TRENDLER

Terapi Köpeği Ricochet Hem Sörf Tahtalarını Hem De Hayatları Dengeliyor

Görüntülenme 699

0
Terapi Köpeği Ricochet Hem Sörf Tahtalarını Hem De Hayatları Dengeliyor

Köpeğim Ricochet doğduğunda onun engelli insanlara hizmet eden bir köpek olmasını istedim. Fakat bir gün sahilde, engelli 14 yaşındaki Patrick Ivison ile birlikte sörf tahtasına atladı.

Benim tüm beklentilerime karşın o kendine sadık kaldı. Bu kez ben onu dinledim, mümkün olduğunu asla düşünemeyeceğim yollarla insanlara yardım edebiliyordu. Son altı yıldan bu yana engellilerle, özel ihtiyacı olan çocuklarla, yaralı askerlerle, TSSB (Travma Sonrası Stres Bozukluğu) yaşayan askerlerle ve gazilerle, kişisel asistan ve sezgileri güçlü bir yardımcı olarak sörf yapıyor.

Onun doğal eğilimlerini terbiye ettiğim için etkileşimde olduğu bireylerle anında, derin, kalp kalbe bağlantılar geliştirme konusunda olağanüstü güçlü yeteneğini geliştirdi. Sezgisel ve empatik olarak onların, derin, içe işleyen “pençeler açık” şifa müdahalesine izin veren duygusal ve fiziksel değişimlerine hazır oluyor. Ricochet’nin kitabında köpeğinizi okumayı nasıl daha iyi öğrenebileceğinizi ve onun doğal yeteneklerini geliştirebileceğinizi anlattım. Bu kitap bazıları aşağıdaki fotoğraflarda da olan kişilerin hikayelerini içeriyor.

Sonuç olarak o sörf tahtalarını dengeliyor… ve yaşamları dengeliyor…

Patrick ile birlikte sörf tahtasına atladığında Ricochet 15 aylıktı. O gün onun servis köpeği olmaktan çıkıp sörfçü köpek olduğu gün oldu.

sörf yapan terapi köpeği

Jill bacağını kanser nedeniyle kaybetti fakat bu onun hareketli olmaktan alı koymuyor. Ricochet’yi ayağa kalkmak için dengeleyici olarak kullanıyor. Bir kez ayağa kalkınca da onun gitmesine izin veriyor.

sörf yapan terapi köpeği

Gina, otistik ve Ricochet ile birlikte sörf yapmaya başladığından bu yana kendine olan güveni arttı. Şimdi kendi sörf tahtasına sahip.

sörf yapan terapi köpeği

Otizmi olan bir çocuk belki de asla dünyayı otizmi olmayan biri gibi görmüyor. Ricochet’nin onları bizim dünyamıza getirmek konusunda bir beklentisi yok. Bunun yerine o, onların dünyasına gidiyor.

sörf yapan terapi köpeği

Ricochet anında insanlarla, onları hem suyun içinde hem de dışında iyileştirmeyi sağlayan, derin, kalp seviyesinde bağlantı kuruyor.

sörf yapan terapi köpeği

Sabine, Ricochet’nin facebook’taki sayfasına kolları olmayan bir kadının sörf yapıp yapamayacağını soran bir gönderide bulundu. Sanırım Ricochet’nin nasıl cevap verdiğini anlatabilirsiniz.

sörf yapan terapi köpeği

Onun güçlü sezgi yeteneği, derin, kalpten bağlantılar kurmasına olanak veriyor. Ne kadar çok insanla bağlantıya geçerse, ona verilen yetenek de o kadar güçleniyor.

sörf yapan terapi köpeği

Caleb, televizyonda Ricochet’nin çocuklarla sörf yaptığını gördü. Bir Dilek Tut Derneği ona dileğini sorunca Ricochet ile sörf yapmak istediğini söyledi. Ne yazık ki, altı hafta sonra Caleb beyin kanseriyle olan savaşını kaybetti. Fakat bizim hayatlarımıza dokunmadan önce değil.

sörf yapan terapi köpeği

Ricochet, spinal kordonu zarar gören gençleri sörf yaparak özgürlüğün ve hareket edebilmenin tadını çıkarması için destekleyen bir organizasyon olan Life Rolls On’un da bir elçisi…

sörf yapan terapi köpeği

Jake, nadir rastlanan ve engele yol açan nöradejeneratif bir rahatsızlık olan Ataksi telenjiektazi hastası. Gülümsemesinin de gösterdiği gibi bu onu Ricochet ile takılmaktan alıkoymuyor.

sörf yapan terapi köpeği

Ricochet son dört yıldır, Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) yaşayan eski asker ve gazilerle de sörf yapıyor. Sezgisel olarak onların endişesini uyarıyor ve ardından sakinleşmelerine yardımcı oluyor.

sörf yapan terapi köpeği

Bu iki çocuk kalp nakline ihtiyaç duyuyor. Ricochet, organ bağışı farkındalığını artırmaya yönelik olarak bağış toplamak için çalıştı.

sörf yapan terapi köpeği

Ricochet inanılmaz bir empati yeteneğine sahip ve genellikle TSSB yaşayan askeri personeli, endişelerini, acılarını ve diğer semptomlarını uyararak aynalıyor.

sörf yapan terapi köpeği

West’in otizmi onu genellikle sudan ve köpeklerden korkutuyordu. Şimdi Ricochet ile sörf yapmakla kalmıyor, onunla sörf yapan çocuklara da sıklıkla yardım ediyor.

sörf yapan terapi köpeği

Ian babasıyla sörf yapıyordu. Fakat ebeveynleri Ian’ın da beyninde hasara yol açan bir trafik kazasında hayatını kaybetti. O tekrar soya girmeye korkuyordu. Ta ki Ricochet ile birlikte sörf yapabileceğini duyana kadar.

sörf yapan terapi köpeği

Ricochet, duygusal ve fiziksel değişimlerini uyararak anında yabancılarla ilişki kurma yeteneğine sahip.

sörf yapan terapi köpeği

Ricochet etkileşime geçtiği insanlara onların duygularını büyük bir güven duygusuyla geri yansıtan bir ayna gibi…

sörf yapan terapi köpeği

Özellikle TSSB yaşayan askerler ve otistik çocuklar konusunda çok hassas.

sörf yapan terapi köpeği

Ricochet, panik atak, çöküş ve davranışları etkileyen diğer anksiyeteleri önleme yeteneğine sahip.

My-dog-balances-boards-and-balances-lives.-6__880

O, kendine dürüst olmanın, zorbalık karşıtlığının ve bireyselliğin bir savunucusu. Ricochet aynı zamanda kahraman bir köpek ve “Pençeler ileri” diyerek insan ve hayvanlara yönelik davalarda farkındalığı artırıp bağış toplayarak, -şu ana kadar neredeyse 400 bin dolar- başkalarına yardım etmeyi bir yaşam tarzı haline getirmiş bir terapi köpeği…

Kaynak: http://www.boredpanda.com/surfing-dog-service-disabled-people-surf-board-ricochet/

 

 

Etiketler
Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!