TRENDLER

Sanatı Müfredatla Birleştirmek için 6 Adım

Görüntülenme 3137

0
Sanatı Müfredatla Birleştirmek için 6 Adım

Öğretmenler mesleğine öğrencilerine ilham olmak için büyük bir tutkuyla başlıyor. Bu tutku ile birlikte bizler de kendi ilgi alanlarımızı kazanıyoruz. Belki yemek pişirmeye bayılıyoruz. Belki seyahat etmekten, dağa tırmanmaktan ya da kampçılıktan hoşlanıyoruz. Ya da çevrenin korunması için büyük bir tutkuya sahip oluyoruz. Ne olursa olsun bu ilgi alanı bize ilham veriyor –ve çoğu zaman da, onu paylaşmak istiyoruz. Bizim ne öğretmemiz gerektiğine dair bir yığın baskı nedeniyle (okumayı bırak, sayılara geç, matematik pratiği yaptır vb.) bizim sevdiğimiz şeyi buna uydurmak ve bize ilham veren noktaları paylaşmak zor alabilir.

İki yıl önce okulumuz, Los Angeles’ın dünyaca ünlü sanat müzesi Getty ile üç yıllık bir programa katıldı. Amacımız sanatı müfredatla birleştirmenin yollarını bulmaktı. Müzenin sanat koleksiyonu hakkında muazzam miktarda bilgi öğrendik ve müze eğitmenleri ve eğitimci sanatçılarla birlikte sanatı, bilim ve sosyal bilimlerle bütünleşik hale getirmek için yenilikçi yollar öğrendik. Ne öğretiyorsak ona sanatı da ekleyebileceğimizi fark ettiğimizde çok heyecanlandık. İşte yenilikçi ve başarılı olmada bize yardımcı olan birkaç püf noktası:

1. Bir konu ya da odak noktası bulmak

Getty’nin eğitimci sanatçıları ile birlikte çalışmaya başladığımızda baktığımız ilk nokta zaten, halihazırda ne öğrettiğimiz oldu. Dil öğrenmeyi sanata entegre etmek istediğimizde başlama noktamız zaten bizde de olan temel okuma kitabı ve konularımızdı. Okuma kitabı konuları Esprilerinizi Kullanırken Taraf Tutmak’tan Takım Çalışması’na kadar uzanıyordu. Artık müfredatımıza daha fazla entegrasyonu sağlamak için temel sruları araştırıyoruz. Odaklanmanın da birçok farklı yolu var. En sonunda bir odak noktası ve konu belirleyip ona karar vermek çok yardımcı oluyor.

2. Sanatı belirlemek

Sanat entegrasyonunda sonraki adımımız konumuza uyacak sanat çalışmasını keşfetmem oldu. Getty ile birlikte çalışırken müze koleksiyonunu bilen ve bizim konumuza uyacak muhtemel sanat eserlerini bize sunacak olan müze eğitimcilerine sahip olduğumuz için çok şanslıydık. Önceleri daha bağımsız çalışmaya başladık. Müzenin internet sitesine girerek konularımızı yazdık. Bu da bize konumuzla bağlantılı çok sayıda sanat eserini gösteren bir arama sonucu verdi. En zor kısım ise hangi sanat eseriyle çalışacağımıza karar vermek oldu.

3. Sanat eseri ile ilgili okuma

Sanat eserini seçtikten sonra onunla ilgili derinlemesine okumalar yaptık. Bu sanatın bir elementine ve tasarımın bir prensibine odaklanmak anlamına geliyor. Ayrıca bu sanata seçtiğimiz konunun perspektifinden de baktık. Getty ile yaptığımız bu çalışmada sanat tartışmalarında seçtiğimiz sanat eserine daha yakından bakabilmek için iki strateji kullandık. Bu stratejiler doğrultusunda öğrencilerin sanat eseri hakkında tartışmalarında ve bu eserin konumuzu öğrenmeyi nasıl zenginleştirdiği konusunda rehberlik ederek derse sanatı entegre ettik.

4. Konu için bir sanat projesi yapmak

Sanata yakından bakmanın ardından konuyu ve sanat eserini birleştiren bir sanat dersi geliştirdik. Bu derslerin geliştirilmesinde Getty’nin sanatçı eğitmenleriyle birlikte çalıştık. Her ders için sanatın öğelerine ve tasarımın prensiplerine odaklandık. O kadar farklı sanat dersi yapmak mümkün ki! Bu adım için benim önerim eğer sanatı derslere entegre etmenin henüz başlarındaysanız küçük projelerle başlamanız olur. Kalemleri, kağıtları ve boya kalemlerini kullanın. Öğrencilerin bu basit araçlarla yapabileceği çok sayıda yaratıcı sanat dersi var. Sınıfınız bu sanat malzemeleriyle belli bir çalışma rutini kazandığında siz de başka bir araca geçebilirsiniz. Nihayetinde daha karmaşık malzemelere geçtiğinizde her şeyi planladığınıza emin olun. Öğrencilerin tüm malzemelerini depolayabileceğiniz yerler düşünün. Bu yolla, işlerini bitirdiklerinde her şey tek bir yerde toplanır ve malzemeleri toplamada yardımcılarını olur. Öğrencilerle yaptığımız ilk sanat çalışmalarında her zaman kağıt ve kalem etkinlikleri kullanırız. Aynı zamanda materyallerin ve dersin hazırlanmasında bize yardımcı olan rutinleri de anlatırız.

5. Yazma ve tartışma

Bir süreçten geçerken düşünme ve değerlendirme esastır. Öğrencilerinizi düşünmeleri ve ne öğrendikleri, nasıl öğrendikleri ve sanatın nasıl sadece tek başına bir özne olmadığını anlamalarına yardımcı olduğunu yazmalarına izin verin. Öğrencilerinize sorular sorarken cevaplamaları için sufle vererek yansımanın büyük öğrenme süreçlerinin nasıl bir parçası olduğunu keşfetmelerine yardımcı olabilirsiniz. Bu aynı zamanda sanatı entegre etmenin de bir başka yoludur.

6. Üzerinde düşünme ve yeniden deneme

Sonuçta sizin de bir öğretmen olarak süreç üzerinde düşünmeniz gerekiyor. Süreci değerlendirin–ne işe yaradı, ne yaramadı- ve sonra yeniden yapın. Fakat bu kez daha iyisini yapın. Ne olursa olsun vazgeçmemek ve sanata son vermemek önemlidir. Öğrencilerin kararlı olması gerekiyor, sizin de.

Görsel sanatların tüm müfredatınıza entegre edilmesi neredeyse imkansız gibi gelebilir fakat siz denedikçe ve bunun bir süreç olduğunu bildiğinizde, bu mümkün hale gelir.

Kaynak: http://www.edutopia.org/blog/6-steps-toward-arts-integration-lorenza-yarnes

 

 

 

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!