TRENDLER
Demet Sunar Caferzat
Demet Sunar Caferzat İstanbul Üniversitesi Felsefe ve Viyana Üniversitesi İletişim Bilimler

İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi'nde Felsefe ve Viyana Üniversitesi'nde İletişim Bilimler üzerine lisans eğitimi aldı. Uzun yıllar yayıncılık sektöründe Aktüel, Bebeğim ve Biz, Life + gibi dergilerde çeşitli görevlerde bulundu. Oğlu olduktan sonra ebeveynliğe ve eğitime kafa yormaya başladı. Uzunçorap, Radikal Blog gibi sitelerde bu konuda yazılar yazdı. 2014 yılında, severek takip ettiği Eğitimpedia'da editörlük yapmaya başladı. O günden beri en büyük tutkularından biri Eğitimpedia'yı büyütmek oldu.

TÜM YAZILARI

Tüm Zamanların En İyi 10 Oyuncağı - 2

Görüntülenme 6172

0
Tüm Zamanların En İyi 10 Oyuncağı - 2

Mandal

Mandal, kendi gerçek işlevi olan çamaşır asma amacıyla kullanıldığında bile harika bir oyuncaktır. Hem çocuğumu oyalayayım hem de iş yapayım derdindeyseniz, geçin çamaşır askısının başına, başlayın beraber çalışmaya. Siz çamaşır asarken çocuğunuz mandalları ipe takmaya çalışabilir, ipteki mandalları en hızlı döndürme yarışı yaparak eğlenebilir ya da mandalları renklerine göre dizmekle uğraşabilir. Her şekilde motor becerilerini geliştireceği kesin. Çocuklar mandalları sadece çamaşır iplerine takmakla yetinmez. Kutuların kenarları, şapka kenarları, etek kenarları da mandal takmak için oldukça cezbedici yerlerdir.

Clothes-Peg

Top

Bir çocuğun pek çok oyuncağı olabilir ama hiç bıkmayacağı tek bir oyuncak varsa o da toptur. Top çocuklar için adeta bir neşe kaynağıdır. Her daim coşkuyla karşılanan tılsımlı bir etkisi vardır. Çocuğun enerjisini boşaltmasına ve yorgun düşmesine yardım ettiği için anne babaların baş tacıdır. Ayrıca spor yapmak bütün aile için iyidir.

2013-nike-soccer-camps-24

Tencere

Çocukların tencereye ilgisi henüz bebekken başlar. Farklı boyutlardaki tencereler ve kapaklar bebeklerin ilk yapbozu bile sayılabilir. Çok yönlü bir keşif aletidir. Oynarken çeşit çeşit sesler çıkardığı için çocukların çok hoşuna gider. Tencere ve kapak kombinasyonuna tahta ya da metal kaşığı da eklerseniz, çocuğunuzun eğlencesi daha da artar. Önceleri rastgele vurulan tencereler, zaman içinde daha bilinçli ritimler yaratılan birer müzik aletine dönüşebilir. Tencereler, garsonculuk ya da aşçılık oyunlarının da vazgeçilmezidir. Mutfakta işiniz varsa, küçük bir çocuğu yanınızda oyalamanın en iyi yolu önüne tencere koymaktır.

IMG_7341

Taş

Taş, sokakta, sahilde, bahçede kolaylıkla bulabileceğiniz çok kolay ulaşılabilir bir oyuncaktır. Taş da diğer pek çok doğal malzeme gibi sayısız oyun olanağı sunar. Taşları dizerek şekiller yaratabilir, üst üste koyup kuleler kurabilir, üzerlerini boyayarak sanat eserleri yaratabilirsiniz. Kum ile taş harika bir ikili olabilirler. Kumdan kalelerinize ya da göletlerinize ekleyeceğiniz taşlarla eserlerinizi daha da güzelleştirebilirsiniz.

4552220_orig

Kum

Doğadaki Son Çocuk kitabının yazarı Richard Louv’un dediği gibi doğanın çocuklar üzerinde sihirli ve sağaltıcı bir etkisi var gerçekten. En huysuz ve mutsuz haliyle bir çocuğu kum havuzunun içine ya da sahile bırakın, kumlarla oynamaya başladıktan kısa bir süre sonra sakin, odaklanmış ve hayatından memnun bir çocuğa dönüşecektir. Kum doğadaki en yaratıcı oyuncaklardan birisidir. Kova ve kürek ile yapacağınız kaleler, şatolar, barajlar ve göletler ya da dozer, kamyon gibi yardımcı oyuncaklarla yaratacağınız bir inşaat sahası, çocuğunuzu şüphesiz en uzun süre oynadığı oyuncağı olacaktır.

img_5739

 

 

Demet Sunar Caferzat

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!