TRENDLER

TED Konuşmaları – Bambudan Yapılmış Büyülü Evler

Görüntülenme 355

0
TED Konuşmaları – Bambudan Yapılmış Büyülü Evler

Yürüdüğün zemin, yürüme şeklini etkiler mi? Peki dünyada bıraktığın ayak izini değiştirebilir mi? 9 yaşında oluşumu hatırlıyorum merakı hissedişimi ve olasılığı ve de birazcık idealistliği. Önümüzde çok uzun bir yol var, öğrenecek hala çok şeyimiz var. Fakat bildiğim bir şey de şu ki, yaratıcılık ve kararlılıkla güzeli ve rahatı ve güveni ve hatta lüks olanı yeniden büyüyecek bir malzemeden yaratabilirsin.

Böyle binalar hiç görmemişsinizdir. Elora Hardy ve takımının Bali’de inşa ettiği hayret verici bambu evler dönüyor, eğiliyor ve her köşesinde şaşırtıyor. Düzene meydan okuyorlar çünkü bambunun kendisi oldukça gizemli. İki bambu birbirine benzemiyor, böylece her ev, köprü ve banyo son derece eşsiz. Bu güzel, sürükleyici konuşmada, bambunun sürdürülebilir bir kaynak olma ve hayal gücünü uyandırma potansiyelini anlatıyor. “Kendi kurallarımızı kendimiz koymalıydık,” diyor. Babası (John Hardy) da Bali’de Yeşil Okul’u inşa edenlerden biri olan Hardy, sözlerine “7 yaşındayken annem bana büyüdüğümde nasıl bir eve sahip olmak istediğimi sordu. Ben de bu peri mantarını çizdim. O da onun gerçeğini yaptı” diyerek başlıyor.

elora hardy

bambu baba1

Hardy, bambuyu seçme nedenlerini de şöyle anlatıyor:

“Bu benim babam. Beni bambuyla inşa etmeye ikna eden oydu. 7 yıl önce diktiği Dendrocalamus asper niger kümesinin içinde duruyor. Her yıl, yeni nesil filizler gönderir. Geçen hafta, bu filizlerin üç günde bir metre boy attığını gördük, burada 3 yıl içinde sürdürülebilir kerestelik ağaçlardan bahsediyoruz. Şu an ise ailelere ait yüzlerce bambu kümesini hasat ediyoruz. Betung, 18 metreye kadar kullanılabilen,gerçekten uzun bir bambu türü. Şu kamyonu dağdan indirmeye çalışın. Ve güçlü: çeliğin gerilme, betonun sıkışma gücüne sahip. 4 tonu üzerine pat diye atın onu bile kaldırabilir. Hafif ve içi boş olduğundan birkaç adamla kaldırılabilecek ağırlıkta ya da, belli ki, bir kadınla. Babam Bali’de Yeşil Okulu yaptığı zaman kampüsteki tüm yapılar için bambuyu seçti. Çünkü babam için bu çocuklara verilmiş, tutulması gereken bir sözdü. Onların tüketemeyeceği sürdürülebilir bir malzemeydi.”

 

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!