TRENDLER

Sanat Aracılığıyla Öğrenmek

Görüntülenme 2355

0
Sanat Aracılığıyla Öğrenmek

Sanat, uzun zamandır çok yönlü bir eğitim anlayışının önemli bir parçası olarak görülüyor. Ancak iş, bütçe önceliklerini belirlemeye geldiğinde sanatın üst sıralarda yer aldığını hiç görmüyoruz. Amerika’da, ekonomik kriz döneminde pek çok devlet okulundaki görsel ve performans sanatları ve müzik dersleri tamamen kesintiye uğradı. Üstelik sanat eğitiminin akademik başarıya destek olduğuna dair yayınlanan yeni araştırmalara rağmen. (Bkz: Müzik Eğitimi Akademik Başarıyı Nasıl Destekliyor?) Çok az sayıda okul bu araştırmalara gereken önemi veriyor, sanatı yaptıkları her şeyin içine katıyor ve bu yaklaşımın sadece akademik başarıyı değil, aynı zamanda yaratıcılığı, özgüveni ve okul sevgisini de artırdığını düşünüyor.

“Sanat entegrasyonu” deneyi ilk olarak altı yıl önce Amerika Vermont’taki H.O. Wheeler İlköğretim Okulu’nun içindeki Birleşik Sanatlar Akademisi’nde, bölgedeki sosyo-ekonomik dengesizlikleri sona erdirme çabasıyla başladı. Okulun yakınındaki diğer iki ilköğretim okulu çok başarısızdı ve öğrencilerin yoksulluk düzeyi hayli yüksekti. Göçmen popülasyonu hayli yüksekti ve çoğu İngilizce öğrenmeye çalışıyordu. Ve sonunda H.O. Wheeler’ı, hem sanata hem de akademiye odaklanan bir mıknatıs okula (magnet school: Amerikan eğitim sisteminde yer alan ve belli konularda uzmanlaşan devlet okulu) çevirme kararı alındı.

Peki sanat entegrasyonu ne demek? Örneğin, geometri ile ilgili bir dördüncü sınıf dersinde öğrenciler, ünlü Rus ressam Wassily Kandinsky’nin bir eserini incelediler. Sınıfta onun eseri hakkında konuştuktan sonra Kandinsky tarzında açılar kullanarak kendi sanat eserlerini yarattılar. Öğrencilerden kullandıkları açıları tanımlamaları ve bu açıları eserlerinde göstermeleri istendi.

“Daha yüksek analitik düşünme ve muhakeme ve öğrencinin yaratıcılığı, sanatta bir araya geliyor” diyor okul müdürü Bobby Riley. Öğretmenler konular arasında bağ kurmanın yeni yollarını bulurken, öğrencilerin kendilerini ifade etmedeki gelişmelerini ve yaratıcı güvenlerini de gözlüyorlar.

Ve Sonuçlar…

Sanat entegrasyonundan önce H.O. Wheeler İlköğretim Okulu’ndaki üçüncü sınıf öğrencilerinin sadece yüzde 17’si matematik testlerinde başarı gösteriyordu. Beş yıl sonra bu oran yüzde 66’ya yükseldi. Üstelik okulda hala yüksek düzeylerde yoksulluk söz konusu. Okul müdürü Riley, sanat entegrasyonu derslerinde disiplin sorununun neredeyse hiç yaşanmadığını, öğrencilerin ve ailelerinin okulla eskisinden çok daha fazla ilgili olduklarını söylüyor.

Okul hala bir devlet okulu ve artık daha varlıklı aileler de okulun sanat modelinden ve değişik yaklaşımından etkilenerek çocuklarını bu okula göndermeyi seçiyor.

Arts-Integration-4

Sanat Ekstra Değil, Bütünün Ana Parçası

Birleşik Sanatlar Akademisi’nde sanat asla ikinci planda kalmıyor. Aksine sanatsal öğrenme hedefleri de akademik standartlarla eşit derecede önemseniyor ve öğretmenler müfredatı sanat aracılığıyla aktarabilen dersler tasarlamak için çok çalışıyorlar.

