TRENDLER

Sınıfınızı Yeniden Yaratmak İçin 8 Öneri

Görüntülenme 1716

0
Sınıfınızı Yeniden Yaratmak İçin 8 Öneri

Son üç yıldır öğretmenlere sınıflarını yeniden tasarlamaları için yardım ediyorum. Bu dönem içinde her boyutta projenin çalışma sürecinin içinde bulundum. Size vereceğim öneriler, küçük çaplı sınıf değişiklikleri için kolayca ve hemen hayata geçirilebilir türden. Eğer daha büyük bir şey yapmak istiyorsanız, hemen planlamaya başlayabilir ve hafta sonu için bir program oluşturabilirsiniz. Her iki durumda da, yapacağınız hazırlık aşamasında işin çoğunu bitirebilirsiniz aslında. İster sınıftaki bir köşeyi yeniden organize etmeyi, ister tüm sınıfı yeniden tasarlamayı planlayın, işte her zaman işinize yarayacak 8 öneri…

1. Öğrencileri İşin İçine Katın

Öğrenciler sınıfınızın ana kullanıcıları olduğu için bu tür bir yeniden tasarlama işinin tam da merkezinde olmalılar. Heyecanı artırmak için onlarla daha işin en başında iletişim kurun ve onları bir hafta sonu okula ya da belki de dışarıda bir yere davet edin. İşte öğrencilerin sürecin en başında işin içine katmanın en güzel yolları:

Görsel İlham Yaratın

Anne babalardan, iş arkadaşlarınızdan ya da dostlarınızdan tasarımla ilgili dergiler talep edin. Öğrencilerden, buldukları dergi fotoğraflarıyla mekanla ilgili ilham alabileceğiniz görsel bir pano yaratmalarını isteyin. Bu fotoğraflar sadece okullara yönelik olmasın, dekorasyonla ilgili ilham veren her şeye yer verin. Önemli olan öğrencileriniz için ilgi çekici olmaları. Öğrencilerinizden, bu fotoğrafların üzerine yapıştırdığınız küçük kağıtlara hangi fotoğrafları neden beğendiklerini yazmalarını isteyin. Eğer zamanınız yoksa fotoğrafları kendiniz seçin ve onlara sunun.

Dijital bir çözüm olarak Pinterest hesabı açabilir ve öğrencilerinizin bulduğu fotoğrafları oraya koyabilirsiniz. Öğrenciler beğendikleri fotoğrafların altına yorumlar yazabilir.

Öğrenciler Problemleri Tespit Etsin

Sınıfın şu anki yapısıyla ilgili memnuniyetsizlik yaratan bir şey var mı? Bu sorunun cevabını bulmak için tahtaya sınıfınızın mevcut haritasını çizin ve görsel olarak belli bölgeleri tespit edin. Öğrenciler, sınıfın o bölümüyle ilgili neler hissettiklerini ve o bölgede zaman geçirirken ne tür şeyler yapıldığını bir ya da iki kelimeyle tarif ederek küçük bir kağıda yazıp haritaya yapıştırsın.

10x10x10

Öğrencilerle birlikte sınıfınızı yeniden yaratma projenizle ilgili çeşitli sorular çıkarın. Sonra öğrencilerinizden 10 farklı insanla, 10 farklı yerde konuşmalarını ve size 10 farklı hikaye getirmelerini isteyin. Bu araştırmayı, insanların hangi yerleri sevdiğini ve neden sevdiğini daha iyi anlayabilmek için kullanın.

Yardımcı Öğrenciler

Daha sonra, yeniden tasarımınızı artık hayata geçirmeye başlarken, öğrencilerinizin gerçek işlere de yardım ettiğinden emin olun. Boya, masaları düzenleme ya da kutuları taşıma gibi işlere ne kadar çok dahil olurlarsa, sınıflarını o kadar çok sahiplenerek gurur duyarlar.

2. Araştırma ve Beyin Fırtınası Yöntemleri

Bu süreci yönetmek için tasarımcı olmanız gerekmiyor. Tek ihtiyacınız olan şey, bu süreç için gerekli olan araştırmaları ve beyin fırtınasını yapmak. Sınıfınızı yeniden yaratırken ilk adım, gerçek ihtiyacı tanımlamak ve doğru soruları sormaktır.

Örneğin, ihtiyacınızı tanımlarken şunu sorabilirsiniz: “Sınıfımızda nasıl daha işbirlikçi bir alan yaratabiliriz?” İhtiyaçları tanımlarken, aşağıdaki gibi aktiviteler veri toplamanızı ve zorluklara farklı bir perspektiften bakmanızı sağlar.

Kelime Çağrışımı

Bazı masaların üzerine büyük rulo kağıtlar koyun. Katılımcıları gruplara ayırın ve her grubu ayrı bir masaya oturtun. Her rulo kağıdın ortasına rastgele bir kelime yazın. Bu kelimeden yola çıkarak, bir öğrenciden aklına gelen ilk kelimeyi kağıda yazmasını isteyin. Bir sonraki kelime için de aynı şeyi yaptırın. Bunu birkaç dakika yapın. Masadaki katılımcıların yönlerini değiştirmelerini ve tekrar yeni kelimeler yazmalarını isteyin. Çalışma bitince her gruptan en sevdikleri iki kelimeyi seçmelerini isteyin. Bu iki kelime, belirtilen ihtiyacı gösterme açısından hızlı bir fikir vermelidir.

