TRENDLER

Sınıf Tasarımı İlkokul Öğrencilerinin Başarısını Yüzde 16 Oranında Artırıyor

Görüntülenme 19534

0
Sınıf Tasarımı İlkokul Öğrencilerinin Başarısını Yüzde 16 Oranında Artırıyor

İlkokul öğretmenlerimizin çok kaliteli olmasını ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak daha az bilinen önemli bir konu daha var: Çocukların eğitim gördükleri sınıfların başarılarındaki ya da performanslarındaki etkisi. Manchester Salford Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan ve üç yıl süren bir araştırmanın sonuçlarına göre ilkokul düzeyinde bir sınıfın tasarımı, öğrencilerin öğrenme gelişimlerini tek bir yıl içinde yüzde 16 oranında artırıyor.

Araştırma ekibi, İngiltere’deki üç bölgedeki 27 okulu ziyaret ederek çeşitli coğrafi ve sosyo-ekonomik kesimlerden gelen 150’den fazla sınıfta detaylı anketler gerçekleştirdiler. Araştırma sonucu raporu, yaşları 5 ile 11 arasında değişen 3,766 öğrencinin performansının sınıflarının tasarımıyla olan ilişkisini analiz etti. Ve ilk kez, sınıf tasarımının öğrencilerin başarı düzeylerinde dramatik bir etkisi olduğuna dair net kanıtlar ortaya koydu.

Sınıf içindeki havanın kalitesi” gibi spesifik unsurlar daha önce araştırılmış olmasına rağmen ilk kez araştırmacılar gerçek okullara gittiler ve bir sınıfın tüm yönlerinin çocukların öğrenmesi üzerindeki etkilerini keşfettiler.

Öğrencilerin Gelişimlerini Ölçmek

Araştırmadaki her öğrencinin, yılın başında ve sonunda öğretmen tarafından verilen okuma, yazma ve matematik notlarına bakıldı. Böylece her konudaki gelişimleri hesaplanacaktı. Bu konular, tipik bir şekilde aynı sınıfın içinde öğretiliyor. Bu da sınıfın, ilkokul düzeyindeki çocuklar için kalıcı bir öğrenme alanını temsil ettiğini gösteriyor. Bundan farklı olarak ortaokulda öğrenciler farklı konular için odadan odaya geçiş yapıyor.

    Çok az                                                         Yaklaşık olarak doğru                                            Çok fazla

Araştırma öğrenme alanlarının etkisini üç ayrı kategoride değerlendirdi: Doğallık, bireyselleştirilme ve uyarılma (stimülasyon). Bu kategoriler de kendi içinde daha detaylı faktörlere ayrılıyordu. Doğallık faktörleri arasında ışık, sıcaklık ve hava kalitesi bulunuyordu. Bireyselleştirilme, bir çocuğun sınıfı sahiplenmesini içeriyordu. Mesela bir çocuğun sınıfı kişiselleştirme imkanı ve sınıf düzeninin/planının esnekliği gibi. Uyarılma faktörleri arasında ise görsel karmaşıklık ve renk yer alıyordu.

Bu üç kategori içinde doğallığın, genel yüzde 16’lık etkinin yarısından sorumlu olduğu ortaya çıktı. Hem bireyselleştirilme ve hem de uyarılmanın, performans artışında yaklaşık dörtte bir oranında etkili olduğu bulundu.

Uygun Maliyetli Değişimler

Araştırma hem sınıflardaki öğretmenler için hem sınıflar tasarlayan mimarlar için hem de akademisyenler için tasarlandı. Araştırmada öğretmenlerin sınıflarında gerçek ve uygun maliyetli değişimler yapabilmeleri için bir dizi resimli seçenekler sunuluyor. Bu öneriler doğrultusunda sadece sınıfın düzenini ya da duvarlarda sergilenenlere yönelik seçimleri değiştirmek, somut bir etki yaratabilir ve üstelik hiç de maliyetli olmaz.

Araştırmacılar şöyle diyor: “Örneğin, bir öğretmenin yapılan çalışmaları öğrencileri heyecanlandıran ve motive eden bir ortam yaratmak için kullanma arzusunu anlayabiliyoruz. Ancak şöyle bir genel kuralı ortaya çıkardık: Öğretmen tarafından yaratılan çalışmalarla , öğrencilerin yaptığı çalışmaların arasında ince bir denge kurmak ve bu arada duvarın yaklaşık yüzde 20 ila 50’sini boş bırakmak, öğrenme için en ideal ortamı sağlıyor gibi görünüyor.”

Gelelim sınıfların içinin dışındaki okulun genel tasarımına… Araştırmadan elde edilen verilere göre okul içinde bir yerden bir yere ulaşma rotaları, tesisler ve oyun alanları, sınıfların kendisinin tasarımı kadar önemli değil. Yani başarıda aslolan sınıflar.

Sonuç olarak bu araştırmanın ilkokullardaki etkili öğrenme alanlarının tasarımına yönelik önemli bir etki yaratacağı ve gelişme sağlayacağı kesin.

 

 

 

Kaynak: http://theconversation.com/classroom-design-can-boost-primary-pupils-progress-by-16-37996

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!