TRENDLER

TED Konuşmaları – John Hardy: Yeşil Okul Rüyam

Görüntülenme 384

0
TED Konuşmaları – John Hardy: Yeşil Okul Rüyam

Sınıfların duvarı yok. Öğretmen bambu tahtasına yazıyor. Masalar kare değil. Green School’da öğrenciler gülümsüyor, okul için tuhaf bir durum, özellikle bana göre. Ve biz doğanın bütünlüğü inancı holizmi uyguladık. Ve bana göre bu sadece bir fikir ki eğer bu küçük kız tam bir insan olarak mezun olursa olasılıklar, o bütün bir dünya talep edecek, üzerinde yaşanacak bütün bir dünya. Çocuklarımız bir kutunun içinde okula gitmek için 181 günlerini harcıyorlar.

John Hardy’nin Bali’deki çocuklara bir bahçenin nasıl inşa edilebileceğini, ve var edileceğini öğreten okulunda, ona Green School (Yeşil Okul) turunda eşlik edin. Kampüsün en can alıcı noktası belki de dünyadaki en büyük bambudan yapılmış spiral şeklindeki “Okulun Kalbi” adlı binası. Aslında bir mücevher tasarımcısı olan Hardy, konuşmasına kendi hayat hikayesiyle başlıyor: “Ben Kanada’da küçük bir köyde yetiştim, ve bir teşhisi konmamış bir dyslexic’im (okuma ve yazma zorluğu çeken insanlar için kullanılan bir terim). Okulda çok zor anlarım oldu. Aslında, annem en sonunda bana benim, okula giderken bütün yol boyunca ağlayan küçük bir çocuk olduğumu söyledi. Kaçtım.” yeşil okul

Green School Bali’nin merkezi güneyinde yer alıyor, ve dalgalı bir bahçeden 20 acre(16hektar) üzerinde.Üzerinde yolculuk yapılan hayret verici bir nehir var, ve orada görebilirsiniz nehirden karşıya geçmekle nasıl başa çıktık. Diğer bir gün bir babayla tanıştım. Biraz çıldırmış gözüküyordu. Dedim ki, “Green School’a hoşgeldiniz” O dedi ki, ” Ben 24 saattir uçaktaydım.” Ben niye diye sordum. O dedi ki, “Yeşil bir okula dair hayallerim vardı ve bu yeşil okulun bir resmini gördüm, uçağa atladım. Ağustosta çoçuklarımı getireceğim.” Bu büyük bir şeydi. Fakat ondan daha öte, insanlar Green School’un etrafına yeşil evler inşa ediyorlardı, böylece çocukları patikalar üzerinden okula yürüyebiliyorlar.

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!