TRENDLER

UNICEF Anlatıyor: Çocukların Beyni Nasıl Gelişir?

Görüntülenme 850

0
UNICEF Anlatıyor: Çocukların Beyni Nasıl Gelişir?

UNICEF’in New York’taki merkezinde gerçekleştirilen bir toplantıda nörobilimciler, beynin gelişiminde ve işleyişinde erken dönem deneyimlerinin etkilerini tartıştı. Nörobilim, biyoloji, epigenetik, psikiyatri, beslenme, kimya ve çocuk gelişimi gibi farklı uzmanlık alanlarından gelen bilim insanları, erken çocukluk dönemi gelişiminin bireysel ve toplumsal gelişim için neden bu kadar önemli olduğuna dair çeşitli çözümlerin ve görüşlerin ortaya çıkmasını sağladı. Toplantıda, bu sonuçların UNICEF’in çocuklarla yaptığı çalışmalara yaklaşımını nasıl etkileyebileceği de konuşuldu.

Peki, biyoloji kapıdan içeri girdiğinde neler oldu? UNICEF’e 3 temel mesaj verildi. İşte bu mesajlar:

Mesaj 1: Genler ve çevre arasındaki ilişki hayal ettiğimizden bile daha yakın. Genler bizim beyin gelişimimizi önceden tahmin eder, ancak onu yontarak şekillendiren şey deneyimdir.

Doğamız ve yetiştirilme şeklimiz arasındaki tartışma bitmiştir. Beyin gelişimi ile ilgili düşüncelerimizde devrimsel bir değişimin ortasındayız. Kısacası, yetiştirilme şeklimizin ve doğamızın, beynimizin nasıl şekillendiği üzerindeki etkisi hakkındaki rolleri yer değiştirdi. Deneyimlerimiz ve genlerimiz arasındaki sürekli etkileşim beynimizi şekillendirir ve hatta erken dönem deneyimlerimiz (ana rahmindeki de dahil) beynimizin içine inşa edilir. Beyin sosyal bir organ olduğu için, gelişimi sosyal etkileşimlere bağımlı. Beynin deneyime ihtiyacı var.

Beynin karmaşıklığı sadece genlerde değil, dış dünya ile etkileşimde de (beyin kendini buna göre şekillendiriyor) yatıyor. Genetik yatkınlıkların dışında, bir çocuğun beyni, büyürken yaşadığı deneyimlere ve fırsatlara göre büyüyor ve bunlara göre kendini şekillendiriyor.

Mesaj 2: Beyin karmaşıktır. Çünkü beyin homojen değil, oldukça ilişkili ve bileşik bir organdır.

Sadece 1,36 kg. olan insan beyni, milyonlarca yıldır evrim geçirerek gelişen oldukça karmaşık bir sistemdir ve insanları kendine özgü bir tür olarak farklılaştırır. Beynin farklı bölgelerinin ayrı rolleri bulunur ve fonksiyonları hiyerarşik bir şekilde gelişir.

En eski beyin yapıları beyin sapı ve beyinciktir. Bunlar kalp atışı ve nefes alıp verme gibi bedenimizin hayati fonksiyonlarını kontrol ederler. Limbik beyin, duygulardan, değerlerden ve insani davranışlarımızın çoğunu kontrol eden diğer özgün fonksiyonlardan sorumludur.

Serebral korteks; dil, biliş, farkındalık gibi bireysel öğrenmeyi ve daha geniş anlamda kültürün ve toplumun gelişimini etkileyen daha yüksek düşünme ve hayal gücünden sorumludur.

Mesaj 3: Çözüm erken müdahaledir: Problemleri çözmek giderek zorlaşır.

Beyin gelişimi gebelikten çok kısa bir süre sonra başlar ve yaşamın ilk birkaç yılında çok hızlı adımlarla gelişir. Bu dönemde nöronlar, saniyede 700-1000 gibi şaşırtıcı bir oranda yeni bağlantılar kurar. Erken dönemde gerçekleşen bu sinaptik bağlantılar, bir insanın yaşam boyu öğrenme, değişime uyum sağlama, beklenmeyen durumlara karşı esnek olabilme kapasitesinin temellerini oluşturduğu gibi fiziksel ve zihinsel sağlığın da temelini oluşturur. Beyin gelişimi yaşam boyu devam edebilse de, en hızlı gelişim doğumdan önce ve yaşamın erken çocukluk döneminde olur. Beyin, nöronların miktarını geliştirdikten ve sinapsis zirve yaptıktan sonra bir budama ve uzmanlaşma sürecine girer.

Beynimiz beklediği ya ihtiyacı olan şeyi alamazsa, özellikle belli kritik ve hassas zamanlarda, onu tekrar eski haline getirmek için gereken çabanın miktarı gerçekten muazzam büyüktür ve optimal sonuçlar pek olası değildir. Bükreş Erken Müdahale Projesi’nden (BEIP) Charles Nelson’ın araştırmasına göre bir çocuğun bir aileye yerleştirilmesi (ya da kaliteli bir bakım yerine yerleştirilmesi) iki yaşından önce gerçekleşirse, çocuklar tipik gelişim gösteren çocuklara daha fazla benziyor. Ancak bu, 24 aydan sonra gerçekleşirse, o zaman çocuğun yeni bir aileye yerleştirilmesi olumlu sonuçlar yaratmıyor.

Erken beyin gelişimi ve fonksiyonu hayranlık verici. Bu toplantı, tüm dünyadaki küçük çocuklara yönelik programların etkinliğini geliştirmek için neler öğrenmemiz ve neleri kullanmamız gerektiği konusundaki buz dağının sadece görünen yüzüne dokundu.

Pia Britto, UNICEF’in New York Merkezi’nde Erken Çocukluk Gelişimi Danışmanı

Kaynak: http://blogs.unicef.org/2014/05/14/how-childrens-brains-develop-new-insights/

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!