Eğitimpedia Yazarı – Vahap Işık: Sözel-Dilsel Zekâ ve Müthiş Editör Alim

0
2301

Yeterince tanımıyoruz, bilmiyoruz. Evreni, dünyayı, ülkeyi, şehri, semti… Sonra çocuğumuzu. Ve en önemlisi de kendimizi. Bakın bu kendini tanımak mevzusu çok mühim bir hadisedir. Çünkü kendini yeterince tanımayan birisi, kendi dışında hükümsüzdür. Dün bizim markete gittim, marketin sahibi Kayserili Hacı Ağabey kasada siparişimi duymak için beklerken sordum:

”Kendimizi ne kadar tanıyoruz Hacım? Acaba yapmamız gereken, yaparken daha mutlu ve üretken olduğumuz bir işte mi çalışıyoruz, yoksa potansiyelimizi tam kullanamadığımız bir yerde mesailerin bitmesi için sürekli çetele mi tutuyoruz?”

Hacı güldü.

”Valla Hocam, ben ticaret yapıyorum, sattığım bazı şeyleri kendim üretiyorum, sarıyorum da. Mutluyum çok şükür. Siz dostlar büyük marketleri tercih etmeseniz daha da mutlu olurum,” diyerek tüm uzman ciddiyetimi dağıttı.

Eve geldim ve kendimle konuşmaya giriştim. Dedim ki mübarek kendime:

”Kimiz biz, kendi yeteneklerimizin ne kadar farkındayız, biz daha bir parça çocukken, babamızın uyumasını bekleyip Grundig marka televizyonda Bizimkiler Dizisini izlediğimiz  sıralarda yeteneğimiz keşfedilseydi…”

Bu farklılıklarımız anne, baba ya da bir öğretmenimiz tarafından keşfedildi mi? Yüreğimiz hangi toprakta daha çok zıplar ya da beynimiz hangi coğrafyada daha çok dürbünleşir?

Bir öğrencim var benim, adı Alim ve ailesi Alim’in yeteneğini çok erken yaşta keşfetti, yaşasın Alim’in ailesi!

Gardner’ı severim. Canım öğrencilerimi tanımam konusunda bana müthiş bir alan sunmuş bu müthiş eğitimciyi nasıl sevmem ki? Ben çocukken Bizimkiler Dizisi çıkardı. Banyomuzu yapıp kısık sesli televizyonun olduğu salonda, yataklarımızın üzerine uzanarak izlerdik. En az o sevgili dizimiz kadar severim Gardner’ı! Standart psikometrik araçlar ile; ‘Zekâ ölçüyoruz!” diyen kuramları bir basketbol topuna dönüştürünceye kadar buruşturup, daha romantik ve sıcak bir ev uğruna sobaya atmıştır. İyi basketçidir anlayacağınız, her bireyin birbirinden farklı pek çok zekâsının olduğunu ve bunların oldukça özgün bir şekilde çalıştığını savunmuştur. Bu zekâ alanları sırasıyla: Sözel-dilsel zekâ, mantıksal-matematiksel zekâ, bedensel-kinestetik zekâ, görsel-uzamsal zekâ, müziksel-ritmik zekâ, kişilerarası sosyal zekâ ve içsel zekâdır. Bu zekâlar herkeste bulunur. Marketçi Hacı Ağabey’den, Öğretmen Ahmet’e kadar, sonra öğrencim Alim’e kadar herkeste bu zekâların tümü bulunur ama her birinde mutlaka bir zekânın sesi daha yüksek çıkıyordur. Halay meselesi efendim, herkeste halay başı farklı olabiliyor. Mendili hangi zekâ tutuyorsa onun farkında olunmalı, tabii ki diğer zekâlar da ihmal edilmemeli. Diğer zekâ alanları da ihtiyaç oranında beslenmeli. Yoksa benim gibi görsel zekâda bir Cin Ali çizmekten öteye gidilmeyebilir ya da müzikal zekâda notayla ahenksiz kalınabilir!

Sözel-Dilsel Zekâ

Acaba farklı dilsel kalıplar sizin de daha fazla ilgi alanınıza giriyor olabilir mi, bu zekâ çeşidi sevgili anlam dünyanızdaki hareketlerde daha etkili bir araç olabilir mi? İkinci yeni şairleri mesela, nitekim Cemal Süreya ve arkadaşları… İlk olarak aklıma bunlar geldi. Bu şairler kelimeler ve seslerle düşünebilen, dildeki kompleks anlamları kavrayabilen becerilere sahiplerdi. Sözel/dilsel zekâları daha gelişkindi.

Bu alanda daha iyi olanlar için uygun olan meslekler şöyle sıralanabilir: Avukatlık, çevirmen, komedyen, tarihçi, gazeteci, şair, seslendirmen, politikacı, psikoterapist, satış elemanı, yazar, eğitimci, editör…

Sözel/dilsel zekâdan bahsetmişken ve uygun meslekler arasında editörü de yazmışken, tam da burada küçük bir adamdan, Alim’den yine bahsetmezsem olmaz. Alim aspergerli bir öğrencim, yaşı on dört. Şu an başka bir şehirde yaşıyor. Özledim onu, arada mübarek şahsından haberler alıyorum. O şehrimden gittiğinden beri hayatımda büyük bir eksiklik var, zira onun kadar beni düzeltebilen bir başkası daha yok çevremde, gittiğinden bu yanadır hep eksikliğimle kalıyorum. Sınıfa girer girmez evraklarımdan tutun da sınıf panosunda asılı olan kâğıtlara kadar göz atardı Alim ve ders içinde defalarca bana uyarılarda bulunurdu:

”Bakın Öğretmenim! Cümlelere büyük harfle başlanır, noktalardan sonra küçük harf yazılmaz! Noktalama işaretlerinden sonra biraz boşluk bırakılır ve öyle devam edilir…” Bir ders saati içinde bunun gibi onlarca uyarı alırdım, her uyarısıyla de işaret parmağı yanlış yazım yapılmış yeri gösterirdi. Alim bir imlâ hatası avcısıydı, hayatım boyunca karşılaştığım en harika editör olmuştur kendisi. Peki düzeltmenliği sadece yazıyla mi sınırlıydı, hayır! Bulunduğu ortamdaki yanlış konuşmalara bile uyarılarla dokunurdu.

Şimdi ailesi, öğrenim gördüğü okul idaresi ile görüşecek. Okul adına bir gazete çıkartmak için. Bu gazete fikri, somut adımlar atılıncaya kadar kendisinden gizli tutuluyor. Aile okul ile anlaşırsa bu fikir Alim ile paylaşılacak ve işte o zaman, Alim’in keyfi her mevsimde gidip gelebilecek kadar güçlü bir leyleğe dönüşecek!

 

Vahap Işık

Özel Eğitim Sınıf Öğretmeni, Eğitim Koordinatörü

[email protected]

 

Not: Bir sonraki yazının konusu Mantıksal/matematiksel zekâ…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here