TRENDLER

TED Konuşmaları – Taiye Selasi: Bana Nereli Olduğumu Değil, Nereye Ait Olduğumu Sorun

Görüntülenme 415

0
TED Konuşmaları – Taiye Selasi: Bana Nereli Olduğumu Değil, Nereye Ait Olduğumu Sorun

Birisi size nereli olduğunuzu sorduğunda, ne cevap vereceğinizi bilemediğiniz oldu mu? Yazar Taiye Selasi birden fazla aidiyete sahip olan, büyüdüğü kasabada, şu an yaşadığı şehirde yahut başka birkaç yerde kendisini evinde hisseden insanlar adına konuşuyor. “Nasıl bir ülkeye ait olabilirim? diye soruyor ve devam ediyor: “İnsanoğlu nasıl olur da tek bir kavrama ait olabilir?”

TED Konuşmaları kapsamında “Bana Nereli Olduğumu Değil, Nereye Ait Olduğumu Sorun” başlıklı bir konuşma yapan Selasi, “Gazetelerden, ders kitaplarından, sohbetlerden ülkeler sanki sonsuz, tekil, doğal olarak oluşan şeylermiş gibi konuşmayı öğrendim. Ancak merak ediyordum: Bir ülkeden geldiğini söylemek, o ülkenin bir mutlak olduğunu öne sürüyordu, sabit bir noktada, bir zamanda ve yerde, değişmez bir şey gibi, peki böyle miydi? Yaşadığım süre boyunca, ülkeler yok oldular, Çekoslovakya gibi; yeni ülkeler kuruldu, Doğu Timor gibi; başarısız oldular, Somali gibi. Benim ailem, o dönem henüz var olmayan ülkelerde doğdular. Benim için ülke dediğimiz şey — doğan, ölen, genişleyen, daralan bir kavram — insanoğlunu anlamaya zoraki bir temel teşkil ediyor gibi göründü” diyor.

Peki sİz nereye aİtsİnİz? Üç aşamalı bİr test sunuyorum bunun İçİn. Ben bu testİ 3R testİ olarak İsİmlendİrİyorum: Alışkanlıklar (Rituels), Bağlar (Relationships), Kısıtlamalar (Restrictions). İlk olarak günlük rİtüellerinizi düşünün, ne olursa olsunlar: Kahve yapmak, aracınızla İşe gİtmek, ekİn bİçmek, dua etmek. Ne türden alışkanlıklar bunlar?

Kendisi gibi kökenleri birden fazla ülkeye, kültüre ait arkadaşlarından da örnekler verdiği konuşması salondaki tüm izleyiciler tarafından pürdikkat dinlenen Selasi, “Nerelisin ya da nereye aitsin? soruları arasındaki fark, cevabın belirlilik ifade etmesi değil; sorunun maksadı aslında. Milliyetin dili yerine aidiyetin dilini koymak odak noktamızı gerçek yaşamın oluştuğu yöne çevirmemizi sağlar. Dünya Kupası gibi ülke kimliğinin böylesine ihtişamlı bir ifadesi bile bize multi yerel oyunculardan oluşmuş millî bir takımı verir” diye örnek veriyor.

Selasi’nin konuşmasını Türkçe altyazı ile izleyebilirsiniz.

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!