Stephen Hawking’in Doktora Tezini Online ve Ücretsiz Olarak Okuyabileceğinizi Biliyor musunuz?

0
1014

Cambridge Üniversitesi, 2017 yılında başlattığı uluslararası Open Access Week (Açık Erişim Haftası) uygulamasıyla en çok talep gören doktora tezlerinden birini resmi bir talepte bulunmaya gerek kalmadan herkesin ulaşabileceği bir şekilde yayımladı: Stephen Hawking’in doktora tezi. Dünyanın en ünlü bilim insanlarından birinin ilk çalışmalarından birini artık herkes istediği zaman okuyabilecek.

Tez çalışmasının herkes tarafından erişilebilir olmasını destekleyen Hawking’in 1966 yılında yazdığı “Properties of expanding universes” (Genişleyen evrenlerin özellikleri) isimli doktora tezi, Büyük Patlama teorisinin destekçileri ile evrenin oluşumunun ve gelişiminin Sabit Durum Teorisi destekçileri arasındaki büyük tartışmayı ele alıyor. O dönemde fizik dünyası bu iki paradigma arasında ikiye bölünmüştü.

Hawking’in bu tezinin bir başka özelliği de kendisine ALS teşhisi konmasından üç yıl sonra yayınlanmış olmasıydı. Dolayısıyla bilimsel değerinden daha da önemlisi Hawking’in tezini belki de yaptığı en son çalışma olarak görmesiydi.

Stephen Hawking’in doktora tezini şuradan okuyabilirsiniz. Cambridge Üniversitesi çok sayıda başka çalışmayı da online olarak ücretsiz bir şekilde okuyabilmemiz için yayımladı.

 

Kaynak: http://bigthink.com/articles/stephen-hawkings-phd-thesis-is-now-available-for-free?utm_campaign=Echobox&utm_medium=Social&utm_source=Facebook

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here