TRENDLER

TED Konuşmaları – May El-Khalil: Barışı Sağlamak Bir Maratondur

Görüntülenme 356

0
TED Konuşmaları – May El-Khalil: Barışı Sağlamak Bir Maratondur

Lübnan’dan geliyorum ve koşmanın dünyayı değiştirebileceğine inanıyorum.

Lübnan’da her sene rutin şiddetin parçası olmayan bir silah atışı var: Uluslararası Beyrut Maratonu’nun başlangıç ateşinin sesi. Bu duygu yüklü konuşmada maratonun kurucusu May El-Khalil, neden 26.2 millik bir koşunun, siyasi ve dini sebeplerle yıllarca bölünmüş bir ülkeyi bir yıllığına bile olsa nasıl bir araya getirebileceğine inandığını açıklıyor.

Maraton koşucusuyken bir otobüsün çarpması sonucu komaya girdiğini, iki yıl boyunca 36 kez ameliyat olduğunu anlatan El-Khalil, “Komadan çıkar çıkmaz, artık eskiden olduğum aynı koşucu olmadığımı fark ettim. Bundan dolayı eğer kendim koşamayacaksam başkalarının koşabileceğinden emin olmak istediğime karar verdim. Böylece hastane yatağımdan çıkınca, kocamdan notlar almaya başlamasını istedim ve birkaç ay sonra, maraton doğmuştu” diyor.

Neredeyse iki yıl boyunca, bütün ülkeyi dolaştık ve uzak köyleri bile ziyaret ettik. Toplumun her kesiminden insanlarla şahsen tanıştım– belediye başkanları, sivil toplum örgütleri, öğrenciler, politikacılar, yedek erler, camilerden ve kiliselerden insanlar, ülkenin başbakanı, ve hatta ev kadınları. Bir şey öğrendim: Söylediklerini gerçekleştirirsen insanlar sana inanır. Birçoğu kişisel hikayemden çok etkilenmiştive karşılığında kendi hikayelerini anlattılar. Bizi bir araya getiren cömertlik ve şeffaflıktı. Birbirimizle ortak bir dille konuştuk, ve bu bir insandan ötekineydi. Bir kez o güven kurulduğu zaman, dünyaya, Lübnan’ın ve Lübnanlıların gerçek renklerini barış ve uyum içinde yaşama arzusunu göstermek için herkes maratonun bir parçası olmayı istiyordu.

2003 yılında başlayan maraton aracılığıyla siyasi sorunların üstesinden gelinebildiğini söyleyen El-Khalil’in ilgiyle dinlenen ve alkışlanan konuşmasını aşağıdaki videodan da izleyebilirsiniz. (Türkçe altyazı bulunmaktadır.)

Etiketler
Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!