TRENDLER

TED Konuşmaları – Şirketleri Başarılı Yapan En Büyük Sebep

Görüntülenme 444

0
TED Konuşmaları – Şirketleri Başarılı Yapan En Büyük Sebep

Gerçekten hangi faktörlerin şirketleri başarı ve başarısızlığa sürüklediğini bulmaya çalıştım ve sonuç beni gerçekten şaşırttı. Birinci sebep zamanlamaydı. Zaman, başarı ve başarısızlık arasında yüzde 42 fark yaratıyordu. Takım ve yönetim ikinci sırada geliyordu ve fikir, farklılık ve özgünlük, üçüncü sırada yer alıyordu. Fikrin önemli olmayacağınısöylemek kesinlikle doğru değil ancak en önemli şey olmaması da beni şaşırtmıştı. Zamanlama doğru olunca daha da önemli oluyordu. Son ikisi; iş planı ve fon bana mantıklı gelmişti aslında.

Bill Gross birçok başlangıç şirketi kurmuş ve birçoğunu da tasarlamıştı. Ancak bazılarının neden başarılı olup bazılarının neden olamadığı onu meraklandırdı. Bu yüzden kendisinin ve başkalarının olan yüzlerce şirketten bilgi toplayarak, her şirketi beş ana faktör açısından inceleyip sıraladı. Bulduğu, diğerlerinden ayrılan en önemli faktör ise onu gerçekten çok şaşırttı. TED Konuşmaları’nda start-up (başlangıç) şirketlerinin bazılarının neden başarılı olduğunu anlatırken iş dünyasına ve fikirlerin uygulanmasına yönelik deneyimlerini de paylaşıyor. Gross, şunları söylüyor:

“Bu yüzden nelerin birçok şirketi başarıya ve ya başarısızlığa götürdüğüne dikkat etmeye çalıştım. Dikkat ettiğim 5 şey vardı. İlk olarak, fikir. Fikrin her şey olduğunu düşünürdüm. Şirketime Idealab (fikir laboratuvarı) adını vermemden anlayabilirsiniz. İlk fikir gelince ‘aha’ dediğiniz ana tapıyorum. Ancak zamanla; takım, yürütme ve uyum yeteneğinin fikirden çok daha önemli olabileceğini kavradım.”

 

Etiketler
Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!