TRENDLER

Şiir, otizmli çocuklara nasıl yepyeni bir dünyanın kapısını açabilir?

Görüntülenme 299

0
Şiir, otizmli çocuklara nasıl yepyeni bir dünyanın kapısını açabilir?

Gazeteciler genellikle skandallardan yolsuzluklara, doğal afetlerden sosyal problemlere kadar yanlış giden şeyler hakkında haber yapmayı görev biliyor. Medya, yolunda giden işleri haber yapmayı ihmal ettiği için resmin tamamının gösterilmesinde de başarısız oluyor. Oysa bilimsel buluşlardan suç oranlarını azaltmaya yönelik başarılı girişim ve analizlere, dünyamızın karşı karşıya olduğu en büyük zorluklara çözüm üreten insanlar var. Gelin onlardan birinin hikayesine göz atalım…

Chris Martin, 10 yıldan bu yana otizmli çocuklara yaratıcı yazarlık dersi veriyor. Otizmli çocuklar –genellikle tek bir alana derin bir tutku şekliyle karakterize olan- kısıtlı ilgi alanları nedeniyle okul hayatında zorluklarla mücadele etmek zorunda kalıyor. Fakat Martin, onların bu karakteristik özelliklerini öğrenme aracına dönüştüren bir yol bulmuş. “Bu sınırlı ilgi alanları genellikle olumsuz olarak tanımlanıyor” diyor ve ekliyor:

“Ki bu (durum), öğrencilerin yeteneklerinin daha geniş bir yelpazedeki ilgi alanlarına ulaşmasını sınırlıyor.”

Martin, öğrencilerine şiir yazmanın öğretmenin, onları diğer insanlara ve nesnelere açmaya olanak sağladığını fark etmiş. Zira, metaforlar, karşılaştırmalar ve diğer şiirsel beceriler, öğrencilere “özel tutkuları” içinde sıkışıp kalmak yerine bu tutkuya uzanan yeni fikirleri keşfetmelerine izin veriyor. Kendisi de şair olan Martin, şiir yazımını öğretmedeki başarısının diğer öğretmenlere de ders planlarını oluşturma yöntemini değiştirme ve diğer öğrencilerle bağlantı kurma konusunda yardımcı olmasını umut ediyor. Martin, şunları söylüyor:

“Bir öğrencinin uçaklar hakkındaki tuhaf ve spesifik bilgisisin onun cebir ya da modern sanatı anlamasında nasıl yardımcı olabileceğini göstermek için metaforları kullanıyorum.”

Martin, sınıfta çok zorlanan Jason adında bir öğrenciden bahsediyor. Fakat Jason şiir yazdığında insanları ve karakterleri tüm derinliğiyle tanımlayabiliyor ve onların pek çok duygusunu anlayabiliyor. Martin “Bu da başkalarının, onun (Jason’ın) kayıtsız kaldığını varsaydığı karmaşık sosyal duyguların bazılarını anlayabileceğini kanıtlıyor. Onun ihtiyacı kişiselleştirilmiş bir filtreydi, ona hayli spesifik bir konuda yeni olasılıklara açılan son derece derin çalışmasında ona yardım edecek biri” diyor ve şöyle devam ediyor:

“Şiirin ‘dilde ekonomik olma’ yükümlülüğü bana her öğrenci için odaklanacağım bir kelimeyi bulma becerisinde yardımcı oluyor. Bildiğim binlerce kelime, bir kulaktan girecek ve kesinlikle diğerinden uçup gitmeyecek.”

Chris Martin bu sınıfta otizmli çocuklara yaratıcı yazarlık dersi veriyor, şiir yazmayı öğretiyor.
Chris Martin bu sınıfta otizmli çocuklara yaratıcı yazarlık dersi veriyor, şiir yazmayı öğretiyor.

Kaynak: http://www.huffingtonpost.com/2015/05/14/whats-working-poetry-autistic-children-learn_n_7283918.html?cps=gravity_2426_1432664096421248745

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!