TRENDLER

TED Konuşmaları – Aziz Abu Sarah: Daha Fazla Hoşgörü için İhtiyacımız Olan Daha Fazla Turizm mi?  

Görüntülenme 309

0
TED Konuşmaları – Aziz Abu Sarah: Daha Fazla Hoşgörü için İhtiyacımız Olan Daha Fazla Turizm mi?   

Aziz Abu Sarah, barışı sağlamak için sıradışı bir yaklaşımı olan Filistinli bir aktivist: Turist olmak. Abu Sarah, farklı kültürlerdeki insanların birbirleriyle olan basit etkileşimlerinin onlarca yıllık nefreti nasıl sarsabileceğini gösteriyor. Filistinlilerin İsrail’i ziyaretiyle başlıyor ve ötesine geçiyor…

Benden büyük olan erkek kardeşim, 18 yaşındayken tutuklandı ve taş atma suçlamasıyla hapse atıldı. Taş attığını itiraf etmeyi reddettiği için dövüldü ve nihayetinde, hapishaneden salıverildiğinde ölümüne sebep olan bir takım iç yaralanmaları vardı.Kızgındım, üzgündüm ve tüm istediğim şey intikamdı. Fakat 18 yaşıma geldiğimde bu değişti. İşe girmek için İbranice öğrenmem gerektiğine karar verdim. Bir sınıfa kaydoldum ve İbranice öğrenmeye başladım. O sınıfta asker olmayan bir Yahudi ile ilk defa karşılaştım. Üstelik, Filistinliler için yabancı olan ve benim sevdiğim bir müzik türü olan folk müzik gibi bir takım küçük şeylerle iletişim kurduk. Ancak, bizi birbirimizden ayrı düşüren öfke, nefret ve cahillik gibi duvarların olduğunu ilk defa farkettim. Artık bana ne olduğunun çok da fark etmediğine karar verdim. Asıl önemli olan onunla nasıl başa çıktığımdı. Böylece, hayatımı insanları birbirinden ayıran bu duvarları yıkmaya adadım.

Abu Sarah, turizmin de insanlar arasındaki duvarları yıkmak için önemli bir araç olduğunu anlattığı bu kısa konuşmasında hayatı görüp değerlendirebileceğimiz farklı pencereler açıyor. (Konuşmayı Türkçe altyazılı izleyebilirsiniz.)

Etiketler
Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!