TRENDLER

Tatilinizi Eğitici Bir Serüvene Çevirmenin Beş Basit Yolu

Görüntülenme 1873

0
Tatilinizi Eğitici Bir Serüvene Çevirmenin Beş Basit Yolu

Geçen Ağustos ayında dört yaşındaki oğlumla küçük kardeşi Maine’de bir gelgit havuzundan deniz kabuğu çıkarıp heyecanla bana gösteriyorlardı.

“Bir midye buldum!” diye bağırdı dört yaşındaki oğlum.

“Ben de deniz tarağı buldum!” diye ona eşlik etti kardeşi.

Büyük oğlum, “Bunları yanımızda götürmek için ceplerimize koyabilir miyiz?” diye sordu.

Güneş batarken, ceplerimizdeki kabuklar şıngırdayarak teknemize döndük. Bir haftalık bir tatile çıkmıştık. Oğlanlarsa yanımızda getirdiğimiz bir kitaptan heveslenerek, daha ilk günden kabuk toplamaya başlamışlardı.

Tatil hepimiz için bir mola demektir. Tatile çıktığımızda, işyerlerinde çalışarak geçirdiğimiz bir haftanın monotonluğunu kırarız. Çamaşırdan, ev işlerinden, yüzme derslerinden ve evden uzaklaşırız. Tatil, bütün ailenin bir araya gelmesidir.

Ama bunlarla birlikte, öğrenmeye mola vermek anlamına gelmez. Tatile çıktığımızda yaz ödevlerini ya da tamamlanacak projeleri hiç düşünmedim ama her defasında bulunduğumuz yere özgü öğrenme fırsatları yaratmaya çalıştım.

Yeni yerler görmek ve yeni şeyler yaşamak çocuğunuzun öğrenme sevgisini ve deneyimlerini artırmak için harika fırsatlar sunar. Üstelik bundan yararlanırken çok fazla planlama ya da hazırlık yapmanız da gerekmez.

Aşağıdaki beş kolay yöntem, ailece çıktığınız tatillerin hem eğlenceli hem de öğretici geçmesini sağlayacaktır:

1 | Basılı haritalar kullanın

Oğullarımın basılı haritaları “eski günlerden” kalan hazine haritaları sandığını öğrendiğimde hayret etmiştim.

Artık GPS’ler ve navigasyon cihazları kullanıldığı için basılı haritalar gerçekten de geçmişe aitmiş gibi dursa da haritaları evdeki yazıcınızda basabilir ya da yol boyu uğrayabileceğiniz dinlenme tesislerinden alabilirsiniz. Tatil güzergâhınızı haritadan belirleyin ve bu sırada her yaştan çocuğunuzu bu sürece katın.

Çok küçük çocuklar haritadan pusula işaretini, ölçekleri ya da harita anahtarlarını öğrenirler. Onlara, yolculuğunuzu planlarken haritayı nasıl kullandığınızı öğretin ve yolculuğunuz boyunca haritaya sık sık başvurun. Farklı haritaların farklı amaçlarla kullanılabileceğini de gösterin. Kimi haritalar topografiyi, kimileri su derinliklerini gösterir, kimilerindeyse yol üzerindeki gezilebilecek yerleri ve dinlenme alanlarını gösterir.

Daha büyük çocuklara ise varacağınız yeri gösterin, onlardan buraya varmak için en iyi rotayı ve hangi haritaların kullanılması gerektiğini bulmalarını isteyin. Hangi rotanın daha iyi olduğu konusunu tartışın.kids-and-maps

2 | Bütçenizi çocuklarınız belirlesin

Ailece çıkacağınız tatilin bütçesi eğlenceli bir yemek sohbeti sayılmayabilir ama paranın değerini bilen çocuklar yetiştirmek için fazladan yapacağınız her tartışmaya değer. Çocuklarınızın eline kredi kartını tutuşturup uçak bileti almalarını istemek en iyi çözüm olmayabilir ama çocuklarınızı tatilinizin finansal kısmına pek çok farklı şekilde katabilirsiniz.

Çok küçük çocuklarınız adına hediyelik eşya almak ya da onları özellikle bunun için çevre gezisine çıkarmak yerine onlara bir miktar para verin ve birkaç seçenekten birini seçmelerini isteyin. Her seçeneğin getirisini ve götürüsünü tartışın ya da çocuğunuzun bu parayla başka bir şey yapmak isteyip istemediğini konuşun. Örneğin parayı yolculuğun daha sonraki bir aşamasında harcamak isteyebilir ya da yolda rastlayacağı bir şey için bağışlayabilir.

