TRENDLER

Sanatçı Dolly Parton 100 Milyon Çocuk Kitabından Oluşan Dev Bir Kütüphane Yarattı

Görüntülenme 197

0
Sanatçı Dolly Parton 100 Milyon Çocuk Kitabından Oluşan Dev Bir Kütüphane Yarattı

Country tarzı müziğin dünyadaki en ünlü isimlerinden Dolly Parton’ın aynı zamanda 20 yıl önce kurduğu Hayal Kütüphanesi ile tam bir erken çocukluk dönemi edebiyatı destekçisi olduğunu biliyor muydunuz? Dolly Parton’ın kar amacı gütmeyen programı sayesinde bir milyon küçük çocuğa her ay ücretsiz bir kitap gönderiliyor.

Parton geçtiğimiz günlerde Hayal Kütüphanesi tarihinin en önemli günlerinden birini kutladı: Gönderilen 100 milyonuncu kitabı! Parton’ın yaklaşık 20 yıl önce küçük bir semtteki çocuklara destek olmak için küçük ve yerel bir girişim olarak başlattığı bir proje için hiç de fena bir sayı değil!

“Asla bu kadar büyüyeceğimizi düşünmemiştik,” diyor Parton. “Babam ve yaşadığım bölge için iyi bir şeyler yapmak istemiştim. Ama sonra proje adeta kanatlandı.”

Parton’a bu projeye başlaması konusunda ilham veren şeyse oldukça kişisel: Babası, Robert Lee Parton. Kendi neslinden pek çok insan gibi Parton’ın babası da ailesine destek olmak için çok genç yaşta çalışmaya başlamış.

“Babamın okula gitme fırsatı olmamış. Bu yüzden okuma yazma bilmiyordu ve bu onu yiyip bitiriyordu. Oysa çok zeki bir adamdı. Sağduyusu çok kuvvetliydi.”

“Babam okuma yazmayı bir yaştan sonra öğrenemeyeceğini düşünüyordu, bu yüzden bunu asla denemedi. Ama bu durumdan çok utanıyordu. Bense babamın kendinden utanmasını istemiyordum.”

Parton, yaşadığı bölgedeki çocuklara babasının asla sahip olamadığı bir şeyi vermeye karar vermişti: Kitaplara çok erken yaşta ulaşmak. Böylece Parton 1995 yılında Hayal Kütüphanesi projesini hayata geçirdi. Babası da projeye 2000 yılındaki ölümüne kadar destek verdi.

Hayal Kütüphanesi bugün tüm Amerika’nın yanı sıra Kolombiya, Kanada, Avustralya ve İngiltere’ye kadar yayılmış durumda. Eğitimciler ve kitap uzmanlarından oluşan bir grup, çocukların her yaşına gelişimsel olarak uygun kitapları seçiyor.

“Çocukların kitap okumaya, hayal kurmaya ve daha iyi bir hayatı ve daha iyi bir geleceği planlamaya teşvik edilmesinin önemli olduğunu düşünüyorum,” diyor Parton.

Parton’ın 100 milyon kitapta durmaya da hiç niyeti yok.

“Bir milyarı hedefliyoruz. Belki görmeye ömrüm yeter,” diyerek o meşhur kahkahasını patlatıyor Dolly Parton. “Hayallerim büyük ve sınırsızdır benim.”

 

 

Kaynak: https://www.npr.org/sections/ed/2018/03/01/589912466/dolly-parton-gives-the-gift-of-literacy-a-library-of-100-million-books

Etiketler
Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!