TRENDLER

UNICEF: "COVID-19 Salgınında Okula Dönüş Nasıl Olacak?"

Görüntülenme 822

0
UNICEF:

COVID-19 salgını sırasında hayat ebeveynler için de çocuklar için de aynı derecede zor. Okula dönüş ise önemli ve beklenen bir adım olsa da hem sizin hem de çocuklarınızın aklında muhtemelen birçok soru oluşturuyor. İşte bu süreçte sizi nelerin beklediğine ve evinizdeki küçük öğrenciye nasıl destek olabileceğinize dair en güncel bilgiler.

Okullar ne zaman ve nasıl açılacak?

Okula dönen çocukların sayısının yavaş yavaş arttığını görüyoruz. Ülke genelindeki okul kapanmaları nedeniyle 1 milyardan fazla öğrenci hala okula gidemiyor. Ancak, okulları kapatan toplam 134 ülkeden 105’i (yüzde 78) okulları yeniden açma tarihini belirledi. Bu 105 ülkeden 59’u okulları yeniden açtı bile ya da yakında açmayı planlıyor. (2020 Ağustos sonu itibariyle)

Sürecin zorluğu ve dünyanın her yerinde farklılıklar göstermesi göz önüne alındığında, ülkeler okulları nasıl ve ne zaman yeniden açmayı planladıklarına ilişkin şu an farklı aşamadalar. Bu kararlar genellikle ulusal veya eyalet hükümetleri tarafından, genellikle yerel yetkililerle görüşülerek alınıyor. Yetkililer okulların yeniden açılıp açılmayacağına karar verirken, eğitim, halk sağlığı ve sosyo-ekonomik faktörlerin faydalarını ve risklerini yerel bağlamda göz önünde bulundurmalılar. Çocuğun en yüksek yararı, alınan bu kararların merkezinde yer almalı ve elimizde mevcut olan en iyi bilimsel kanıtlar kullanılmalı. Ancak yine de bu kararların tam olarak neler olacağı okuldan okula değişecektir.

Çocuğumun okula geri dönmesi güvenli mi?

Okullar ve okulların kapanması ya da açılmasıyla ilgili kararlar, toplum içindeki diğer fiziksel mesafe ve halk sağlığı müdahale önlemlerine ilişkin kararlarla uyumlu olmalıdır. Genellikle okulların açılması tek bir karar olarak değil, fabrikaların, toplu taşımanın ve iş yerlerinin yeniden açılması gibi tüm ülkeyi açmaya yönelik bir dizi kararın bir parçası olarak alınıyor.

Okula geri döndüklerinde öğrencilerin, öğretmenlerin ve diğer personelin güvende olmasını sağlamak ve çocuklarını okula geri dönmek konusunda insanların kendinden emin olmalarını sağlamak için okulların önceden planlamalar yapması ve ne tür ek önlemler alabileceklerine bakmaları çok önemli.

Okula geri dönmek, muhtemelen sizin ve çocuğunuzun daha önce alışkın olduğundan biraz farklı görünecektir. Okulların belirli bir süre için yeniden açılması ve ardından yerel sebeplere bağlı olarak geçici bir şekilde tekrar kapatılmasına karar verilmesi olasıdır. Gelişen durum nedeniyle, yetkililerin esnek olmaları ve her çocuğu güvende tutmaya yardımcı olmak için uyum sağlamaya hazır olmaları gerekecektir.

Virüsün yayılımını önlemek için okullar ne tür önlemler almalılar?

Okulların yeniden açılması, öğrencilerin, okul personelinin, öğretmenlerin ve ailelerinin korunmasına yardımcı olmak için her ülkenin COVID-19 karşısındaki genel tavrı birbiriyle örtüşmelidir. Okulların alabileceği bazı pratik önlemleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Okulun açılış ve kapanış saatini kademelendirme
  • Öğle yemeği saatlerini kademelendirme
  • Sınıfları geçici yerlere ya da açık havaya taşıma
  • Sınıf mevcudunu azaltmak için okul saatlerini vardiyalı hale getirme

Su ve kişisel hijyen alanları, güvenli bir şekilde yeniden açılan okulların önemli bir parçası olacak. Okul yöneticileri; el yıkama, dirseğin içine öksürme ve hapşırma gibi solunum yollarıyla ilgili kurallar, fiziksel mesafe önlemleri, okul binaları için temizlik prosedürleri ve güvenli yiyecek hazırlama uygulamaları dahil olmak üzere hijyen önlemlerini iyileştirmek için tüm fırsatları araştırmalılar. İdari personel ve öğretmenler ise fiziksel mesafe ve okul hijyeni uygulamaları konusunda eğitilmeliler.