Daha büyük çocuklarınızdan, günlük olarak yapılacakların listesini çıkarmalarını ve çeşitli etkinliklere harcanacak parayla yemek ve ulaşım masraflarını da dahil ederek bir bütçe oluşturmalarını isteyin. Yapılacak şeyler konusunda söz sahibi olmak çocukların hoşuna gidecektir ve sizin deniz kenarında satılan pahalı meşrubatlara her seferinde neden hayır dediğinizi hemen anlayacaklardır.

3 | Deneyimi kitaplarla destekleyin

Yanınızda, gittiğiniz yerin özellikleriyle ilgili çeşitli kitaplar olsun. Kitapların çocuklarınızın yaş düzeyine uygun olmasına dikkat edin, bunlardan başka çocuklarınızın ilgisini çekebilecek farklı türde bir iki kitap daha götürün. Bölgenin ekosistemi ya da endüstriyel yapısıyla ilgili kitapların yanında benzer bir çevrede geçen bir iki kurgusal kitap hoşlarına gidecektir.

Maine’e yaptığımız seyahatte okul öncesi çocuklarım gelgit havuzunun kenarına gitmeden önce, deniz kabuklarının türlerinin anlatıldığı bir kitaba kaptırmışlardı kendilerini. Bir başka gün de, “Sal İçin Böğürtlenler” kitabını okuduktan sonra, böğürtlenli pasta yapmak için bölgedeki pazara çıktık.

4 | Durduğunuz her yerden broşür alın

Çocuklarım ücretsiz dağıtılan parlak şeylere bayılırlar, turistik broşürler de bunlara dahil. Çocuklarınızın yapışkan minik parmaklarıyla seyahat broşürlerinin kuşe sayfalarını lekelemesine izin verin. Bu broşürler çeşit çeşittir; bölgedeki eğlence parklarının reklâmlarından, bölgenin ekosistemi hakkında eğitici el kitaplarına dek her şey olabilir. Daha sonra broşürleri akşam yatmadan önce yeniden gözden geçirin.

Çocuklarınızın gittiğiniz yerin faaliyet alanları ve dikkat çekici özellikleri hakkında düşünmesini sağlayın ve bunların, bölgenin ekonomisi, sanayisi ve iş alanlarıyla ilgili neler anlattığını sorun. Daha büyük çocuklar, okudukları broşürlerden yola çıkarak kendi broşürlerini hazırlamaya bile heveslenebilirler.

5 | Seyahatinizi hep hatırlamanızı sağlayacak bir şey yapın

Çocuklarınızı günlük tutmaya, fotoğraf albümü düzenlemeye ya da gittikleri yerlerden bir şeyler toplamaya yüreklendirin. Onlara anılarını yazabilecekleri defterler ya da topladıkları şeyleri koyabilecekleri yerler sağlayın, bunların her ikisi de üzerinde düşünmek ve konuşmak için ilham verir.6a010536116b9a970b01a511db235f970c

Kitap ya da koleksiyon için doğa ya da ulaşım gibi bir konu seçin ya da çocuklarınızın zihninin serbest hareket edebilmesi için açık uçlu bırakın. Yanınızda bir yapıştırıcı ya da bant getirin, böylece çocuklarınız biletleri, broşür sayfalarını ya da onlara bu seyahati hatırlatacak diğer şeyleri defterlerine ekleyebilir. Daha büyük çocuklar en çok hoşlarına giden deneyimlerini yazarken küçük olanlar resim çizebilir, sizden resimlerine başlıklar yazmanızı isteyebilir.

Ailece çıkılan tatiller, evdeki günlük hayatın hayhuyundan uzakta, ailenin birlikte keyifle bir şeyler yapıp anı biriktirdiği zamanlar olmalıdır. Her şeyin mutlaka bilgilendirici olması gerekmese de, tatillerde öğrenme unsurlarını bir araya getirmenin pek çok basit yolu bulunur. Böylece tatil anıları daha anlamlı olur ve zamanla birikir.

Çocuklarımı gittiğimiz yerler hakkında bilgilendirdiğimde, buraları daha da harika buluyorlar, insanların yaptıkları şeyler karşısında hayran kalıyor ya da doğa harikalarından ilham alıyorlar.

Sizin aile serüveniniz bu yaz sizi nereye götürüyor?

https://www.parent.co/five-simple-ways-to-turn-this-summers-family-vacation-into-an-educational-adventure/

 

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!