TRENDLER

Posta Kartlarının Gücü

Görüntülenme 1121

0
Posta Kartlarının Gücü

Yıllar sonra insanlar geriye dönüp baktığında, yaşadığımız bu dönemi, genç zihinlerin önlerindeki pırıltılı ışıklara çekildiği, Ekranlar Çağı olarak adlandırabilir. Elbette çocuklara öğretilecek sayısız mükemmel, önemli ve acil bilgisayar becerileri bulunuyor ama aynı zamanda, çocuklarda öğrenme isteği uyandıran ve her zaman işe yarayıp heyecan ve şaşkınlık uyandıran teknik ve araçlardan yararlanmak da önemli.

Bu basit ve etkili tekniklerden birisi de posta kartı göndermek. Hemen şunu belirtmem gerekiyor, posta kartları özel ilgi alanıma giriyor. Yıllardır posta kartı toplarım, otuz yıllık kartlarım bile var. Ancak bu kartların hem geri bildirim almak hem de yazmaya heveslendirmek bakımından da işe yarayabileceğini yakınlarda fark ettim.

Uluslararası bir okulda dördüncü sınıf öğretmeniyim. Sınıfımın birinci sınıflardan bir “kardeş sınıfı” var. Dokuz sene önce öğretmenliğe birinci sınıf öğretmeni olarak başlamıştım, bu yüzden çocukları yazı yazmaya heveslendirmenin ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Küçükler, yazı yazmayı anlamlı, eğlenceli ve kişisel bir şey olarak görebilirse, üst sınıflara geçtikçe yazı yazmaya ilgi duymaya devam edebilirler.

Haftada bir ders saatinde sınıfımı kardeş sınıfıyla bir araya getiriyorum. Bazen öğrencilerim öğrendikleri şeyleri birinci sınıftaki kardeşleriyle paylaşırlar. Bazen de miniklere çalışmalarında yardım ederiz ya da birlikte kitap okuruz. Birbirimizi okuldaki etkinliklerde destekleriz. Okulun hikâye anlatıcısı olduğum için her iki sınıfa da pek çok masal anlatırım. Öğretmenlerinin yüreklendirmesiyle, kardeş birinci sınıfımızın öğrencileri bana ya teşekkür etmek ya da soru sormak için mektup yazmaya başladılar. Benim de onlara cevap vermem gerekti.

friday-powerpostcards-istock-2880

Yıllardır öğrencilerime yılbaşında ya da sene sonunda hediye olarak hep posta kartı veriririm. Her bir karta öğrencimin eve götürüp ailesiyle paylaşabileceği olumlu ve kişisel bir mesaj yazarım. Bu yıl, birinci sınıflardan gelen mektuplara da posta kartıyla cevap vermek geldi aklıma. Posta kartının boyutu ufak olduğu için kısa ama etkili şeyler yazmam gerekiyordu. Ayrıca posta kartının görselliği de çocuklara cazip geldi.

Bu sistemin temel unsuru posta kartlarının hızlıca teslim edilmesinde yatıyor. Eğer posta kartı ellerine geç ulaşırsa birinci sınıflar bana neden mektup yazmış olduklarını unutabiliyorlar. Posta kartına fazla bir şey yazmak gerekmediği için, kartları çabucak yazıp, doğrudan öğretmenlerine ulaştırabiliyorum. Çocuklar zaten heyecanla posta kartlarını bekledikleri için, kartları sınıfa bırakırken dersi bölmem gerekse bile öğretmenleri bunu memnuniyetle karşılıyor. Çocuklar benden kart almak için bana mektup yazmaları gerektiğini biliyorlar sadece.

Bu basit ve etkili yöntem, birinci sınıfları yazı yazmayı öğrenmeye heveslendiriyor. Onlardan aldığım mektuplar bana da ilham veriyor ve bu yazışmanın çocukların okuma yazma öğrenmesine katkılarını da düşünerek onlara zevkle yazıyorum.

Bu strateji aynı zamanda çocukların kendine güvenmesini ve iletişim becerileri kazanmasını da sağlıyor. Küçük öğrenciler kendilerine daha fazla güveniyor ve yaptıkları şeyleri benimle paylaşıyorlar. Bu aynı zamanda okuldaki etkileşimi güçlendiriyor, okul topluluğunu sağlamlaştırıyor. Öğretmenleri, çocukların ailelerinin de posta kartlarını memnuniyetle karşıladığını, kartların çocuklarının gelişimine katkı sağladığını fark ettiklerini söylüyor. Çocuklar kartları odalarına asıyorlarmış.

Öğrenciye bağlı tüm okuma yazma çalışmalarında olduğu gibi, bu etkinlikte de inişler, çıkışlar yaşanıyor. Bazen yığınla mektup alıyorum, bazen posta kutum bomboş oluyor. Onlardan mektup almadan posta kartı göndermeme kuralına bağlı kalmakla birlikte bazen bir okul etkinliğindeki performanslarından dolayı bir sınıfa topluca kart gönderdiğim oluyor. Öğrencilerin posta kartı almayı eninde sonunda seveceklerini umuyorum. Ben onlara zevkle göndermeye devam edeceğim.

Kaynak: http://www.edutopia.org/blog/the-power-of-the-postcard-matthew-friday

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!