Çocuğumun öğretmenine ya da okul müdürüne hangi soruları sormalıyım?

Böylesine endişe verici ve zor bir dönemde, kafanızda birçok soru olması çok doğaldır. Sorabileceğiniz bazı yararlı sorular şunlar olabilir:

  • Okul, öğrencilerin güvenliğini sağlamak için hangi adımları attı?
  • Okul, öğrencilerin akıl ve ruh sağlığını nasıl destekleyecek ve hastalanan insanların etiketlenmemesini sağlamak için nasıl bir mücadele verecek?
  • Özel desteğe ihtiyaç duyan çocukları okul nasıl ve kimlere yönlendirecek?
  • Okullar yeniden açılmaya başladığında, okulun zorbalıktan korunma politikalarında herhangi bir değişiklik olacak mı?
  • Okul aile birliği ya da diğer sosyal ağlar yoluyla okulun güvenlik konusundaki çalışmalarını nasıl destekleyebilirim?

Çocuğum geri kalırsa ne yapmalıyım?

Dünyanın her yerinden öğrenciler, öğrenmeye devam etmeyi ne çok istediklerini hepimize gösterdiler. Kendini çocuklara ve eğitime adamış öğretmenlerinin ve ebeveynlerinin desteğiyle zor koşullar altında derslerine devam ettiler.

Ancak okullar yeniden açıldığında pek çok çocuk öğrenme açığını kapatmak için ekstra desteğe ihtiyaç duyacak.

Pek çok okul, öğrencilerin tekrar hız kazanmalarına yardımcı olmak için telafi dersleri planları yapıyor. Bu, yeni eğitim yılına, bilgileri tazeleme veya iyileştirme dersleri, okul sonrası programlar ya da evde yapılacak ek ödevler ile başlamak anlamına gelebilir. Pek çok okulun tam zamanlı ya da tüm sınıflar için açılmama olasılığı göz önüne alındığında, okullar “harmanlanmış öğrenme” modellerini, sınıf içi eğitim ve uzaktan eğitimin bir karışımını uygulayabilirler (evde alıştırmalar, radyo, TV veya çevrimiçi öğrenme yoluyla kendi kendine çalışma gibi).

Okul ve okul ödevleriyle ilgili bir rutin oluşturarak çocuğunuza evde ekstra destek verebilirsiniz. Kendilerini huzursuz hissediyor ya da odaklanmakta güçlük çekiyorlarsa bu onlara yardımcı olabilir.

Soru sormak ve bilgi almak için çocuğunuzun öğretmeni veya okuluyla iletişime geçebilirsiniz. Çocuğunuz, bir aile bireyinin kaybı ya da salgına bağlı anksiyete artışı gibi belli zorluklar yaşıyorsa bu konuda onları bilgilendirin.

Çocuğum “okul moduna” geri dönmekte zorluk yaşıyorsa ne yapmalıyım?

Çocuğunuzun, devam etmekte olan krizin stresiyle sizden farklı şekilde baş etmeye çalışacağını unutmayın. Destekleyici ve korumacı bir ortam yaratın. Çocuğunuzun sorularına ve duygularını ifade etmesine olumlu tepki verin. Desteğinizi gösterin ve böyle zamanlarda kendini sinirli ya da endişeli hissetmenin sadece kabul edilebilir değil aynı zamanda normal bir şey olduğunu çocuğunuza söyleyin.

Çocuklarınızın rutinlerine sadık kalmalarına destek verin. Yemek pişirme, ailece kitap okuma zamanı ya da oyunlar gibi günlük aktivitelere dahil ederek öğrenmeyi eğlenceli hale getirmelerine yardımcı olun. Diğer bir seçenek de, önerilerini paylaşmak ve destek almak için aynı deneyimi yaşayan diğer ebeveynlerle bağlantı kurmak amacıyla bir veli grubuna ya da başka bir sosyal gruba katılmak olabilir.

Kaynak: https://www.unicef.org/coronavirus/what-will-return-school-during-covid-19-pandemic-look

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!