PISA Direktörü: “Çocuklara Kodlama Öğretmek Zaman Kaybı”

8
29618

OECD’nin (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) eğitim direktörü Andreas Schleicher, çocuklara kod yazmayı öğretmenin bir zaman kaybı olduğunu, bu becerinin modasının yakın zamanda geçeceğini söyledi.

Schleicher, bu becerinin “günümüzde kullanılan bir teknikten ibaret” olduğunu ve gelecekte önemsiz hale geleceğini belirtiyor. “Bir bakıma, kodlama günümüzde kullanılan bir teknikten ibaret ve bu aracı eğitime dahil etmenin kötü bir hata olacağını düşünüyorum.”

“Şu anda üç yaşındaki çocuklara kodlama öğretiliyor ancak mezun olduklarında size ‘Kodlama neydi acaba?’ diye soracaklar. Yakın zamanda işe yaramaz bir beceri haline gelmiş olacak.”

Kodlamayı trigonometriyle karşılaştıran Schleicher şöyle devam etti: “Aynı ikileme düşeceğiz. Bu tür şeyler hakkında daha iyi bir denge kurmamız gerektiğini düşünüyorum. Bugüne özel bir tekniği öğretmek yerine veri bilimi ya da sayısal düşünmeyi öğretmeyi tercih ederim.”

İngiltere hükümeti, 2017 Sonbahar Bütçesi’nden 84 milyon sterlini bilgisayar öğretmenlerinin sayısını üçe katlamak için harcayarak kodlama ve programlama becerileri öğretimini desteklediğini gösterdi.

Bu alandaki 8.000 yeni öğretmeni yetiştirmek için yeni bir Ulusal Bilgi Teknolojisi Merkezi kuruldu. Programlama, 2014 yılında ulusal müfredatın bir parçası haline geldi ve daha fazla kodlama ve programlama içeren yeni bir kazanım uğruna bilişim teknolojileri alanındaki Uluslararası Genel Ortaöğretim Sertifikası sekteye uğramış oldu.

Paris’te gerçekleşen Dünya Eğitim İnovasyonu Zirvesi’nde (World Innovation Summit for Education) konuşan Schleicher, şu anda kodlamaya verilen önemin aslında eğitimdeki daha geniş çaplı bir sorunun parçası olduğunu belirtti: “Her gün, şu an için çok önemli olduğunu düşündüğümüz bir fikir ortaya çıkıyor, ama geleceğin farklı olacağını düşünmüyoruz.

Schleicher, geçmişte öğretilen pek çok konunun günümüz eğitim sistemiyle hiçbir alakasının olmadığını ve önemli olanın daha az konuyu daha derinlemesine öğretmek olduğunu söyledi.

Schleicher şöyle devam etti: “Trigonometri bu duruma güzel bir örnek. Bir matematikçiye trigonometrinin matematiğin temeli olup olmadığınız sorduğunuzda size, ‘Hayır, sadece özel bir uygulama,’ cevabını verir. Yani, uzun süre müfredatta kalmasının tek sebebi tarihsel bağlamda bir yerinin olması.”  

Schleicher, eğitimin “son derece muhafazakar bir sosyal ortam” olduğunu; toplumun çocuklara öğretecek konulara ekleme yapmakta çok iyi, ancak konuları azaltmakta o kadar da iyi olmadığını dile getirdi. “Önemli olan, daha az konuyu daha derinlemesine öğretmek. Eğitim başarısının temelinde yatan şey budur.” 

İngiltere Eğitim Bakanlığı sözcülerinden biri ise şunları söyledi: “Geniş ve dengeli bir müfredatın parçası olarak yüksek kaliteli bir bilgisayar eğitimi; öğrencileri gelecekteki iş dünyasına uygun ve modern dijital dünyanın aktif katılımcıları haline getirerek onları dijital okuryazarlığa hazırlamaya yardım eder.”   

 

Kaynak: https://www.telegraph.co.uk/education/2019/02/21/teaching-children-coding-waste-time-oecd-chief-says/

 

8 YORUMLAR

 1. Insanı robotlaştıran, edilgen bir nesneye çeviren düşünce biçimine ulaşmak için bitirim bir şey bu kodlama kodusunun kodusu…
  Biraz düşünelim, nereye gitmek istiyoruz?
  Bu gün orta doğuda vuku bulan olaylar yarın tüm dünyada bu yapay zekalı robotlar tarafından olacak ve şu fikirlere o zaman değer verilip incelenecektir.İsra Suresi, 67. v.b.
  https://bredaholland.blogspot.com/2019/01/bu-gun-orta-doguda-vuku-bulan-olaylar.html
  İnsanlığın geleceği konusu, iyiden iyiye gündeme oturmuş durumda.Gelecekteki tehlike Yapay zeka
  https://bredaholland.blogspot.com/2018/08/gelecekteki-tehlike-yapay-zeka.html
  Yeni Nesillere Duyurulur…!
  https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=340331669751574&id=100013242319421&hc_location=ufi
  Eloktronik aletler bozulduğu zaman nasıl RECET yapıyor aleti yeniliyorsak İnsan denen mahlukuda RECET yapmamız lazım.
  https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=221681948283214&id=100013242319421

