TRENDLER

TED Konuşmaları - Alix Generous: Asperger Sendromumla İç Dünyamla İletişim Kurmayı Nasıl Öğrendim?

Görüntülenme 355

0
TED Konuşmaları - Alix Generous: Asperger Sendromumla İç Dünyamla İletişim Kurmayı Nasıl Öğrendim?

Asperger’e sahİp olmak bİr dezavantaj olarak görüleBİlİr ve bazen gerçekten büyük sıkıntı verİr; ama aynı zamanda tam tersİdİr. Bu benİm yenİlİkçİ düşünmeme sebep olan bİr armağan. 19’umda mercan resİflerİ üzerİne bİr İncelememle araştırma yarışmasını kazandım ve bu araştırmamı sunarak BM Bİyolojİk Çeşİtlİlİk Konvansİyonu’nda bİr konferans verdİm.  22 yaşında, üniversİteden mezun olmaya hazırlanıyorum ve AutismSees adında bİr bİyoteknolojİ fİrmasının kurucu ortağıyım. Ama buraya gelmek İçİn neler yapmam gerektİğİnİ bİr düşünün: 25 terapİst, 11 yanlış teşhİs, yıllar süren acı ve travma. Daha İyİ bir yolu olup olmadığını düşünmek İçİn çok zaman harcadım ve bence var: Otİzme destek teknolojİ.”

Alix Generous bir çok fikri olan genç bir kadın — ödül kazanan bilimsel çalışma yaptı, yeni bir teknoloji geliştirdi ve çok harika espriler yapıyor. Siz de birazdan göreceksiniz. Kendisi iletişim için gerekli temel sosyal yetenekleri kısıtlayan, otizm spektrum bozukluğunun bir çeşidi olan Asperger Sendromu’na sahip ve düşüncelerini dünyayla nasıl paylaşacağını öğrenmek için yıllarca çok çaba gösterdi. Bu komik, kişisel konuşmasıyla, hikayesini paylaşıyor — ve daha fazla insanın büyük fikirlerini paylaşmasına yardımcı olacak araç fikirlerini.

Sözlerine “Bugün sizlerle hayaller hakkında konuşmak istiyorum” diye başlayan Generous, şöyle devam ediyor: “Bütün hayatım boyunca çok renkli hayaller kurdum ve filmlerdekilerden daha harika. Uçmanın, alev üflemenin ve yakışıklı erkeklerin birdenbire ortaya çıkmalarını sağlamanın ötesinde. Müzik okumak ve yazmak gibi şeyler yapabilirim. Üniversite için kişisel bildirimi rüyamda yazdığımsa komik bir gerçek. Ve kabul edildim. Böyle, evet.” Kendini anlatırken konuşması sık sık gülüşmelerle kesilen ve harika espriler yapan Generous’un karşılaştığı zorlukları anlatırken şunları söylüyor: “Genellikle Asperger sendromu yaşayan insanların çok karmaşık bir iç dünyaları vardır ve kendimden biliyorum, çok renkli bir kişiliğim var, zengin fikirlerim ve aklımda birçok şey var. Ancak bunun bulunduğu yerle, bunu dünyaya nasıl ilettiğim arasında bir boşluk var. Bu durum temel iletişimi zorlu bir durum haline getirebilir.”

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!