TRENDLER

TED Konuşmaları – Zak Ebrahim: Ben Bir Teröristin Çocuğuyum. Barışı İşte Böyle Seçtim

Görüntülenme 461

0
TED Konuşmaları – Zak Ebrahim: Ben Bir Teröristin Çocuğuyum. Barışı İşte Böyle Seçtim

1983 yılında Pittsburgh, Pennsylvania’da onun, Mısırlı bir mühendisin ve şefkatli bir Amerikalı annenin ve ilköğretim öğretmeninin bir çocuğu olarak doğdum. Mutlu bir çocukluk yaşamam için ellerinden geleni yapıyorlardı. Yedi yaşımdan sonra ailemizin dinamikleri değişmeye başladı. Babam beni çok az kişinin, Müslümanların çoğunluğu dahil, gördüğü bir İslam’a maruz bıraktı. Tecrübelerimle şunu gördüm: insanların birbirleri ile yeteri kadar etkileştikten sonra herkesin hayattan aynı şeyi istediğini fark etmeleri uzun bir zaman almıyor. Fakat her dinde, her toplumda, kendi inançlarına ateşle sarılıp, başkalarının da onların istediği gibi yaşaması için her imkanı kullanmak zorunda hisseden küçük bir grup bulabilirsiniz.

Dogma ve nefretle büyütülürseniz, başka bir yolu seçebilir misiniz? Zak Ebrahim, babası 1993’te Dünya Ticaret Örgütü’nün bombalanmasına yardım ettiğinde sadece yedi yaşındaydı. Hikayesi şok edici, güçlü ve sonuçta ilham verici.

Bütün çocukluğu boyunca sık sık ev değiştirdiğini, sınıf arkadaşlarının hedefi olmamak için kimliğini sürekli gizli tuttuğunu ve bağnaz bir evde büyüdüğü için gerçek dünyaya hazır olmadığını anlatan Ebrahim, “İnsanları rastgele ölçümlerle, mesela ırkı ve dini ile değerlendirmem söylendi” diyor ve soruyor: “Gözlerimi ne açtı peki?”

Katıldığı bir toplantıda arkadaş olduğu gencin Yahudi olduğunu öğrenmesi, aşılamaz olarak gördüğü bir engeli geçtiği için kendisiyle gurur duymasına yol açmış.

“Bir gün annemle dünya görüşümün değişmesi ile ilgili konuşurken, bana hayatım boyunca kalbimde saklayacağım bir şey söyledi. Bana hayatı boyunca yeteri kadar bağnazlık yaşamış birinin bıkkın gözleriyle baktı ve ‘İnsanlardan nefret etmekten bıktım’ dedi. O zaman anladım ki, insanlar kinlerini içlerinde tutmak için çok fazla negatif enerjiye ihtiyaç duyuyor.Zak Ebrahim benim gerçek adım değil. Ailem babamla olan ilişkimizi bitirip yeni bir hayata başlamaya karar verdiğinde değiştirdim.”

Ebrahim’in kendini ifşa nedenini “Bunu, belki bir gün şiddet kullanmaya meyilli birisi hikayemi duyup daha iyi bir yolun olduğunu fark edebilir diye yapıyorum” diye başlayan etkili cümlelerle anlattığı konuşmasını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. Video Türkçe altyazılıdır.

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!