TRENDLER

Silikon Vadisindeki Kütüphanenin Kitap Teslimatını Artık Bir Robot Yapıyor!

Görüntülenme 259

0
Silikon Vadisindeki Kütüphanenin Kitap Teslimatını Artık Bir Robot Yapıyor!

Kütüphaneden ödünç aldığınız bir kitabı bir robota iade edebileceğiniz tek yer Silikon Vadisi olabilir.

Mountain View şehir merkezi sakinleri, kütüphanelerinin en yeni yardımcısı BookBot sayesinde geleceğin dünyasına hepimizden önce adım attılar. Google’ın proje merkezi Area 120 tarafından tasarlanan robotu proje ekibinin lideri Christian Bersch şöyle anlatıyor: “Bookbot, sokağa çıkarak halkın arasına karışan ve onlarla etkileşime geçen ilk kişisel teslimat robotu. Henüz test aşamasında. Şu anda nasıl çalışacağını ve ne tür problemler yaşayacağımızı öğrenmek istiyoruz. Proje halen aktif bir gelişim içinde.”

İlk altı ay boyunca yanında bir insanla birlikte gezecek olan BookBot,  dokuz ay boyunca sokaklarda gezmeye devam edecek. Amaç, planlandığı gibi çalıştığından emin olmak, gerektiğinde yaşanan problemlerden kurtulmak ve insanların nasıl tepkiler verdiğini gözlemlemek. 

Robot ilk günden itibaren inanılmaz olumlu tepkiler aldı. Robotu görünce çığlıklar atan çocuklar, durup durmayacağını görmek için hemen önüne atladılar. (Evet, duruyor.) Yetişkinler ise fotoğraf ya da video çekmek için hemen telefonlarına atıldılar.

Mountain View Şehir Meclisi, şirketlerin kişisel teslimat cihazlarını sokaklarda denemelerini sağlayan izni geçtiğimiz yıl onaylamıştı. Aslında Google ve diğer dev teknoloji şirketlerine ev sahipliği yapan şehrin sokaklarında dolaşan robotları görmek kimseyi çok fazla şaşırtmıyor.

“Teknolojinin merkez üssünde yaşıyoruz” diyor 30 yıldır Mountain View’da yaşayan Mary Campione. “Buralarda sürekli sürücüsüz arabalar dolaşır, gittiğimiz restoranlarda robotlar bulunur. Yani bizim için çok şaşırtıcı değil bu durum.”

Sadece Mountain View Halk Kütüphanesi civarında faaliyet gösteren BookBot, Perşembe günleri 11: 00 – 20:00 saatleri arasında dolaşıyor. 10’a yakın kitap taşıyabilen (kitap boyutuna göre değişebiliyor) robotu yakalayabilmek için onun çalışma saatlerine göre plan yapmak gerekiyor.

Kaynak: https://www.mercurynews.com/2019/03/09/meet-bookbot-mountain-view-librarys-newest-robot-helper/?utm_source=twitter&utm_medium=editorial&utm_content=mercury-bookbot

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!