TRENDLER

Teknoloji Bağımlısı Çocuk Yetiştirmekten Neden Korkmalıyız?

Görüntülenme 6373

0
Teknoloji Bağımlısı Çocuk Yetiştirmekten Neden Korkmalıyız?

Çocuk psikoloğu Yekaterina Murashova, gerçekleştirdiği sıra dışı bir deneyde bir grup çocuğun ve ergenin, bir günlüğüne internete ve modern teknolojiye erişimden mahrum bırakıldığında neler olduğunu gözlemledi.

Yaşları 12 ile 18 arasında değişen çocuklar ve ergenler, gönüllü olarak sekiz saati herhangi bir iletişim aracına (cep telefonları, internet vs.) erişimleri olmadan tek başına geçirdi. Aynı zamanda bilgisayarlarını ya da herhangi bir elektronik cihazı, radyoyu ve televizyonu açmalarına da izin yoktu. Ancak çok sayıda “klasik” aktiviteyi tek başlarına yapmaları serbestti: Yazı yazmak, okumak, müzik enstrümanı çalmak, resim yapmak, dikiş dikmek, şarkı söylemek, yürüyüş yapmak vs…

Deneyi gerçekleştiren aile psikoloğu, ortaya koyduğu şu hipotezi kanıtlamak istiyordu: Günümüzün genç ve çocuk jenerasyonu kendi yapmadıkları şeylerle aşırı fazla zaman geçiriyor, kendilerini meşgul edecek yollar bulma konusunda yetersizler ve kendi hayal güçlerinin dünyası fikrine tamamen yabancılar.

Deneyin kurallarına göre katılımcılar, bu şartlar altında yalnız kalmakla nasıl baş ettiklerini açıklamak zorundaydılar. Deney boyunca nasıl hissettiklerini tarif etmelerine de izin vardı. Eylemlerinden ve düşüncelerinden oluşan bir kayıt tuttular. Aşırı kaygı, rahatsızlık ya da stres durumunda, proje liderleri deneyin hemen bırakılmasını tavsiye edecek ve sonlandırma zamanını ve nedenini kaydedecekti.

İlk bakışta bu fikir oldukça zararsız görünüyordu. Bu yüzden deneyi organize eden psikolog, deneyin tamamen güvenilir olacağına inandı. Ama yanılıyordu. Kimse bu kadar şok edici sonuçlar beklemiyordu. 68 katılımcının sadece üç tanesi deneyi sonuna kadar tamamlamayı başarabildi. Bir kız ve iki erkek. Katılımcılardan üçünün intihara yönelik düşünceleri oldu. Beş katılımcı yoğun panik ataklar yaşadı. Yirmi yedi katılımcı mide bulantısı, terleme, baş dönmesi, sıcak basmaları ve karın ağrısı yaşadı. Deneye katılan neredeyse herkes korku ve endişe duyguları yaşadı.

Durumun yeniliği ve değişikliği, kendi başlarına yalnız kalmalarına duydukları ilgi ve bundan aldıkları keyif, ikinci ya da üçüncü saatin başlamasıyla nerdeyse bütün katılımcılarda kayboldu. Ama sadece deneyden çekilen on kişi, yalnızlıklarının daha üçüncü saatinde (ya da biraz daha fazla) kaygı hissetmeye başladılar.

Proje yöneticilerinden biri şöyle anlatıyor: “Deneyi sonuna kadar sürdürmeyi başaran cesur bir kız, sekiz saat boyunca neler hissettiğini detaylı bir şekilde anlattığı günlüğüne bana getirdi.” Onu okuduktan sonra psikolog, çoğu katılımcı tarafından hissedilen kaygının fiziksel semptomlarından bazılarını yaşamaya başladığını söylüyor. Ancak etik sebeplerden dolayı, katılımcıların deneyimlerinden oluşan bu kayıtlar hiç yayınlanmadı.

Çocuklar deney boyunca neler yaptılar?

