TRENDLER

TED Konuşmaları – Benedetta Berti: IŞİD gibi Grupların Şaşırtıcı Şekilde İktidarda Kalması

Görüntülenme 452

0
TED Konuşmaları – Benedetta Berti: IŞİD gibi Grupların Şaşırtıcı Şekilde İktidarda Kalması

 

Uluslararası politika analisti Benedetta Berti, silahlı grupuların neden politikada yer almak istediklerini ve bunun hükümetler üzerine etkilerini anlamayı amaçlıyor. “IŞİD gibi grupların şaşırtıcı şekilde iktidarda kalması” başlıklı konuşmasında “IŞİD, Hizbullah ve Hamas… Bunlar şiddetle anılan üç farklı grup. Fakat şiddet onların yaptığı şeylerden sadece biri” diyor. Berti, bu tarz geniş grupları anlamak şiddeti bitirmek için yeni stratejiler sunuyor.

Bu yıl yaptığı TED konuşmasında son 10 yıldır devlet dışı silahlı gruplar üzerinde çalıştığını anlatan Berti, “Devlet dışı silahlı grupları anlamak devam eden çoğu çatışmalar için önemli çünkü savaş değişti. Önceden devletler arasında bir yarıştı. Daha fazlası değil. Şimdi savaşlar devletler ve devlet dışı aktörler arasında. Örneğin, 1975 ve 2011 yılları arasında 216 adet barış antlaşması imzalandı. Bunların 196’sı bir devlet ile bir devlet dışı aktör arasında. Bu yüzden bu grupları ya anlamak ya da çatışmak zorundayız veya başarılı olmak zorunda olan uyuşmazlık çözüm süreciyle onları yenmek zorundayız” diyor.

Aşağıda Türkçe altyazı seçeneğiyle de izleyebileceğiniz konuşmasında Berti, “Devletler ve devlet dışı aktörler arasında, askeri güç bazı savaşları kazandırabilir fakat barışı ve istikrarı bize vermeyecektir. Bu amaçlara ulaşmak için, güvenlik açığı ve yönetim açıkları için uzun süreli yatırımlara ihtiyacımız var” diyor.

 

Etiketler
Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!