TRENDLER

TED Konuşmaları – John Hunter: Dünya Barış Oyunu

Görüntülenme 500

0
TED Konuşmaları – John Hunter: Dünya Barış Oyunu

John Hunter dünyanın tüm sorunlarını büyükçe pleksiglas tabaka üzerine yerleştirdi ve 4. sınıf öğrencilerinin bu sorunları çözmesini istedi… Uzun yıllardır öğretmenlik yapan Hunter’ın TED 2011’de Dünya Barış Oyunu’nu anlattığı konuşması, çocukların sınıf derslerinin ötesinde karmaşık konuları nasıl anladığını ve dünyanın temel sorunlarına buldukları çözüm önerilerini anlatıyor. Sözleri sık sık kahkaha ve alkışlarla kesilen, desteklenen Hunter, hikayenin başını şöyle anlatıyor:

“Sizlere bahsetmek istediğim Dünya Barış Oyunu şu şekilde başladı: Oyun bir buçuk- iki metrelik bir kontrplak tahtanın üzerindeydi 1978 yılında, şehir içinde bir devlet okulundaydım. Afrika’daki çocuklar için bir ders hazırlıyordum. Dünyadaki bütün problemleri bu kontrplak tablanın üzerine yerleştirdik, ve ben dedim ki, bırakalım da çözsünler. Sadece konu anlatmak ya da kitap okumak istemedim. Onların konunun içine girmesini ve tüm benlikleri ile öğrenmeyi hissetmelerini istedim. Düşündüm ki, oyun oynamayı seviyorlar. Bir şeyler yapmalıyım — interaktif olarak adlandırmadım çünkü 1978’lerde öyle bir terim yoktu — ama düşündüğüm buydu. Ve böylece oyunu yaptık, ve devamlı olarak gelişim gösterdi, 1.2 metreye 1.2 metrelik pleksiglas bir yapıya ulaşıncaya kadar. 4 adet pleksiglas katmanı var.

Oyunda 50 iç içe geçmiş problemi içeren 13 sayfalık bir kriz belgesi var. Hunter’ın takipçi olduğu oyunda her şeyi çocuklar götürüyor. Oyuna katılan öğrencilerden biri “Dünya Barış Oyunu ciddi bir olay. Dünya ile nasıl ilgilenmeniz gerektiğini size öğretiyor. Mr, Hunter bunu yapıyor çünkü o diyor ki onun zamanında her şey çoktan mahvedilmiş ve şimdi bize söylemeye çalıştığı şey bu problemi nasıl çözeceğimiz” diyor.

Hunter’ın yıllardır oynadığı bu oyun ile ilgili çeşitli deneyimlerini paylaştığı konuşmasını Türkçe altyazılı olarak da izleyebilirsiniz.

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!