TRENDLER

Sosyal Medya Sınıfınızı Nasıl Değiştirebilir?

Görüntülenme 1061

0
Sosyal Medya Sınıfınızı Nasıl Değiştirebilir?
 1. Öğrencilerinizin gerçekten ne düşündüğünü anlarsınız.
  Şahsen iletişim ile online iletişim çok farklıdır. Utangaç ve sınıfta tutuk olan öğrenciler, sosyal medyada daha fazla katkıda bulunabilirler. Öğrencilerden sosyal medyada birbirleriyle iletişimde bulunmalarını ve online soruları cevaplamalarını isterseniz, onların gerçek düşüncelerine ulaşabilir, tartışma ortamları yaratabilirsiniz. Bu her durumda, sınıfta size boş gözlerle bakan öğrencilerden iyidir.
 1. Güncel bilgiler elinizin altında olur.
  Sosyal medya insanların birbirleriyle doğrudan paylaştıkları şeylerle ilgili olduğu için, en son haberlere ya da konunuzla en çok ilgili kaynaklara erişebilirsiniz. Her gün farklı bir öğrenciye hikâye geliştirilebilecek haberleri izlemesi görevini verdiğinizi düşünüz. Bu öğrenci haberleri paylaştığında diğer öğrenciler de sosyal mesajlarla hemen o anda ya da olayla ilgili gelişmeler sürdükçe günlerce, haftalarca hatta aylarca katkıda bulunabilirler. Yeni kanıtların ışığında değişen fikirler harika bir tartışma ortamı sağlayacaktır.
 2. Sınıfınızı önemli kimselerle bir araya getirirsiniz.
  Ünlü konuşmacıları ya da konumuzla ilgili uzmanları öğrencilerimizle bir araya getirmek için onlara ya mektup yazmak ya da e-posta göndermek zorundaydık. Sonra da sınıfımıza bir hoparlör ya da telekonferans yapabileceğimiz bir salon bulmak için uğraşırdık. Sosyal medya bunu tamamen değiştirdi. Artık, hemen hemen bütün ünlülerin, yazarların, bilim insanlarının, matematikçilerin, tarihçilerin ve ana haber sunucularının sosyal medya hesabı var ve çoğunlukla takipçilerine kendileri cevap veriyorlar. Sınıfınızda Skype kullanmak üzere hesap açar, deneyimlerini öğrenci ve öğretmenlerle video konferans üzerinden paylaşmaya istekli konuk konuşmacılara bakarsınız.
 1. Sınıfınızı dünyaya açarsınız:
  Sosyal medyanın en bariz kullanım alanlarından birisi, yakındaki ve uzaktaki akranlarla iletişim kurmaktır. Twitter kullanan öğretmenler öğrencilerin belli hashtag’leri takip etmesini isteyerek onları dünyanın dört bir yanındaki diğer öğrencilerle bir araya getirebilir. Dünyayı sınıfınıza getirmenin bir diğer yolu da, farklı ülkelerdeki öğretmen, öğrenci ve yayınların farklı sitelerdeki hesaplarını takip etmektir.
 1. Ailelerle iletişim kurarsınız.
  Sosyal medyayı kullanan öğrencilerinizin aile üyelerini etiketleyerek onları sınıfta yapılanlardan haberdar edebilirsiniz. Bazı öğretmenler velilere bülten hazırlayıp göndermekten vazgeçmiş durumda, sınıf bloglarını ve Twitter hesaplarını kullanmayı tercih ediyorlar. Veliler, çocuklarının derste öğrendikleri hakkında bilgilendirilmeyi severler.
 2. Öğrencileriniz ders dışında da dersi düşünürler.
  Sosyal medya katılımını ev ödevlerinin bir parçası haline getirerek, öğrencilerinizin sınıftan çıktıktan sonra da ders materyalleriyle ilgilenmesini sağlayabilirsiniz. Öğrencilerinizden, bir roman kahramanın ilgi alanlarıyla ilgili Pinterest panoları yaratmasını isteyebilirsiniz. Ya da öğrenciler buldukları yemek tariflerini, matematik dersinde birim dönüştürme konusunu işlerken öğrendikleri metrik ölçüleri kullanarak yeniden yazabilirler.

 Sınıfınızda Sosyal Medyayı Kullanmaya Nasıl Başlayabilirsiniz?

 1. Bir siteyle başlayın:  Twitter, Facebook, Pinterest, Instagram gibi sitelerden birini seçin. Sosyal medya kullanmadaki hedeflerinizi belirleyin ve bu hedeflere en uygun siteyi ve uygulamayı bulun.
 2. Öğrencilerinize sosyal medya becerileri kazandırın: Sosyal medyayı derste kullanmadan önce kuralları belirleyin, öğrencilerinizden beklentilerinizi belirtin.
 3. Onlara her zaman destek olun: Öğrenciler derste sosyal medya kullanımı konusundaki beklentilerinizi karşılayamıyorsa bunu eğitim fırsatı olarak değerlendirin. Öğrencilerinize, üniversitelerin ve işverenlerin okula ya da işe alacakları adayları seçerken sosyal medya hesaplarına baktığını mutlaka hatırlatın. Sınıfta sosyal medya kullanılması, öğrencilerinizin online kimliklerinde kendilerini özgüvenli, üretken ve zeki kişiler olarak ifade edebilmelerine yardımcı olacaktır.

Kaynak: http://www.edudemic.com/twitter-college-lecture/

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!