TRENDLER

Tüm Kız Babalarının Bilmesi Gereken 15 Şey

Görüntülenme 7568

0
Tüm Kız Babalarının Bilmesi Gereken 15 Şey

“Genç kız olduklarında yandın”, “Dostum, kadınlar tarafından kuşatılmışsın”, “Bunu hak edecek ne yaptın?”

Dört tane kızın (bir de oğlumuz var) babası olarak bu tür şeyleri hemen her gün duyuyorum. Dürüstçe söyleyeyim, bu şekilde düşünen insanlar için üzülen esas benim.

İnsanın kız çocuklarının olması, hayal edebileceğim en büyük hazlardan biri. Evimizde söylediğimiz şöyle bir şey var; “Bugün seni dünden daha çok seviyorum.” Kız çocuklarını yetiştirmek bir ayrıcalıktır, bir yük değil.

Hepsini tam olarak beceremesem de, geçen 11 yılda kız çocuklarını yetiştirmekle ilgili 15 şey öğrendim.

1.Kızınız sevilmek ister. Ona alabileceğiniz ya da öğretebileceğiniz herhangi bir şeyden daha çok, sizin onu sevmenizi ister. Dünya üzerindeki hiç kimse baba olarak sizin rolünüzü üstlenemez. Kızınız sizi hayal kırıklığına uğratacak, büyük hatalar yapacak hatta belki aylarca size sırtını dönecek ama siz yine de sevginizden asla şüphe etmememesini sağlayın. Gözlerinin içine bakın ve onu sevdiğinizi söyleyin. Hem de bol bol.

2.Gelecekte seçeceği eşi üzerinde etkiniz olur. Ürkütücü bir düşünce, ama ona karşı nasıl bir erkek olduğunuzun, günü geldiğinde evlenmek için seçeceği kişi üzerinde doğrudan etkisi olacak. Üçüncü kızım yıllarca, büyüdüğünde onunla evlenmem için bana yalvardı. Ona zaten muhteşem bir kadınla -anneleriyle- evli olduğumu anlatmak zorunda kaldım. Eğer babalığı doğru bir şekilde yaparsanız, günün birinde sizin gibi biriyle evlenmek isteyecek.

3.Onun müziklerini dinleyin. Kızlarım arabadayken, bizi şunları dinlerken görürsünüz: Taylor Swift, One Direction, Cody Simpson, Kidz Bop Radio, Katy Perry. Sanırım ne demek istediğimi anladınız. Bunlar benim kesinlikle kendi kendimeyken dinlediğim müzikler değil (biri hariç, Taylor Swift’i seviyorum) ancak bu onları neşelendiriyorsa, beni de neşelendirir.

4.Annesine nasıl davrandığınızı izler. Eğer bu listeden sadece tek bir şey alacaksanız, bunu alın. Kızınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri annesini çok sevmektir. Çocuk merkezli olmak çok kolaydır. Bir çocuk etkinliğinden diğerine koşturmak. Ama evliliğiniz için savaşın, emek verin ve onu bir öncelik haline getirin. Hayatımda eşimle dışarı çıkıp baş başa kalmayı aksattığım dönemler, aynı zamanda kızların daha çok problem yaşadığı dönemlerdi. Bunun rastlantısal olduğunu düşünmüyorum. Karınızı sevin, onunla baş başa çıkmak için zaman yaratın, onu gezilere çıkarın ve kızlarınıza annelerinin onlardan daha büyük bir öncelik olduğunu gösterin.

5.Büyüdüklerinde kabuğunuza çekilmeyin. En büyüğümüz neredeyse 11 yaşında, yani henüz korkunç ergenlik yıllarına gelmedik ama gelmek üzere olduğumuzu söyleyebilirim. Bu yolda benden daha ileride olan babalar, ergen kızlarıyla duygusal bir bağ kurmamış olmaktan dolayı pişmanlar. Bu dönem hepimiz için garip olacak, ama ben buna şimdiden yatırım yapıyorum. Regli dönemleri, erkek arkadaşlar, koltuk altı tıraşları, Snapchat ve daha neler neler. Kızlarım 15 yaşına geldiklerinde, 5 yaşında sahip oldukları, onların her detaylarıyla yakından ilgilenen bir babadan farklı bir baba bilmeyecekler. Duyguları ve bedenleri değişmeye başladığında ortadan kaybolmayın.  

6.Gerçek bir şınav nasıl çekilir öğretin. Billy Blanks’e (ünlü bir fitness hocası) ayıp etmiş olmayayım ama evimizde sağlığı ve sporu ciddiye alırız. Benim kızlarım “muhallebi çocuğu” değillerdir. Gerçek bir şınavın nasıl çekildiğini bilirler. Bol bol spor yaparlar. “Kız gibi atış yapmak” sözünü bir iltifat olarak alırlar, aşağılama olarak değil. Ayrıca fiziksel olarak güçlü kızlardan çok duygusal olarak güçlü kızlar yetiştiriyoruz. Tıpkı anneleri gibi. Kadınlığın fazlasıyla prenses elbiseleri ve peri masalları olarak tanımlandığı bir dünyada, benim kızlarım çok güçlüdürler.