Sınıf Akışı

Siz ders anlatırken, sizin ve öğrencilerinizin sınıfta nasıl hareket ettiğinizi gözlemleyecek bir arkadaş ya da öğrenci bulun. Sınıfın bir taslağından çıktı alın ve gözlemcinizden sizi izlerken, sizin ya da öğrencilerinizin nerelere hareket ettiğinizi çizmesini isteyin. Sizin hareketlerinizin takibi için bir renk, öğrencilerin hareketleri için başka bir renk kullanılmalıdır. Hareket takibi ile ilgili bu kağıt, sınıfta hangi alanların yoğun olarak kullanıldığını anlamanızı sağlar. Böylece sınıftaki akışı daha iyi desteklemek için eşyaları nerelere yerleştirmenizin daha doğru olduğunu anlarsınız.

Küçük Notlar

İlk araştırmanızı yaptıktan sonra, örneğin dağınık bölge, ortak çalışma alanı, öğretmenin çalışma alanı gibi en çok odaklanmanız gereken alanları belirleyin. Her odak noktası için katılımcılardan yapışkan not kağıtlarına konuyla ilgili bir fikir yazmalarını ya da çizmelerini isteyin. Fikirleri tahtaya yapıştırın. Hangi fikirlerin birbiriyle örtüştüğünü, hangilerinin sizi ileriye taşıyacağını anlamak için fikirleri tahtanın üzerinde sınıflandırın ve gruplandırın.

3. Gönüllüleri Organize Etmek Ve Yönetmek

Gönüllülerinize görev ve sorumluluk verirken, çok basit bir şey kullanın: Üzerinde görevlerin ve sorumluların yazdığı bir tablo oluşturun. Ya bir Google tablosu kullanın ya da tablonuzdan bir çıktı alıp projeye dahil olan herkese dağıtın. Kimin hangi görevi üstlendiğini bilmek, böyle bir süreçte çok önemlidir.

4. Dağınıklığı Temizlemek İçin Öneriler

Herhangi bir sınıf düzenlemesi için en temel hareket, gereksiz olan her şeyi ortadan kaldırmaktır. En çok neleri kullanıyorsunuz? Sınıfta en çok nerede zaman geçirdiğinize bağlı olarak bu eşyalar nerede durmalı? Bu ihtiyaçları belirlemek için mutlaka biraz zaman ayırın.

5. Malzeme Ve Destek Elde Etmek İçin Öneriler

Sınıfınızı yeniden yaratmak için gerekli olan malzemeleri belirledikten sonra bölgedeki dükkanlara gidip onlara hikayenizi anlatın. Çoğunlukla bu dükkanlar ya bazı malzemeleri bağışlarlar ya da en azından indirim yaparlar. Dükkan sahipleriyle konuşmaya gittiğinizde yanınızda birkaç öğrencinizi götürseniz hiç de fena olmaz.

Eğer projenizin biraz daha fazla paraya ihtiyacı varsa, bir Indiegogo kampanyası yapmak da iyi bir seçenek olabilir. Biraz daha ilgi çekmek ve daha fazla destek alabilmek için bir video yaratabilirsiniz. Bu işi bazı öğrencilerle ya da öğretmenlerle ortak yapabilirsiniz.

6. Var Olan Malzemeleri Farklı Amaçlarla Kullanmak

Sınıflarımızda, hatta evlerimizdeki pek çok eşya farklı amaçlar için kullanılabilecekken boş boş dururlar. Marketten aldıklarınızdan artan plastik kutularınız mı var? Bunları sınıfta saklama ve depolama kapları olarak kullanın. Eski CD’leriniz mi var? Bunlarla sanat yapın. Daha çok ilhama mı ihtiyacınız var? Sınıftaki malzemeleri yeniden kullanmak için fikir arıyorsanız yine Pinterest’e başvurabilirsiniz.

7. Malzemelerinizi Organize Etmek

Malzemelerinizi gruplara organize etmek, kullanıma ve kullanım sıklığına göre yapılmalıdır. Hem kendinizin hem de öğrencilerinizin kolaylıkla tanıyabileceği ve ulaşabileceği saklama kaplarını ve kutuları kullanın. Çünkü pratik hayatta en çok bu iki konu önemli olacak. Kapların ve kutuların kolayca göze çarpması için renkleri ve resimli etiketleri kullanabilirsiniz. Eğer dolaplarınızda kapılar varsa, onları çıkartmayı düşünün. Böylece herkes saklama kaplarını ya da kutuları çok daha kolay görebilir.

8. Ek Kaynaklar

Yaratıcı düşünmeye başladığınızda, mekanınızla, malzemelerinizle ve hatta öğrencilerinizle çok fazla şey yapabilirsiniz.

www.likyadanismanlik.com

Kaynak: http://www.edutopia.org/blog/8-tips-and-tricks-redesign-your-classroom

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!