TRENDLER

Prestijli Bir Teknoloji Bursuna Başvuran 10 Yaşındaki Çocuğun Aldığı Cevap

Görüntülenme 469

0
Prestijli Bir Teknoloji Bursuna Başvuran 10 Yaşındaki Çocuğun Aldığı Cevap

Five by Five adındaki bir “inovasyon ajansı” yaz ayları için düzenlediği burs programına pek çok nitelikli kimse başvurdu.  Ajansın, 18-29 Haziran tarihleri arasında Paris’te düzenlediği programda, birbirinden parlak ve zeki yirmi kişiye, Paris’te gerçekleştirmek istedikleri değişikliklerin bir prototipini başlatmaları için her tür olanağı sağlanacaktı.

Beklendiği gibi, programa çok başarılı akademisyenler, şehir planlamacıları ve uzmanlar başvurdu. Bu başvuruların arasında 10 yaşındaki Eva’nın başvurusu hiç beklenmeyen bir başvuruydu.

Eva, Paris sokaklarının yeniden mutlu olmasını sağlayacak bir robot yapmak istiyordu, başvurusunda, Paris’in sokaklarınının üzgün olduğunu yazdı. Başvurusuna ayrıca kodlamayı öğrenmekte olsa da robotunu çalıştırmakta zorluk çektiğini ve bu konuda yardım almak için programa katılmak istediğini ekledi.

Bilim ve teknolojininin rekabetçi dünyasında, hele hele bu alanlardaki bir araştırma bursunun yol açtığı rekabetçi ortamda bu şekilde bir yardım talebinde bulunulmasına pek rastlanmaz. Aslında hepimizin yardım istemeye ihtiyacı vardır, Eva’nın başvrusu bu yüzden özellikle dikkat çekici.

 

“Yardımlaşma: Asıl İnsani Çelişki” kitabının yazarı Garret Keizer, “Yardım istemek sanki bir zaafmış gibi davranılıyor” diyor. “Rekabetçi iş ortamlarında bu daha da korkunç bir hâl alıyor. İnsanlar her an tetikte omamaları durumuda zarar göreceklerinden ya da bu durumlarının onlara karşı kullanılmasından korkuyorlar ve bu anlaşılır bir şey.”

 

Hedefiniz ne olursa olsun; ister kitap yazmak, ister robot tasarlamak hatta isterse Ikea mobilyası tasarlamak olsun, ihtiyaç duyduğunuzda yardım istemeniz hem cesurca bir harekettir hem de size fayda sağlar.

Five By Five’ın kurucu ortağı Kat Borlongan, Eva’nın başvurusundan o kadar etkilendi ki onu burs programına kabul etmekle kalmadı, kabul mektubunu Facebook’ta yayınladı.

“Sevgili Eva, cevabımız evet. Dünyanın dört bir yanından başvuran parlak adaylar arasından, Paris’in ilk Yaz İnovasyon Programı’na seçildin. Projene bayıldım, daha fazlasının yapılması gerektiğine de katılıyorum. Robotlarla ya da başka bir yolla Paris sokakların iyileştirmek, yüzlerinin yeniden gülmesini sağlamak gerek.”

Borlongan, Eva’nın mektubunda en etkileyici bulduğu kısmın onun basitçe yardım istemesi olduğunu şöyle anlattı:

“Bize açıkça, üzerinde çalıştığın robot konusunda zorluk yaşadığını ve yardıma ihtiyacın olduğunu söyledin. Bunu ifade etmek cesurca bir davranıştı ve seni projemize de bu yüzden kabul ettik. Sınırlarımızı aşmak için bir şeyler öğrenirken alçakgönüllü ve hevesli olmak, inovasyonun temelini oluşturur.

Robotik konusundaki çalışmalarının dünyanın dört bir yanından senin gibi kız çocuklarını yüreklendirmesini, ama onların da senin gibi farklı öğrenme yolları arayacak ve yardım isteyecek kadar cesur olmasını dilerim.”

 

Tebrikler Eva! Daha robotunu yapmadan yüzümüzü gülümsettin…

Kaynak: https://www.upworthy.com/a-10-year-old-applied-to-a-prestigious-tech-fellowship-this-is-the-letter-she-got-back

Etiketler
Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!