 2. İş alanı olarak tabi ki, otomatikleşecek ve yok olacak ama “kodlama” terimi zaten yanlış, “algoritma yaratma” daha uygun ve bilgisayar öncesinde de vardı. Yani bir problemi, işlemi parçalara bölüp tanımlama, işler hale getirecek akışı planlama. Kalem kağıtla bile yapılabilir. Çok geliştiricidir. Bunu kime hangi yaşta öğretirsen öğret, faydası büyük. Bu eksik boyutuyla makaleyi bir uzmana yakıştıramadım (Toygar Akman’ın Sibernetik kitapları müthiştir. Baskısı yoktur sanırım, sahaflardan alınmalı, okunmalı)

 3. Çocuklara kodlama öğretilmiyor. Çocuklara algoritma öğretiliyor. Algoritma da zaten istatistik, mekanik, nedensellik, matematik gibi bilimlerle yakından ilgili ve her daim gündemde kalacak bir yetenektir. Bu arkadaş tam olarak ne dediğini bilmiyor.

 4. Bir yazılım geliştirme uzmanı olarak çok doğru buluyorum bu tesbiti. Sadece kodlama değil, resim ve müzik gibi dersler de aynı kapsamda tutulmalı. Okul kodlama yerine sayısal düşünmeyi ve en önemlisi düşünmeyi öğretmeli. Herkesin yazılım uzmanı olmasına, kodlama yapmasına gerek yok ki olamaz da zaten. Türkiye’de özel okullar bu akımı başlattı, amaçları da çok belli zaten, çocuklarını doğduğu günden beridir paşa ve prenses olarak byüten ebeveynler müşteri portföylerini oluşturuyor ve onların çocukları mutlaka çok özeldir ve kodlamayı da bilmelidirler, bu yarışta geri kalamazlar.

 5. Am In No Coder moon derki,
  Matematiksiz bir Hayat, cok bayat!
  Bilim yanilir( !) matematik bilim degildir!
  Yanilmaz!
  Matematik üst Dil dir.
  Algoritma gelistirmek de alt dilleri olusturur!
  Code yazmak degil yazilim dili gelistirmek !
  Bunu da ilkokul da anaokulunda degil orta okul da tesvik etmek onun öncesinde ise resim, muzik , spor ile Hobby leri gelistirmek icin tesvik ve matematik mantik sevdirilerek ögretilmeli.
  Günümüzde tek bir Code yazmadan Programm üretilebiliyor( tabi yine bir Programm sayesinde)
  Ama Yeni bir Dil gelistirmek icin ve bunu Kabul ettirmek icin Code yazmaya kücük baslamak yanlis.
  Misal var olan bir yabanci dili cocuklar nekadar yeterli ögrenebiliyor ülkemizde?
  Ögrendi diyelim.
  Anca BU dili bilenler ile anlasacaktir!
  Yeni bir Dil gelistirip bunu konusanlar toplulugu olusturabilecekmi? Bunu basardiginda varsin gelecekte!
  Bunun icin de ilk önce özgür bireyler özgür düsünen hobbyleri olan en az bir enstruman Cat pat da olsa calabilen sanati seven sporu kendi icin yapan (ama Takim tutmayan, fanatik olmayan)
  Matematik seven cocuklar ileride kendi yazilimlarini yaparak yapay zeka devrine hazir donanimli bireyler olarak kendini ve ülkesini gelecege tasiyabilirler!

 6. Selam öncelikle PISA Direktörü ne katılıyorum evet kodlamayı ögretmek yanlış bişeydir nedenmi Zengin insanlar
  sizleri aptal ve cahil yerine koyup hem kodlama egitimi veriyor hemde sizi aptallaştırıyorlar ve üstüne üstlük sizden egitim parası alıyorlar siz o bilgileri ögrenene kadar kafanızda saç kalmıyor ve inanın kendi çocuklarına o kodlamayı ögretmezler Trilyonlar versede ögretmezler Gerçek şuki kodlamaya başlayınca beyindeki Hücreler Yavaş Yavaş ölmeye hatta kalb atışını yavaşlatmaya başlıyor fazla düşünüp bir kod hatırlamak istedinizde zaten beyin göçünü tamamlamış bulunuyorsunuz insanları bu cahil kavrama itmek yerine ölümsüzlügü bulmak için okutup doktor yada veya daha başka mesleklere yönelmesi gerekiyor
  Saygılarımla selametle kalınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here