7.Anılar yaratın. Bir keresinde bir arkadaşım, benim görevimin evin “Anı Yaratma Şefi” olduğunu söylemişti. Dehşet verici ama bu dünyada 50-60 yılım kaldı, en fazla. Bu tonlarca zamanım var demek olmadığından, daha çok çalışmalı ve kızlarımla mümkün olduğu kadar çok anı biriktirmeliyim. 10 yıllık bir babalık yolculuğu gibi büyük şeyleri kutlarız, ama küçük şeyleri de ciddiye alırız. Cuma akşamlarımız ailece film izleme gecesidir. Cumartesileri uzun kahvaltılar günüdür. Pazarları doğa yürüyüşleri günü. Pahalı ya da detaylı olmalarına gerek yok ama isteyerek yapılmaları gerekir. Kızınızın duygusal günlüğünü, babasıyla birlikte olduğu anılarla doldurun.

8.Dünyanın merkezinde olmadığını öğretin. Dünyanın bizim etrafımızda dönmediğini anladığımızda inanılmaz şeyler olur. Bu konuda kızlarımız için mükemmel bir model olamıyoruz belki ama yine de kendi egomuzun dışına çıktığımızda hayatın daha iyi yaşandığını onlara göstermeye çalışıyoruz. Başkalarına hizmet etmek. Sonuncu olmak. Hep haklı olmak zorunda olmamak.

9.Etkinliklerine katılın. Küçük kızları olan babalar olarak, hepimizin aynı zamanda kariyerleri de var. Yani her seferinde olması mümkün olmayabilir ama onun etkinliklerine katılmak için çaba sarf edin. En sevdiğiniz şey olmasa bile bunu yapın. Televizyon reklamlarında, kızının resitalinde telefonundan futbol maçı seyreden babaların pazarlanmasından nefret ediyorum. Ben de iyi bir futbol maçı seyretmeyi en az yanımdaki baba kadar severim, ama evde kanepemde seyrettiğim maçları alkışladığım gibi kızımın resitalini de çoşkuyla alkışlarım.

10.Yanında olmak gerçekten onunla olduğunuz anlamına gelmez. Bunu çok sık unuttuğum için suçluyum. Orada olmanız, gerçekten orada olduğunuz anlamına gelmiyor, bu kadar basit. Özellikle de yaşadığımız bilgi ve eğlence çağında. İşten eve geldiğinizde telefonunuzu kapatın ya da en azından başka bir odaya koyun. Twitter akışınız, e-postalarınız, hayali futbol takımınız ya da grup mesajlaşmalarınız kızınızı hiç mi hiç ilgilendirmez! O sizinle birlikte zaman geçirmeyi önemser. Sizinle oynamayı, sizinle birlikte olmayı.

11.Saçlarını toplayın, tırnaklarını boyayın. Bu işin yüzde 99’unu Brooke (eşim) yapıyor ama yine de kızlarımın, “babam canavar gibi atkuyruğu yapar” demelerini sağlayacak noktaya geldim. Ayrıca tırnaklarına da bir profesyonel gibi oje sürebilirim. Ne yazık ki, onlar da benimkileri boyadılar zaman zaman. Kızınıza bir erkeğin nazik olabileceğini gösterin.

12.Onunla baş başa dışarı çıkın. Keşke bunu düzenli olarak yaptığımı söyleyebilsem, ama birkaç ayda bir yapmak bile hiç yapmamaktan iyidir. Kızınızla baş başa çıkmak, ona bir erkeğin bir kadına nasıl davranması gerektiğini göstermek için çok önemlidir. Bana eski kafalı diyebilirsiniz ama kızlarımla dışarı çıktığımda, kapıları ben açarım, hesabı öderim, gözlerinin içine bakarım ve onlara ne kadar değerli olduklarını hissettiririm. Bunun için bir sürü para harcamanıza gerek yok. Mahallenizde kısa bir yürüyüşe çıkın. Kısa bir bisiklet turu ayarlayın. Dondurmacıya gidin. Muhteşem olmasına gerek yok, ama tekrar ediyorum, isteyerek yapılması lazım. 

13.Yüreği, dış görünüşünden çok daha güzel. İçindekilerin, onu hayatta daha ileriye taşıyacak şey olduğunu kızınıza söylemek ve sonrasında bunu milyonlarca kez ona hatırlatmak sizin işiniz. Biz evimizde buna kalp diyoruz, ama bu onun karakteri, öz saygısı ya da özü de olabilir. Dış görünüşe böylesine önem veren bir dünyada kız çocuğu yetiştirmek hiç de kolay değil, ama güzel olmanın sıfır beden olmak ya da bir odaya girdiğinizde vücudunuzun her bir tarafını göstermek zorunda olmak demek inancını edinmelerine gerek yok.

14.Her anın tadını çıkarın. Size baba diye sesleniyor. Rolünüzden zevk alın. Zaman uçup gidiyor. Hem de göz açıp kapayıncaya kadar.

15.Beni affedecek misin? 1 ila 14. maddeleri itiraf edemeyeceğim kadar çok kez unuttum. Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum. Siz de öyle. Ama işleri batırdığımda, kızlarımın duygularını incittiğimde ve niyetim eylemlerinden daha iyi olduğunda, ondan özür dilemeyi öğreniyorum. Basit bir özür değil, affedilmeyi ciddi bir şekilde dilemekten bahsediyorum. Onun seviyesine inen ve her şeyi birden beceremediğini kabul eden bir baba modeli olun. Sizi bunu için affedecektir.

Babalar, sizin rolünüz çok kıymetli, kızlarınızı çok sevin.

Çeviri: Ayşegül Sarıoğlu

Kaynak: https://www.huffingtonpost.com/justin-ricklefs/15-things-all-dads-of-daughters-should-know_b_5914680.html?utm_campaign=hp_fb_pages&utm_source=lifestyle_fb&utm_medium=facebook&ncid=fcbklnkushpmg00000032

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!