TRENDLER

Seyahat Eden Masallar: Suriyeli Mülteci Çocuklardan Dünyanın Diğer Çocuklarına Masallar

Görüntülenme 424

0
Seyahat Eden Masallar: Suriyeli Mülteci Çocuklardan Dünyanın Diğer Çocuklarına Masallar

Yunanistan’daki mülteci çocukların yazdığı masallardan oluşan bir kitap, mültecilere yönelik yeni projelerde kullanılmak amacıyla satışa çıkarıldı.

Seyahat Eden Masallar isimli kitaptaki sekiz hikayede, ragbi oynayan bir köpeğin, hayvanları severek büyüyen bir kralın ve bir uzaylı istilasına karşı savaşan tavukların maceraları anlatılıyor.

Kitabın fikir annesi Brezilyalı gazeteci Debora de Pina Castiglione ve kız kardeşi Beatriz. İki kız kardeş kitabı yaratmak için kendi sevgi sözcüklerini ve illüstrasyonlarını bir araya getirse de, kitaptaki bütün fikirler doğrudan çocuklara ait.

Debora, yaşları dört ve on dört arasında değişen Suriyeli ve Kürt çocuklarla, Selanik’in yakınlarındaki üç farklı mülteci kampında (Vasilika, Lagadikia ve Oreokastro) çeşitli atölyeler yaptı. Bu atölyeler çocuklara, kendi hayatlarına odaklanmadan bir şeyler yapma imkanı verdi.

“Amacım çocukların savaştan kaçış deneyimlerini ya da yolculuklarını anlatmaları değildi. En azından bunu doğrudan yapmalarını istemedim,” diyor Debora. “Sadece istedikleri hikayeleri, kendi istedikleri şekilde anlatmalarını istedim.”

“Bence çocukların birbirleriyle etkileşim kurmaları önemli. Dünyanın her yerindeki çocuklar mültecilerin durumunu izliyor ya da ebeveynlerinin dinlediği ya da izlediği haber programlarından duyuyor. Kamplardaki çocuklar için ilginç bir proje olmasını umut ettim ama aynı zamanda yaşanan krizin dışında kalan çocukların da, tıpkı kendileri gibi olan bu çocuklarla kendi dillerinde ilişki kurmalarını istedim. Bu dil, eğlenceli ve ilginç hikayeler oldu.”

Hikayelerin hepsi de oldukça büyüleyici. Seyahat Eden Prenses isimli hikayede Amira, kraliyet ünvanını herkesten saklarken, yoksul bir kişi olarak dünyayı keşfederken bulduğu altınları etrafındakilere armağan ederek dolaşıyor.

Uzaylılar Tavuklara Karşı isimli hikayedeyse Dünya, var olan bütün tavuk yumurtalarını çalmak isteyen dünya dışı varlıkların saldırısı altında kalıyor. İnsanlar uzaylıların talepleri karşısında rahat olsalar da tavuklar hiç mutlu olmuyor ve yumurtaları kurtarmak için savaşıyor.

Bu hikaye, Lagadikia askeri kampında yaşayan dokuz yaşındaki Shahd tarafından yazıldı. Debora onun hikayelerini “macera dolu” olarak tanımlıyor.

“Shahd’ın yaratıcılığı bize kahramanların hiç beklemedeğimiz zamanlarda ve yerlerde ortaya çıktığını hatırlatıyor.”

“Çocuklarla toplam dört ay geçirdik,” diye anlatıyor Debora. “Bazı yerlerde çocuklar çok iyi İngilizce konuşuyorlardı ve hikayeleri hakkındaki fikirleri oldukça netti. Bazı yerlerde ise bir tercümanla birlikte çalıştık ve fikirler geliştirmelerine yardımcı olmak için çocuklarla bolca zaman geçirdik. Böylece hikayelerini daha tutarlı bir hale getirdiler.”

“Ama amaç, bu kitaptaki tüm hikayelerin çocuklara ait olmasıydı. Bu yüzden onlara ait kelimeleri hiç değiştirmedik ya da onların katmadığı hiçbir şeyi eklemedik.”

Hikayeleri hayat geçirmek için Beatriz dahil beş profesyonel illüstratör birlikte çalıştı.

Geçtiğimiz ay yayınlanan kitabın şu anda İngilizce, Yunanca, Portekizce, İspanyolca, Fransızca, İtalyanca, Almanca ve Flemenkçesi mevcut. 10 Dolar’a satılan kitaba Amazon‘dan ulaşmak mümkün.

Satıştan toplanan para, askeri kamplarda alternatif konut projelerini desteklemek için kullanılacak.

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!