TRENDLER

TED Konuşmaları – Jody Williams: Dünya Barışı için Gerçekçi Bir Görüş

Görüntülenme 332

0
TED Konuşmaları – Jody Williams: Dünya Barışı için Gerçekçi Bir Görüş

Bence, bugün ihtiyacımız olan şey insanların harekete geçmesi ve barışın anlamını vurgulamasıdır. Bu kötü bir kelime değil, her gün çok çalışmayı gerektiren bir kelime. Ve her birimiz önemsediğimiz farklı şeylere önem verirken harekete geçip bu iş için gönüllü olursak ve mümkün olduğunca bunun için zaman ayırabilirsek bu dünyayı değiştirebiliriz. Bu dünyayı kurtarabiliriz. Başka birinin bunu yapmasını bekleyemeyiz, bunu kendimiz yapmak durumundayız.

Nobel Barış Ödülü sahibi Jody Williams, keskin bakış açısıyla barışın gerçekten ne anlama geldiğini anlatırken “dünya barışı rüyasına” ilişkin düşüncelerini de dile getiriyor. Kara mayınyarının yasaklanması için yaptığı uluslararası kampanya ile tanınan Amerikan siyasal aktivisti ve insan hakları savunucusu Jody Williams, konuşmasında son derece net mesajlar veriyor. Kendisinden bahsederken “Ben tam anlamıyla barışsever değilim” diyen Williams, “Barış, ‘Yanıma gel Lord’um’ değildir. Barış, kumru ve gökkuşağı değildir — onlar kadar güzel olsa da. Gökkuşağı ve kumrunun sembollerini görünce, kişisel huzuru düşünüyorum. Meditasyonu düşünüyorum. Barışın ne olduğu hakkında düşünmüyorum” diyor.

Bizim çok az polise ihtiyacımız var, bizim çok az orduya ihtiyacımız var savunma için ihtiyacımız var. Bu dünyada bizi güvenli yapan şeyleri tekrar tanımlamalıyız. Bu ülkemizi tepeden tırnağa silahlandırmak değil. Başka ülkelerin tepeden tırnağa silahlanması değil; bizim ürettiğimiz silahlarla ve bizim sattığımız. Bu parayı daha doğru kullanmak ve böylece ülkelerin güvenliğini sağlamak, insanların güvenliğini sağlamak.

Burma’da demokrasi mücadelesi veren Auns Sun Suu Kyi’nin sözlerini de aktarıyor: “Önümüzde uzun bir yol var demokrasiyi ülkemize getirmek için. Fakat emek vermeden başarıya inanmıyorum. Eğer harekete geçmezsek değişime, değişimin olabileceğine inanmıyorum.”

Wangari Maathai– 2004’te Barış ödülü aldı. Ona ‘ağaç kadın’ diyorlar. Ama o, aslında bundan da fazlası. Barış için çalışmak yaratıcılık ister. Her gün çok çalışmanız gerekir. O, ağaçları dikerken çoğu insanın onun başka insanlara ağaç diktirme eylemini aslında ülkesindeki otoriter hükümeti nasıl yeneceğine dair konuşmak, sesini duyurmak için kullandığını anladığını sanmıyorum. İnsanlar toplandıklarında yakalanmaktan ve hapse atılmaktan kurtulamıyorlardı. Ama çevre için ağaç dikmek adına bir araya geldiklerinde sorun yoktu. İşte bu yaratıcılık.

 

 

 

 

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!