“Fen, sosyal bilimler, matematik ya da okuma yazma gibi bir alan seçer ve bunu sanatın bir formu ile entegre ederseniz, yapmanız gereken şey her ikisini birbirlerini destekleyecek şekilde birleştirmektir” diyor entegre sanat eğitimi koçu Judy Klima. Klima sanatın bir formu aracılığıyla akademik öğrenmenin gerçekleşmesini (aynı şekilde tam tersinin de) sağlamak konusunda öğretmenlere destek oluyor.

Örneğin yaprak sınıflandırması ile ilgili bir üçüncü sınıf fen ünitesi, görsel sanatları bilime entegre etti. Öğretmenler, fen dersinde yaprakların yakından incelenmesini, gerçekçi ve soyut sanat arasındaki farkı öğretmek için kullandılar. Öğrenciler, bir yaprağın kenarlarının desenlerini temel alarak gerçekçi çizimler yaptılar. Sonra da yaprağın bilimsel niteliklerine dayanarak soyut sanat çalışması yaptılar.

“Öğrenciler bu şekilde daha derin bir öğrenme yaşıyorlar” diyor Klima. Bu örnekte öğrenciler, hem sınıflandırma hem karakteristik özellikler hem de sanatın farklı formları üzerine düşünme şansı yakaladı.

Öğretmenler derslerde dönüşümlü olarak görsel sanat formlarını, müziği, dansı ve tiyatroyu kullanıyor. Bir beşinci sınıfın öğrencileri, Amerikan Bağımsızlık Savaşları’nı dramayı kullanarak yorumladılar. Senaryolarını yazmak için sosyal bilimler derslerindeki bilgileri ve verileri kullandılar ve sonra da ses tonu, perspektif gibi dramatik öğeleri tartıştılar.

Wheeler-640x360

Sanata Odaklanmaya Geçiş

Birleşik Sanat Akademisi’nin başarısının altında çok yoğun bir çalışma yatıyor. “Eğer daha önce geleneksel bir yöntemle öğretmenlik yaptıysanız ve sonra sanat entegrasyonuna geçiş yaptıysanız, her şeyi değiştirmeniz gerekiyor” diyor Klima. Nitekim geçiş döneminde okuldaki tüm öğretmenlere kalma şansı verilse de, bazıları gitmeyi seçmiş.

“Sınıf bir öğretmenin adasıdır” diyor müdür Riley. “Öğrencileri vardır, müfredatları vardır ve nasıl isterlerse öyle öğretirler. Ancak sanat entegrasyonu hepimizi iş birliği yapmaya zorladı. Kendi uygulamalarımızı herkese açmamızı ve üzerine düşünmemizi sağladı. Bu Amerika’daki okullarda pek görülmüş bir şey değildir. Belki bu yüzden bu model bazı insanlara zor geldi.”

Bir okul müdürü olarak Riley, öncelikle eğitimcilerin etkili bir şekilde iş birliği yapma kapasitelerini geliştirmeye odaklandı. “İnsanlara sadece ‘Haydi iş birliği yapın’ deyip ortadan kaybolamazsınız. Bir yapı oluşturmanız gerekiyor.” Akademi tarafından her yıl iki kez düzenlenen öğretmen eğitimlerinde öğretmenler, sanat eserleri yaratırken oluşturdukları dersleri birlikte yapmayı deniyorlar. İnziva şeklinde geçen bu eğitimler, hem topluluk yaratmak ve iş birliği yapmak hem de öğretmenlerin sanat eserleri üreterek rahatlamalarını sağlamak için harika bir fırsat.

Okul aynı zamanda bölgedeki sanat topluluklarıyla da güçlü ilişkiler kurmuş. Hem onları okulda ağırlayarak uzmanlıklarından faydalanıyor, hem de karşılığında bölgede çok daha canlı bir sanat ortamı yaratılmasına katkı sağlıyor. Program uygulanmaya geçtikten bir süre sonra, ülkenin her yerinden sanat entegrasyonunu öğrenmeye ve uygulamaya ilgi duyan yeni mezunlar, okulu ziyaret etmeye başlamış. Henüz ikinci yılında olmalarına rağmen Riley, uyguladıkları programın başka okullara da yayılmasını ümit ediyor.

Bu yazı BÜMED MEÇ OKULLARI tarafından desteklenmektedir.

meclogo1

 

 

 

 

 

Kaynak: www.merakedencocuk.com

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!