TRENDLER

TED Konuşmaları - Ya Bilgisayarınız Yüzünüzden Duygularınızı Okuyabilseydi?

Görüntülenme 169

0
TED Konuşmaları - Ya Bilgisayarınız Yüzünüzden Duygularınızı Okuyabilseydi?

Eğer kolunuzdaki saatiniz ruh hâlinizi takip etseydi ne olurdu veya arabanız yorgun olduğunuzu hissetseydi veya belki de buzdolabınız stresli olduğunuzu bilseydi, o zaman sizi aşırı yemeden korumak için otomatik olarak kilitlenirdi. Bunu isterdim, evet. Eğer Cambridge’deyken gerçek zamanlı duygu akışına erişimim olsaydı ve bunu ülkemdeki ailemle çok doğal bir şekilde paylaşabilseydim, aynı hepimiz aynı odada olsaydık yapacağım gibi. Bence beş yıl içinde, bütün cihazlarımızın duygu çipi olacak, yalnızca cihazımıza somurttuğumuzda, “Hımm, bunu sevmedin, değil mi?” diyecek bir cihazımızın olmamasının nasıl bir şey olduğunu hatırlamayacağız.

Duygularımız hayatımızın her alanını etkiliyor – nasıl öğrendiğimizi, nasıl iletişim kurduğumuzu, nasıl karar verdiğimizi. Ancak dijital hayatlarımızda yoklar; etkileşim içinde olduğumuz cihazlar ve uygulamalar hiçbir şekilde ne hissettiğimizi bilmiyorlar. Bilim kadını Rana el Kaliouby, bunu değiştirmeyi amaçlıyor. Yüzünüzdeki ifadeleri okuyup, ona karşılık gelen duygularla eşleştiren güçlü ve yeni bir teknolojiyi gösteriyor. Bu duygu makinesinin büyük etkileri olduğunu ve sadece makinelerle değil, birbirimizle de etkileşimimizi değiştirebileceğini söylüyor. El Kaliouby TED Konuşmaları kapsamında dinleyicilere üzerinde çalıştığı teknolojik buluşu uygulamalı olarak gösterirken “Ya bilgisayarınız duygularınızı okuyabilseydi?” sorusuna cevap olabilecek sözler sarf ediyor,  geleceğin dünyası hakkında da fikirler veriyor.

“Bu yola 15 sene önce koyuldum. Mısır’da bilgisayar bilimciydim ve Cambridge Üniversitesi’nde doktora programına yeni kabul edilmiştim. Genç, yeni evli, Müslüman, Mısırlı bir eş için oldukça alışılmadık bir şey yaptım: Mısır’da kalmak zorunda olan eşimin desteğiyle bavullarımı toplayıp İngiltere’ye taşındım” diyen El Kaliouby’nin hem kendi deneyimlerini hem de buluşlarının sağlayacağı etkileri anlattığı konuşmasından bazı bölümler şöyle:

“Özellikle çok sevdiğim bazı örnekleri sizinle paylaşmak istiyorum. Duygu-etkinleştirilmiş, giyilebilir gözlükler, görme engelli olan bireylere diğerlerinin yüzlerini okumada yardımcı olabilir ve otizm spektrumu olan bireylere duyguları anlamada yardımcı olabilir, bu onların gerçekten çok zorluk çektiği bir şey.”

“Hayatlarımız daha fazla dijital hâle geldikçe, duygularımızı geri kazanmak için, cihazlarımızı kullanmayı frenlemeye çalışarak beyhude savaş veriyoruz. Bu yüzden bunun yerine yapmaya çalıştığım şey, duyguları teknolojimize getirmek ve teknolojilerimizi daha cevap verir hâle getirmek.”

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!