TRENDLER

Siber Zorbalık Çocukları Nasıl Etkiliyor?

Görüntülenme 693

0
Siber Zorbalık Çocukları Nasıl Etkiliyor?

Çok büyük ihtimalle evinizde, çocuğunuzun da hem eğlenme ve hem de öğrenme amaçlı kullandığı, internet erişimli en az bir bilgisayar var. Çocuğunuzun bilgisayar kullanımını gözetliyor ve uygunsuz içeriklere erişimini kısıtlıyor olabilirsiniz. Ancak, internet zorbalığının — siber zorbalık— basit e-postalar, anlık mesajlar ya da başkaları tarafından oluşturulmuş gönderiler aracılığıyla meydana gelebileceğinin farkında olmayabilirsiniz.  

Amerika, Washington’da tıp uzmanı olan Doktor Jeff Hutchinson’a göre, zorbalığın diğer türleri gibi, siber zorbalık da depresyon, intihara eğilimli düşünceler ve davranışlar gibi ciddi sonuçlar doğurabilir.

Neyse ki, farkındalığınız ve dikkatiniz sayesinde çocuğunuzu siber zorbalıktan koruyabilirsiniz.

Siber Zorbalık Çocukları Nasıl Etkiliyor?

Siber zorbalık mağdurlarında; üzüntü, yalnızlık, güvensizlik, düşük özgüven, başarının düşmesi, ait olmama hissi ve intihara eğilimli davranışlar gibi depresyon belirtileri görülebilir. Siber Zorbalık ve Siber Tehditler: Siber Saldırganlık, Tehdit ve Tehlikeye Tepki Verme‘nin yazarı Nancy Willard, siber zorbalığın etkilerinin okul zorbalığınınkinden daha zarar verici olabileceğini çünkü siber zorbalığa uğrayan çocukların tacizden kaçma fırsatına sahip olmadığına dikkat çekiyor. İnternet üzerinden tacizde bulunan kişiler genelde anonim olduğundan, mağdurlar taciz failini belirleyemeyebilir ve herkesin kendilerine karşı olduğunu düşünebilirler.

Siber Zorbalık Ne Kadar Yaygın?

Doktor Michele Ybarra ve meslektaşlarının internet üzerinden çocuk tacizini inceleyen araştırmaları 2007’de Pediatrics dergisinde yayınlandı. Çalışmalarında yer alan ve internet kullanan çocukların yaklaşık yüzde 9’unun internet tacizine maruz kaldığını buldular.  

Araştırmacılar, mağdurların yalnızca yarısının taciz faillerini tanıdığını ve etkilenen erkek ile kız çocuklarının eşit sayıda olduğunu buldu. Siber zorbalığa uğrayan çocukların yaklaşık yüzde 25’i farklı şekillerde de zorbalığa uğradılar. İlginçtir ki, başkalarını taciz eden insanların internet tacizine uğrama olasılıkları büyük ölçüde arttı.

Doğrudan Siber Zorbalık Nedir?

Doğrudan internet saldırıları; zorbanın karşı tarafa e-posta, anlık mesajlaşma, sohbet odaları ya da duvar yazıları aracılığıyla doğrudan saldırganlık göstermesidir. Bu, hakaret içerikli yorumlardan fiziksel şiddet içerikli tehditlere kadar uzanabilir.  

Dolaylı Siber Zorbalık Nedir? 

Dolaylı siber zorbalık, zorbanın başkasının e-posta adresini ya da kullanıcı adını kullanarak sahte hesap üzerinden insanları taciz etmesidir. Zorba, çaldığı hesaptaki herkesle iletişime geçebilir, yalanlar yayıp nefret içerikli söylemlerde bulunabilir ya da mağdurun kişisel bilgilerini ifşa edebilir. Bazı durumlarda, tek bir insanı taciz ve tedirgin etmeye adanmış siteler kurulduğu biliniyor. Dolaylı siber zorbalığın olduğu durumlarda mağdur, taciz failinin kimliğini belirleyemeyebilir.

Ebeveynler Siber Zorbalık Konusunda Ne Yapabilir?

Çocuklarınız ile uygun internet kullanımı hakkında konuşun ve onlara yanlış kullanımın yol açabileceği sonuçları açıklayın. Çocuğunuzun internet kullanımını ve bilgisayar başında geçirdiği süreyi kontrol altında tutun. Bilgisayarı ortak bir alanda tutmak uygun olmayan davranışlarda bulunma eğilimini azaltabilir. Avukat ve güvenli internet kullanımı için çocuk hakları savunucusu Doktor Parry Aftab, olumsuz ya da yanlış bir bilginin paylaşılmadığından ve çocuğunuzun taciz edici bir içerikle bağlantısı olmadığından emin olmak için çocuğunuzun ismini internette aratmanızı tavsiye ediyor.

Taciz edici veya zorba bir davranış ya da istismarla karşılaşılırsa, internet sitesinin ya da uygulamanın yöneticilerine olay hakkında bir soruşturma açılmasına yardımcı olmaları için derhal haber verin. Eğer çocuğunuz bir yetişkin tarafından taciz veya herhangi bir şekilde tehdit edildiyse ve tacizi durdurma çabaları sonuç vermediyse polisle iletişime geçin. Eğer zorbalık yapan kişi belirlendiyse çocuğunuzun okulunu siber zorbalık konusunda uyarmak da etkili olabilir.

Çocuğunuzda depresyon belirtileri görürseniz, doktoruna danışın. Doktorunuz, çocuğunuzun depresyonu olup olmadığına karar verebilir ve uygun tedavi yolları önerebilir.

 

Çeviri: Zeynep Topal

Kaynak: https://www.verywellmind.com/cyberbullying-and-depression-1066791

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!