TRENDLER

Teknede Kuracakları Dijital Okul İle Finlandiya Eğitimini Dünyaya Tanıtmaya Hazırlanan Gezgin Aile

Görüntülenme 1667

0
Teknede Kuracakları Dijital Okul İle Finlandiya Eğitimini Dünyaya Tanıtmaya Hazırlanan Gezgin Aile

Finli Meretniemi ailesi, tekneleriyle 75 ayda 75 ülkeyi gezerek üç çocuğuna çok farklı bir eğitim deneyimi yaşatmayı planlıyor. Çocuklar, teknedeki yolculukları sırasında dijital öğrenme olanaklarını kullanarak eğitim görecekler. “Eğitim İçin Yelken Aç” projesi, uzmanları, dijitalleşmeyle birlikte ortaya çıkan farklı öğrenme yöntemlerini ve olanaklarını tartışmak üzere bir araya getiriyor. Meretniemi ailesidünya çevresinde altı yıl sürecek yolculukları için Haziran 2016’da Antalya Finike’den denize açılıyor.

Ailenin babası Tuomo Meretniemi, yelkenliyle dünya çevresini dolaşacakları altı yıllık yolculuklarını eğitim fikriyle bir araya getirmenin, ailenin seyahati boyunca yaşları dört ile ondört arasında değişen okul çağındaki çocuklarının eğitim ihtiyaçlarına çözüm bulabilme arayışından ortaya söylüyor.

“Aslında, çözmeye çalıştığımız dijital çağın getirdiği zorlukların dünyanın dört bir yanındaki okulların da üstesinden gelmeye çalıştığı zorluklarla aynı olduğunu farkına vardık. Finlandiya eğitim, teknoloji ve inovasyonda dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olma niteliğini taşımakta. Bunların harmanlanmasıyla, eğitim Finlandiya’nın diğer ülkelere aktarabileceği önemli bir değer haline dönüşecektir” diyor Tuomo Meretniemi.

Education Export Finland (Finlandiya eğitiminin bir değer olarak başka ülkelerle paylaşılması amacını güden kuruluş) Program Direktörü Seppo Keranen’e göre Meretniemi ailesinin dünya turu, Finlandiya okulunun dünyanın her yerinde, hatta okyanusun ortasında bile oluşturabileceğini, Finlandiya’nın eğitimdeki uzmanlığının teknoloji sayesinde yerelleştirilebileceğini göstermek açısından harika bir fırsat sunuyor.

Finlandiya Eğitimini Dünyayla Paylaşmak

“Eğitim İçin Yelken Aç” projesine, birçoğu Finlandiya eğitimini bir değer olarak başka ülkelerle paylaşma amacıyla kurulan kuruluşlardan oluşan ağın içinde bulunan ve teknede dijital okul ortamının yaratılmasını sağlayan yirmiden fazla firma ve organizasyonu katılıyor. Örneğin projenin esas katılımcılarından Lenovo, Microsoft, 3 Step IT ve Claned Group, okulları dijitalleştirecek basit bir çözüm olan ‘Öğrenme Servisi’ni geliştirmek için bir araya geliyor. Finlandiya Ticaret Merkezi Finpro’nun eğitim ihracat programı olan ve Finlandiya Ekonomi Bakanlığı tarafından da desteklenen “Education Export Finland” da “Eğitim için Yelken Aç” projesinin paydaşlarından biri.

Meretniemi, “Yeni öğrenme yöntemleri, teknolojileri, öğrenme platformları ve dijital öğrenme materyalleri bakımından canlı bir laboratuvar oluşturmuş olacağız” diyor. “Finlandiya’nın “olguya dayalı öğrenme”ye dayanan yeni  ve yenilikçi Ulusal Müfredatınin (OPS16) uygulandığı bir örnek olmak istiyoruz, diye de ekliyor.”

Yolculuk boyunca Meretniemi ailesinin teknesi, yeni öğrenme türü ve öğretme teknolojisi için bir sahne teşkil edecek ama Finlandiya’nın bu konulardaki uzmanlığı, teknenin yolculuk boyunca uğrayacağı pek çok limanda da ayrıca sergilenecek.

Finlandiyalılar, dijital konulardaki bilgi ve becerileri dışında eğitim geliştirme ve danışmanlığı, öğretmen eğitimleri ve öğrenme ortamlarının geliştirilmesi konularında da çok değerli uzmanlık bilgisine sahipler. Finlandiya’da,  dijitalleşmenin değeri ve gelecekte beraberinde getirecekleri giderek önem kazanmaktadır. Internet erişimi ve bağlanabilirlik  yaygınlaştıkça ve ilerleme hızını sürdürdükçe dijital eğitim konsepti tüm dünya ile paylaşılabilen bir değer haline gelecektir.

Online araçlar, genel eğitimin yanı sıra kurumsal eğitim gibi mesleki eğitim konularında da kullanılabilir. Bu araçlar şu anda sağlık ve temizlik sektörlerinde bu şekilde kullanılıyor.

Digital_learning2 (c)_Jari_Salo

Teknenin yolculuk sırasında uğrayacağı Türkiye, Tunus, Fas, Brezilya ve Arjantin’de koordine edilecek Finlandiya eğitim seminerlerinde bu konular üzerinde durulacak. Bu seminerler ve bulunulan ülke yetkilileriyle yapılacak toplantılarda projeye katılan Finlandiya firmalarının yeni ve potansiyel iş ortaklarıyla buluşma fırsatı yaratılmış olacak. Bu bağlamdaki ilk uluslararası etkinlik 1 Haziran’da İstanbul’da düzenleniyor.

Meretniemi, “Eğitimde öncü bir ülke olarak tanınıyoruz, bu yüzden de eğitimdeki gelişmelerle ilgilenen kimselere sunacak çok şeyimiz var” diyor.

Küresel Sınıf

Eğitim İçin Yelken Aç projesi, dünyanın dört bir tarafındaki okulları birbirine bağlamayı amaçlıyor. Farklı ülkelerden okullar, açık ve ücretsiz bir platformu takip ederek bu platformdan kendi sınıflarında yararlanabilecek, Skype bağlantısıyla tekneden yayınlanacak dersleri takip edip birlikte projeler geliştirebilecekler.

TheKids

Tuomo Meretniemi, “Farklı ülkelerden binlerce okulun bizi takip etmesini, Claned platformu üzerinden işbirliği yaparak birbirinden bir şeyler öğrenmesini hayal ediyoruz” diyor.

Eğitim İçin Yelken Aç yolculuğu Haziran 2016’da Türkiye’den başlıyor. Meretniemi ailesi Finlandiya’ya 2022 sonbaharında dönecek.

Yolculukla ilgili daha fazla bilgi için: www.sailforgood.org

 

Bu yazı Mentorium Eğitim ve Danışmanlık tarafından desteklenmektedir.

mentorium_FINAL_converted

 

 

 

Kaynak: www.sailforgood.org

 

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!