TRENDLER

UNICEF Dünya Kadınlar Gününü Kutluyor: Kadınları Güçlendirmek

Görüntülenme 379

0
UNICEF Dünya Kadınlar Gününü Kutluyor: Kadınları Güçlendirmek

Her kadının ve her kız çocuğunun – nerede yaşarsa yaşasın – tam potansiyeline ulaşması için gerekli olan bilgi, beceri ve fırsatlarla güçlendirildiği ve en büyük özlemlerini gerçekleştirdiği bir dünya arzuluyoruz. Kadınlar ve kız çocukları için eşitliğin, amacımız değil gerçeğimiz olduğu bir dünya arzuluyoruz.

1-qMeDLJqKe_4MQvLozAHC6A

Kadın hakları, insan haklarıdır. Ve sadece bu hakların kazanılmasının sağlanmasıyla aileler, topluluklar, toplumlar, kısacası dünya refahın kilidini açabilir. Bir kadın çocuğuyla Hindistan’da bir sağlık merkezinde oyun oynuyor.

1-TItLMTGZA2bVw7fkE5nPew

Her kadın, kendisi ve ailesi için en iyi kararları verme konusunda onu güçlendirecek bilgiye erişiminin olduğu bir dünyada yaşamayı hak eder. Pakistan’da bir sağlık çalışanı olan Pathani, diğer kadınlarla en iyi sağlık, beslenme ve hijyen uygulamalarını paylaşıyor.

1-nU2RypgASxE70uQX4HRUxA

Yoksul veya kırsal bölgelerdeki kadınlar, toplum sağlığı gönüllülerinin kapatmak için uğraştıkları bilgi ve sağlık hizmetindeki boşluklarla sıklıkla karşı karşıya kalırlar. Bangladeş’de bir gönüllü, bebek bekleyen kadınlara hamilelik sırasında kendilerine nasıl bakmaları gerektiği ve aile üyelerinin güvenli bir doğum planına nasıl destek olabilecekleri konusunda tavsiyelerde bulunuyor.

1-isJdNxGgVHOr9_DSZS9K3A

“Benim en büyük zevkim, doğumdan sonra anne ve çocuğun sağlıklı olduğunu görmek” diyor Pakistan’da eğitimli bir ebe olan Shagufta Shehzadi (sağda). “Anne ve çocuklar sağlıklı olursa, tüm toplum sağlıklı olacaktır.”

1--G959tUzg5wwSHRLkF3Rmg

Erkekler, kadınların tam eşitliğini savunmak konusunda hayati bir rol oynar. Buna, çocuk doğurmayla ilgili ayrımcılığı reddetmek ve çocukları yetiştirme sorumluluğu üzerinde tam katılımcı olmak da dahildir. Bolivya’da, Marcos Aguilar bir doğum öncesi muayene sırasında Maribel Ramos’un elini tutuyor.

1-0Xcqt-rywcvKQkX_rWpveg

Sosyal hizmetler, özellikle dezavantajlı aileler için, ebeveynliğe zorlu geçişi kolaylaştırmada yardımcı olur. Hırvatistan’da, Jelena Bilic (ortada) gibi hemşireler, ebeveynlerin çocuklarına mümkün olan en sağlıklı başlangıcı vermelerinde yardımcı oluyor.

1-mYDJdWoPPu0IiVBwK17Hlg

Endonezya’da gönüllü sağlık çalışanı olarak eğitilen Nanai (solda), kendi güçlendirilmesinin karşılığını ödüyor.
“Eğitim, benim güvenimi ve çocuklar için uygun beslenme bilgimi arttırdı. Diğer annelerle deneyimlerimi paylaşmak istiyorum” diyor.

1-by9Rqb1MUC5TFF7vCNZKyw

Sağlık hizmetlerine erişimin zor olduğu Nepal’in dağlık bölgesinde, kadın sağlık gönüllüleri HIV ile yaşayan hamile kadınların doğum öncesi check-up’a gitmeleri için yardım sağlarlar. Gelişimleri ve sağlıklı bebekler doğurmaları için ihtiyaçları olan destek ve malzemelere sahip olmalarına yardımcı olurlar.

1-XOivh2mBjLevOD0ine67Xw

Hadiza Ahmadu, erkeklerden kaynaklanan zorluklara rağmen kızların okulda kalmasına yardımcı olan bir grup anneye başkanlık yapıyor.
“Kadınlar olarak bizi motive eden şey, eğitimde geride bırakılan kız çocuklarını bulmak. Her çeşit işi yapan kadınlar olması için daha fazla kız çocuğunun eğitim almasını istiyoruz.”

1-zB-R84CC_vb3IuTimL0s4A

Kadınların mali olarak güçlendirilmesi, eşitsizliklerin azaltılması ve yoksulluk döngüsünün kırılmasının temelini oluşturur. Bangladeş’te bekar bir ebeveyn olan Eva’nın annesi, bir çay standı açmasına yardımcı olan bir nakit yardımı aldı. Ailesine destek olmak ve Eva’yı okula göndermek için para kazanıyor.

1-Vqo1wiBA8r7mCyfisKaIcw

Aminata Bangura, Sierra Leonne’daki bir grup anneden aldığı maddi yardımla kendi işini kurdu. Burası şeker, sabun, süt tozu ve fıstık sattığı bir yol kenarı dükkanı.

1-A7WVu-zuA_36y3RiValezg

Kadınlar, eğitim, istihdam ve ekonomik fırsatlara aynı derecede erişim hakkına sahiptir. Hindistan’da ergenlik çağındaki kız çocukları ve genç kadınlar, iş bulmaları ya da hatta kendi işlerini kurmaları ve hem kendileri hem de içinde yaşadıkları toplum için daha parlak bir gelecek yaratmaları için onları güçlendirecek becerileri öğreniyorlar.

Kaynak: https://medium.com/photography-and-social-change/empowering-women-582e166e72dd

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!