 • Yemek pişirip yediler;
 • Kitap okudular ya da okumaya çalıştılar;
 • Okul ödevi yaptılar (deney tatilde yapıldı, ancak katılımcıların bir çoğu çaresizlik yüzünden ders kitaplarına sarıldılar);
 • Pencereden dışarı baktılar ya da dairenin içinde dolandılar;
 • Dükkana ya da kafeye gitmek için dışarı çıktılar (deneyin kurallarına göre başkalarıyla iletişime geçmek yasaktı, ancak satıcıların ya da kasiyerlerin sayılmadığına karar verdiler);
 • Yap-boz yaptılar ya da Lego modelleri inşa ettiler;
 • Sanat çalışmaları yaptılar ya da resim çizmeye çalıştılar;
 • Duş yaptılar;
 • Odada ya da dairede temizlik yaptılar;
 • Bir köpek ya da kediyle oynadılar;
 • Spor salonunda çalıştılar ya da jimnastik yaptılar;
 • Duygularını ya da düşüncelerini kaydettiler;
 • Elle mektuplar yazdılar;
 • Gitar, piyano gibi müzik aletleri çaldılar;
 • Üç tanesi şiir ya da düzyazı yazdı;
 • Bir oğlan beş saat boyunca şehirde otobüslerle dolaştı;
 • Bir kız nakış işi yaptı;
 • Bir oğlan bir eğlence parkına gitti;
 • Genç bir erkek şehrin bir ucundan diğer ucuna seyahat etti (toplamda yaklaşık 25 km.);
 • Bir kız bir müzeye gitti; bir oğlan çocuğu ise hayvanat bahçesine gitti;
 • Bir kız dua etti.

Neredeyse katılımcıların tamamı bir noktadan sonra uyumaya çalıştı, ancak hiçbiri kafalarında dönüp dolaşan sıra dışı düşünceler nedeniyle bunu başaramadı.

Deneyin sonlandırılmasından sonra katılımcıların 14 tanesi hemen sosyal ağlara bağlandı, 20 tanesi cep telefonlarından arkadaşlarını aradı, üç katılımcı ebeveynlerini aradı ve beş tanesi arkadaşlarını şahsen ziyarete gitti. Diğerleri televizyonu açtılar ya da bilgisayar oyunlarını oynamaya başladılar. Buna ek olarak, neredeyse hepsi kısa bir süre sonra kulaklıklarına saldırdılar.

Deney sonlandıktan hemen sonra katılımcıların strese yönelik tüm semptomları ortadan kayboldu.

63 katılımcı, kendileri hakkında daha fazla şey öğrenmeleri anlamında deneyin çok faydalı olduğunu dile getirdi. Altı katılımcı deneyi kendi başlarına tekrarladı ve ikinci, üçüncü ya da beşinci seferde tüm günü hiçbir ciddi problem yaşamadan tamamlamayı başardıklarını ifade ettiler.

Deney sırasında neler olduğunu tarif ederken 51 katılımcı, “bağımlılık”, “…. olmadan yaşayamayacağım ortaya çıktı”, “doz”, “bırakma”, “ihtiyacım var” ve benzeri terimler kullandı. Tüm katılımcılar – hiçbir istisna olmadan – deney boyunca zihinlerinden geçen düşüncelere aşırı derecede şaşırdıklarını ama psikolojik durumlarındaki genel bozulma nedeniyle bu düşünceleri mantıklı bir şekilde değerlendiremediklerini söyledi.

Deneyi başarılı bir şekilde tamamlayanlardan biri, sekiz saatini bir yelkenli gemi modelini yapıştırarak, arada bir yemek molası ve köpekle yürüyüş molası vererek geçirdi. Diğeri ise bütün zamanını eşyalarını organize ederek geçirdi. Bu iki katılımcı (her ikisi de erkek) tüm deney boyunca hiçbir negatif duygu hissetmeyen tek katılımcı oldular.

 

 

Kaynak: http://brightside.me/article/a-thought-provoking-experiment-showed-what-happens-when-children-dont-have-the-internet-for-a-whole-day-42855/

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!