TRENDLER

TED Konuşmaları – Yağmur Ormanlarını Ne Kurtarabilir? Eski Cep Telefonunuz

Görüntülenme 233

0
TED Konuşmaları – Yağmur Ormanlarını Ne Kurtarabilir? Eski Cep Telefonunuz

Kuş cıvıltıları, ağustos böceklerinin vızıltısı, gibonların muhabbetleri, yağmur ormanındaki seslerden birkaçı. Ama arka planda, neredeyse devamlı olarak yasa dışı ağaç kesicilerin elektrikli testerelerinin sesi var. Mühendis Topher White, bu acımasız ağaç kıyımını durdurmak için bulduğu basit ve uygulanabilir çözümü paylaşıyor. TED Konuşmaları kapsamında dinleyicilerle buluşan White, karşılaşılan güçlük ya da sorun karşısında sorumlu bir bakış açısıyla çözüm üretmeye yönelik adımların ne denli önemli olduğunu da gösteriyor. White, “Yağmur ormanlarını ne kurtarabilir?” diye soruyor ve “Cevap, eski cep telefonunuz” diyor.

“Kendi neslim için konuşuyorum, biz bunu çocukluğumuzdan beri duyuyoruz ve sanki söylenilenler hiç değişmiyor gibi: ‘Yağmur ormanlarını korumalıyız, bu çok acil bir konu, dün şu kadar futbol sahası kadar bir kısım yok edildi’ Ama işte buradayız, yağmur ormanlarının yarısı kadarı duruyor ve iklim değişikliği gibi daha önemli ve acil sorunlarımız var” diyen White, şöyle devam ediyor:

“İşte o zamanlar şu az bilinen noktanın farkında değildim: Ormansızlaştırma, dünyadaki bütün uçakların, arabaların, tren, kamyon ve gemilerin toplamından daha fazla sera gazından sorumlu. İklim değişikliğinin ikinci büyük sebebi. Artı, Interpol’e göre, yağmur ormanlarındaki ağaç kesimlerinin yüzde 90’ı, tıpkı bizim rastladığımız gibi yasa dışı ağaç kesimleri. Yani eğer ormandaki insanların kanunları uygulamalarına yardım edebilirsek bu oranı yüzde 17 oranında azaltabilir ve kısa vadede büyük bir etki yaratabilirdik. Bu iklim değişikliğiyle savaşmanın en hızlı ve en ucuz yolu olabilirdi.”

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!