TRENDLER

Sanat Ödevi İçin Elektronik Atıktan Koca Bir Şehir Yaratan Öğrenci

Görüntülenme 997

0
Sanat Ödevi İçin Elektronik Atıktan Koca Bir Şehir Yaratan Öğrenci

17 yaşındaki Zayd Menk isimli gencin görsel sanatlar dersinde yaptığı ve sosyal medyada paylaştığı projesi büyük ilgi gördü. 3 aydan biraz daha fazla sürede projesini tamamlayan  Zimbabveli genç sanatçı, atık elektronik malzemeleri kullanarak Manhattan şehir merkezinin .0635: 100 ölçekli bir modelini detaylı bir şekilde inşa etti.

Menk projesindeki şehri hayata geçirmek için 263 sıcak tutkal çubuğu, 11 CPU, 27 anakart, 10 CRT monitör anakartı, 15 pil, 13 disket okuyucusu, 4 adet kol saati, 4 sabit disk, 3 grafik kartı ve 2 adet masa saati kullandı. Peki bu projenin ilham kaynağı neydi? “‘İnsan yapımı’ konusunu işliyorduk ve ben zaten şehirler üzerinde çalışıyordum. Aynı zamanda elektronik atıkları da öğreniyorduk. Bu küçük parçaların, bir baskılı devre kartı üzerinde (PCB) tıpkı küçük bir şehre benzeyeceğini düşünmüşümdür hep. Sanırım ödevimin konusunu duyunca bilinçaltımdan hemen bu fikir çıktı.”

Menk binaların yüksekliklerini doğru yapmak için Google ve Vikipedia’da saatlerce araştırma yapmış. Aslında Manhattan şehir merkezini seçmesinin sebebi, mimarisi hakkında çok fazla bilgi olmasından kaynaklı. Önce kendi elindeki atıkları değerlendiren Menk, ardından arkadaşlarından, ailesinden ve okuldan da elektronik atık toplamaya başlamış.

Projenin en zorlayıcı tarafı ne oldu? “Anakartları, farklı boyutlarda parçalara kesmek çok zor oldu. Bunun için elimde bir tek testere vardı, bu yüzden çok yoruldum.” Ancak projenin son halini görünce onca emeğe değdiğini söylemek mümkün. Projeye bakınca, Empire State binası gibi simge olmuş mimarı yapıların silüetini kolayca tanımak mümkün. Genç sanatçı okul projesinin bu kadar ilgi görmesinden de çok memnun. “Benim için inanılmaz mutlu edici bir şey. Umarım başka genç sanatçılara da yeni ve yaratıcı fikirler için ilham olurum.” Menk projesine bir başka ikonik şehirle devam etmeyi planlıyor.

17 yaşındaki Zimbabveli öğrenci Zayd Menk, görsel sanatlar dersi için atık bilgisayar parçalarından Manhattan’ın bir ölçek modelini yaptı.

 

Kaynak: https://mymodernmet.com/zayd-menk-scale-model-computer-recycling/

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!