TRENDLER

TIME Dergisi İlk Kez "Yılın Çocuğu"nu Seçti: Gitanjali Rao

Görüntülenme 4594

0
TIME Dergisi İlk Kez

Su kirliliğinden siber zorbalığa kadar çok çeşitli sorunlara çözüm geliştirmek için yaratıcı zihnini ve inovasyon tutkusunu kullanan bilim insanı Gitanjali Rao, henüz 15 yaşındayken, Time Dergisi tarafından tarihte ilk kez "Yılın Çocuğu" olarak adlandırıldı. 

"Bundan onur duydum ve minnettarım. Şimidye dek Time dergisinin kapağında yer almış onca muhteşem insan arasında olabilmek, bunun yanı sıra harika 'Yılın Çocuğu' finalistleri arasında yer almak gerçekten onur verici," diyor Rao.

Genç Rao, yaşları 8-16 arasında değişen 5.000'den fazla aday arasından seçildi.

Rao Time Dergisi için Angelina Jolie ile yaptığı röportajda, en son inovasyonlarından biri olan bir uygulamayı ve "Kindly" adlı bir Google Chrome uzantısını anlattı. "Kindly", potansiyel olarak incitici ya da zararlı olan bir dil kullanımını, bir kullanıcıya henüz mesaj gönderilmeden önce işaretleyen bir yapay zeka programı kullanarak potansiyel siber zorbalığı tespit etmek için tasarlanmış.

"Her zaman insanların yüzünü güldürmek istemişimdir ve bunu bilimi ve teknolojiyi kullanarak yapmaya başladım. Bilim ve teknolojideki uzmanlığımı gerçek dünyadaki sorunları çözmek için kullanıyorum. Ayrıca bilim ve teknolojiyi toplumsal değişim için bir katalizör olarak kullanıyorum " diyor Rao.

Rao, ilk kez 2017 yılında ulusal bir bilim yarışmasını kazandığında manşetlerde yer almıştı. Genç kız sadece 12 yaşındayken, içme suyundaki kurşun seviyelerini, mevcut olandan daha hızlı ve daha ucuz bir şekilde tespit etmek için tasarladığı bir cihaz için 25 bin dolar hibe almıştı. Flint, Michigan'daki su krizinin çözüm arayışında kendisine ilham verdiğini söylüyor.

"İstatistikler karşısında dehşete düştüm, gerçek hayatta olanlar karşısında dehşete düştüm ve eğer bunu başka kimse çözmeyecekse, ben çözecektim" dedi. "İnsanlar her gün resmen kendilerine ömür boyu zarar verecek bir zehir içiyorlardı ve bu sadece temel bir insan hakkı olması gereken suyu içtikleri için oluyordu."

Rao'nun genç yaşı, onu diğer yenilikçi insanlardan ayıran tek şey değil.

"Ben beyaz olmayan bir kızım ve bu, bilim insanları arasında çok görülen bir durum değil," diyor Rao. Genç Rao, özgüvenini korumanın her zaman kolay olmadığını ve "Beyaz olmayan bir kız bilim insanı olabilir mi?" diye sorguladığını ve kendi kendini sabote ettiğini söylüyor. "Ama işte bugün TIME dergisini 'Yılın Çocuğu' olarak buradayım."

"Ama sadece ben olmamalıyım. Tıpkı benim gibi yenilik yapmak ve değişim yaratmak isteyen başka öğrenciler de olmalı. Onlar sadece nereden başlayacaklarını bilmiyorlar."

Rao, bilim ve teknolojiye olan tutkusunu besledikleri için ailesi, öğretmenleri ve mentorlarından oluşan "geniş destek sistemi"ne hakkını teslim ediyor. Genç kız bir sonraki çalışmasında "suya geri döneceğini" söylüyor. Rao, cansız kimyasallar ve bileşimler yerine canlı organizmaları, "biyolojik kirleticileri" tespit etmenin bir yolu üzerinde çalıştığını ekliyor. 

"Ben tam anlamıyla sevdiği bir şeyi yapan ve yaptığı şeyi seven bir çocuğum" diyor Rao. 

 

 

Kaynak: https://www.cbsnews.com/news/time-kid-of-the-year-gitanjali-rao-diversity-stem/

 

Çeviri: Özlem Öztürk

 

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!