TRENDLER

TED Konuşmaları – Robin Murphy: Bu Robotlar Bir Afetten Kurtarmaya Geliyor

Görüntülenme 331

0
TED Konuşmaları – Robin Murphy: Bu Robotlar Bir Afetten Kurtarmaya Geliyor

İşte benim size çağrım: Bir daha bir afetten haberdar olduğunuzda, robotlara bakın. Belki yeraltında, belki su altında belki gökyüzünde olabilirler; ama orada olmalılar. Robotlara bakın, çünkü robotlar kurtarmaya geliyor.

Afet gerçekleştiğinde, olay yerine ilk önce kim gelir? Artık daha fazla robotlar. Robin Murphy laboratuvarında, olay yerlerinde uçan, yeraltında giden, yüzen ve sürünen robotlar yaparak, itfaiyecilerin ve kurtarma çalışmalarını yürütenlerin daha fazla hayatı emniyetli bir şekilde kurtarmalarını sağlıyor — ve normal hayata dönmelerini üç yıl kadar öne çekerek toplumlara yardımcı oluyor.

Her yıl afetlerde bir milyonun üzerinde insanın hayatını kaybettiğini 2,5 milyon insan kalıcı olarak sakatlandığını ve yer değiştirdiğini anlatan Murhpy “Toplumların iyileşmesi 20 ila 30 yıl alır ve ekonomik kayıp milyarlarcadır.Eğer ilk müdahaleyi bir gün daha kısaltırsanız, tamamen iyileşmeyi bin gün veya üç yıl kadar kısaltabilirsiniz” diyor ve soruyor: “Nasıl olduğunu görmek ister misiniz? Eğer ilk müdahale edenler, içeri girip, hayat kurtarıp,olabilecek taşma tehlikesini azaltabilirlerse, bu diğer ekiplerin suyu, yolları, elektriği onarmak için gelmeleri anlamına gelir; o da inşaatçıların, sigortacıların, hepsinin evleri tekrar inşa etmek için gelmeleri anlamına gelir; o da ekonomiyi eski hâline getirebileceğiniz ve belki de bir sonraki afete karşı daha iyi ve dayanıklı hâle getirebileceğiniz anlamına gelir.”

Yaşanan afetlerden ve saldırılardan örnekler vererek robotların çalışmalarını da anlatan Murhpy’nin ilgiyle dinlenen konuşmasını Türkçe altyazı seçeneği ile aşağıda bulabilirsiniz.

Etiketler
Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!