Sahibi Yazar Olan 8 Özel Kitabevi

0
1187

#1

Çocuk kitapları serisi Saftirik‘in yazarı Jeff Kinney ve eşi Julie’ye ait olan An Unlikely Story, düzenli olarak yazarları davet eden butik bir kitabevi. Aynı zamanda kafesi de olan kitabevi, sabah, öğlen ve akşam yemeği servisi yaparak insanların burada daha uzun zaman geçirmesini hedefliyor. (Plainville, MA)

#2

Yazar Ann Patchett (Hep Beraber, Bel Canto) ve ortağı Karen Hayes tarafından açılan Parnassus Books sadece bir kitapçı dükkanı değil aynı zamanda bulunduğu kentte zengin bir kitap koleksiyonuyla dolaşan bir mobil kitaplık. Mekan iki kitap kulübüne de ev sahipliği yapıyor. (Nashville)

#3

Yazar Louise Erdrich (Boyalı Davul, Bingo Palace) tarafından kurulan Birchbark Books and Native Arts kitabevi, özellikle Amerikan yerlileri edebiyatı ve sepet işçiliği, mücevher ve resim gibi yerli ürünleri konusunda uzmanlaşmış bir yer. (Minneapolis)

#4

Yemek servisi yapan, vintage ürünler satan ve yerel sanatçılarla çalışmalar yapan M. Judson Books kitabevinin ortaklarından biri de yazar Ashley Warlick (yazarın Türkçe’de kitabı bulunmuyor). Kitabevinin adına ilham veren Mary Judson, 19. yüzyılın başlarında Greenville Koleji’nin müdürü olarak çalışan bir öğretmen. (Greenville, SC)

#5

Yazar Emma Straub (Her Şey O Yaz Oldu) ve eşi Michael Fusco-Straub’a ait olan Books Are Magic kitabevi, neredeyse her gün okumalara ve panellere ev sahipliği yapıyor. Ayrıca küçük okuyucularına, okuma köşesiyle birlikte zengin bir çocuk bölümü sunuyor.(Brooklyn)

#6

Amerikalı akademisyen, yazar, aktivist ve televizyoncu Marc Lamont Hill tarafından kurulan Uncle Bobbie’s Coffee & Books, geniş ve kapsamlı bir politika kitapları bölümüne ev sahipliği yapıyor. Kitabevi aynı zamanda Afrikalı ve Afro-amerikan yazar literatürü konusunda hayli iddialı. Kitabevi, Hill’in kendini yaşam boyu öğrenmeye adamış amcasının adını taşıyor. (Philadelphia)

#7

Kar amacı gütmeyen kitabevi Books & Books‘un sahiplerinden biri de yazar Judy Blume (Arsız Kızlar Çetesi, Orada mısın? Benim, Margaret) ve eşi George Cooper. Kitabevi zengin bir kitap koleksiyonunun yanı sıra çok sayıda sanat eserinin satışını da yapıyor. (Key West, FL)

Kaynak: https://www.buzzfeednews.com/article/ariannarebolini/author-owned-bookstores-independent-bookstore-day


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here