TRENDLER

"Teknolojik Eller": Üretirken Öğrenmek

Görüntülenme 1175

0

Günümüzde “Dijital Yerliler” olarak da bilinen nesil, teknolojiyi en çok eğlence için kullanıyor: İnternette ve sosyal medyada zaman geçirmek, müzik dinlemek, video izlemek ve oyun oynamak teknolojiyi kullanma sebeplerinin başında geliyor. Türkiye teknoloji kullanımında dünya ülkeleri arasında üst sıralarda yer alan bir ülke olsa da üretim konusunda oldukça zayıf bir ülke. Oysa artık biliyoruz ki, teknoloji üretiminde güçlü olan ülkeler aynı zamanda geleceğe hükmeden ülkeler olacak. Eğitim ise bu denklemin en önemli ayaklarından biri olacak.

Peki okullarımızda teknoloji odaklı bir üretim ve tasarım kültürü yaratmayı nasıl başarabiliriz? Çocukların karşılaştıkları problemlere teknoloji yoluyla çözümler üretmelerini ve tasarım yapmalarını teşvik etmek için neler yapabiliriz?

Okul içinde üretim ve tasarım kültürü yaratmak

KALEV İlkokulu’ndaki “Teknolojik Eller” kulübü, tam da bu amaçlarla hayata geçirildi. Kodlama/Robotik ve Akıl Oyunları Eğitmeni Sinan Küpeli, her şeyin nasıl başladığını şöyle anlatıyor: “Teknolojik Eller, okul içinde üretim ve tasarım kültürünü yaratmayı amaçlayan bir oluşum. Çocuklara, okulda karşılaştıkları herhangi bir probleme çözüm üretmeyi deneyebileceklerini söyledim. Sonrasını tamamen onlar geliştirdi, ben sadece yön verdim.”

Çocukların liderliğinde ilerleyen kulübün adını kendileri buldu, logosunu da onlar tasarladı. Çocuklar ne üreteceklerine karar vermek için ise “İstek Kutusu” fikrini ortaya attılar. Koridorlarda ve öğretmenler odasında asılı olan istek kutularına, okuldaki çocuklar ve öğretmenler isteklerini bir kâğıda yazarak atabiliyorlar. Çocukların üreterek, tasarlayarak, icat ederek öğrendikleri Teknolojik Eller kulübünde istek kutularından çıkanlara göre proje üretiliyor.

Üretirken öğrenmek

“Projenin gereği neyse malzeme ona göre belirleniyor. Mesela su geçirmez çanta için atık şemsiyeleri kullandık. 3 boyutlu yazıcıdan telefon kılıfı bastık, LEGO parçalarıyla tekerlekli kalem kutuları yaptık. Projelerin işe yarar, başka bir deyişle kullanılabilir olmasına dikkat ediyoruz. Gerçek ihtiyaçları karşılamaya çalışıyoruz. Öğretmenlerden özellikle ders araç gereçleri için kutuya istek atmalarını bekliyoruz. Çocuklar kendi ürettikleri araçlarla öğrensin, üretirken öğrensin istiyoruz.”

Teknolojik Eller 3D yazıcı, Arduino, atık malzemeler, Lego ya da sanat kili gibi pek çok farklı malzeme kullanıyor. Ancak üretim bitince, çocukların işi bitmiyor. Ürünü teslim alan kullanıcılar, bir süre sonra Teknolojik Eller ekibine geribildirimde bulunuyor. Ürün beğenildi mi, kullanışlı mı? Bu tür soruların cevaplarını alan çocuklar ya üründe düzeltmeler yapıyor ya da yeni bir üretim yapıyor. Çocuklar bu sayede aynı hataları tekrar etmemeyi öğreniyor ve tıpkı derse katılan çocuklardan birinin dediği gibi üretmenin ve yaratıcılığın tadını çıkarıyorlar: “Amacımız tasarım ama çok eğleniyoruz”

 

Bu yazı KALEV İLKOKULU tarafından desteklenmektedir.

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!