TRENDLER

Twitter'la eğitim olur mu?

Görüntülenme 249

0
Twitter'la eğitim olur mu?

Hem de pekâlâ olur.

Hadi Doğan hocanın (Doğan Cüceloğlu, İnsan ve Davranışı, Psikolojinin Temel Kavramları, Remzi Kitabevi) “Zihinsel Öğrenmeyi Etkinleştirmek” dediği kavramı Twitter’la eşleştirerek gidelim.

İlk kural: Dikkat çek. 

Tweet’leriniz, dikkatte seçiciliğe yol açmalı. Yani algılanmasını sağlamalısınız. Nasıl mı? Üslubunuzla, mizahla, merak uyandırarak, güven sağlayarak. Bir anlama, okuyanlar sizin tweet’lerinize kredi açmalılar. Böylece kapıdan girerler. Varan bir.

İkinci kural: Tekrar et. 

Öğrenmelerini istediğiniz her neyse, ne yazık ki bir defada olmaz. Ama tekrarı belli de edemezsiniz. Demek ki neymiş? Farklı zamanlarda, farklı biçimlerde ele alınan sevgili temalarınız olacakmış.

Üçüncü kural: Organize et. 

Doğan hocadan aynen alalım: “Organizasyon, öğrenmeye çalıştıklarımızın arasında ilişki kurarak her kavrama anlam getirir.” Bu, tweet’lerinizin birbirleriyle anlamlı bütünlüğü demektir. Çelişkisiz, anlamlı parçacıklar. Örneğin bugünkü toplum değerlerini anlamak için onar yıllık geri gidişlerle 1930’lara kadar inmeniz gerekir. Örneğin 7-8 tweet’te popüler kültürümüz mükemmel analiz edilebilir.

Dördüncü kural: Bellek teknikleri kullan. 

Bellek teknikleri, sizce iyi bilinen bir düzeni temel alıp, yeni öğrenilen bilgiyi bu düzenle ilişki içine sokmaktır. Örneğin tweet’lerinizde kullandığınız benzetmeler. İyi bilinen bir şeyle kıyaslama ya da eşleştirme, yeni bilgiyi de onun yanına kazır (güçlerin ayrılığını, insan anatomisi ile anlatmak gibi).

Beşinci kural: Yeni deyişler uydur. 

Popüler kültüre uyum alanınızı sunarım. Aslında bu da bir bellek tekniğidir. Espriyle karışık uydurduğunuz bir sözcük, o kavramın unutulmamasını sağlayabilir (çapulling gibi).

Altıncı kural: İmgeler oluştur. 

Buyurun eklenti videoların, fotoğrafların önemine. Başka sözüm yok.

Sonuçta bakın tweet’ler neleri başardı? Kavramlaştırdı, hayal ettirdi, sembollerle göz önünde canlandırdı, düşündürdü. Tweet’lerle bilgiyi işlemiş oldunuz. Hem de lokma lokma. Sıkmadan.

Daha ne olsun?

Not: Didaktik olursanız, resmi dil kullanırsanız, özgün mizah duygunuz yoksa, bilgilerde ilişkilendirmeyi ve gömülü tekrarlamayı unutursanız geçmiş olsun. O zaman teşekkür ederek başka zaman diyoruz.

Ahmet Eryılmaz

@ahmeteryilmaz

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!