TRENDLER

Uzaktan Eğitim Veren Bir Görsel Sanatlar Öğretmeni Olmak

Görüntülenme 6281

0
Uzaktan Eğitim Veren Bir Görsel Sanatlar Öğretmeni Olmak

Okulların kapanması ve derslerin internete taşınmasıyla Amerika’daki Bronx Lisesi sanat öğretmeni Larry Minetti yemek odasını bir sanat stüdyosuna dönüştürdü. Minetti buradan, Fordham Liderlik Akademisi öğrencilerine “otoportreler” gibi konular hakkında video dersleri veriyor. 26 yıldır sanat dersi veren Minetti, “Birkaç akşam ‘canlı yayın’ yaptık ve birlikte çalışarak çok eğlendik,” diyor.

Minetti’nin öğrencileri, giysi yığınlarından fıstık ezmesi kutularına kadar çok çeşitli ev eşyalarıyla ünlü sanat eserlerini yeniden yaratıyorlar. Minetti, kendisiyle yapılan bir röportajda gelen, “Koronavirus salgını ortasında görsel sanatlar öğretmeni olmak nasıl bir şey?” sorusuna şöyle cevap veriyor: “Öğrencilerim sıfırdan yaratıcı olmayı ve sanat üretmek için ‘normal’ olarak kabul edilmez çeşitli öğeler aracılığıyla kendilerini ifade etmeyi öğrendi.” Minetti, ebeveynlerin ve ergenlerin birlikte yapabileceği bir evde sanat projesi de öneriyor. İşte görsel sanatlar öğretmeni Minetti ile yapılan röportajın tamamı:

Uzaktan yürüttüğünüz sanat eğitiminin zorlukları (ve faydaları) neler?

Uzaktan sanat öğretimi için temel sorun öğrencilerimin evlerinde nelerin mevcut oluğunu göz önünde bulundurmam gerekliliği. Sınıfımda değiliz. Bir dolabı açarak bir kutu kadmiyum kırmızısı veya deniz mavisi akrilik boya çıkaramazlar. Koca bir bloktan biraz kil parçasını koparıp bir kap tasarlamaya başlayamazlar. Her öğrencinin belli materyalleri olduğunu varsayamıyorum. Eşitlik olmalı, bu yüzden temel malzemelerle yapılabilecek projelerle çalışıyorum. Hayal gücümü kullanmam gerekiyor. Faydaları: Belirli araçların sınırlı kullanımı ile öğrencilerimin mümkün olduğunca yaratıcı olmasını izlemek.

Şu an öğrencilerinize neler öğretiyorsunuz?

Projelerden birisinde, ünlü bir sanat eserini evde bulunan nesneler, giysiler, vb kullanarak yeniden yapıyoruz. New York Eğitim Bakanlığı birkaç çevrimiçi sanat kaynağı sağladı. Bunun harika olacağını biliyordum çünkü hepimizin evinde çamaşır, ev eşyaları ve çeşitli objeler var. Bunu ödüllerle dolu bir yarışmaya çevirdim çünkü daha fazla motivasyon ve katılımın olmasını istiyordum.

Öğrencilerimin görmesi için kendi örneğimi yaratmak zorundaydım. Küçük ya da basit bir şeyle başlayabilirdim ama gerçekten iyi bir şey yapmaya karar verdim, bu yüzden hemen tüm zamanların en sevdiğim sanat eserlerinden biri olan Vincent Van Gogh tarafından “Yıldızlı Gece” yi seçtim. Çamaşırlarımı aldım. Başyapıtın inanılmaz sarıları ve mavileri olduğundan renkleri yeniden yaratmak için bulabildiğim her şeyi kullandım. Önce köy alanını temsili bir şekilde yerleştirdim. Fıstık ezmesi, salata sosu, sıcak kakao, süt kartonları ve diğer öğeleri ile… Olacağını biliyordum.  

Öğrencilerim benim örneğimi gördüler. Onu aldılar ve onunla çalıştılar.  Birkaçı giysileri kullandı. Birkaçı fotoğraf çekti. Bazıları teknolojiyi kullandı. Bir öğrenci, evinde olan çiçekli bir parça ile ünlü bir natürmort üretti. Öğrencilerim sıfırdan yaratıcı olabileceklerini ve sanat üretmek için “normal” olarak kabul edilmeyecek çeşitli öğelerle kendilerini ifade edebileceklerini öğrendiler.

https://chalkbeat.org/wp-content/uploads/2020/04/unnamed-1.jpg

Son Sınıf Öğrencisi Elizabeth Lee Queen’in kapağını canlandırdı. 

Görsel sanatlar öğretmeni olma fikri nereden çıktı?

Girafiti’nin yükselişe geçtiği zamanlarda yani 1980’lerde Bronx’ta liseye gittim. Sanat ortamına hızlı bir şekilde girdim ve lise yıllarımda her sömestr ders aldım. Ben bir grafiti yazarıyım ve yazı stilleri benim saplantım diyebilirim. Kendimi adadığım bu alanda dinamik öğretmenlere sahip olduğum için şanslıydım. Öğle yemeği aralarımda ve bulabildiğim her fırsatta sanat stüdyolarına gittim. Her zaman tutkum olan bir alanda çalıştığım için çok şanslıydım. Öğrencilerime birçok farklı deneyim yaşatmaya çalışıyorum: Akrilik boya, kil ile el yapımı sanat, sprey boya ile stencil çalışmaları, heykel ve daha birçok farklı çalışma…

Koronavirus salgını sırasında çocuklarına evde eğitim vermek zorunda kalan ebeveynlere ne tavsiye edersiniz?

Veliler için (ve bu salgın esnasında evde eğitim gören kendi kızlarım dolayısıyla kendim için de) tavsiyem beklentiyi ve kapsamınızı düşürmek. Gerçekçi ve yönetilebilir bir seviyeye indirin. Bir ton işimiz var. Elinizden gelenin en iyisini yapın ve çalışmaları tamamlamaya çalışın, ama adım adım ve yavaş yavaş. Derin bir nefes alın ve öğretmenlerinizle iletişim kurun ve zorlandığınızda daha fazla zamana ihtiyacınız olduğunu onlara bildirin. 

Daha büyük çocuklar ve ergenler için ne tür bir sanat projesi önerirsiniz?

Bir örnek, büyük kızımın yaptığı bir natürmort. Lisede birinci sınıf öğrencisi. Ödevi ise evdeki herkesin onun için rastgele bir eşya seçmesi. Ben sabunu seçtim, eşim temizlik ürünleri seçti ve küçük kızım bir sünger aldı. Üç öğeyi bir araya getirdik ve büyük kızımı bunları çizmeye davet ettik. Buna bayıldı ve projeyi yapmak için renkli kalemler ve marker kalemler gibi temel malzemeleri kullandı. Herkesin bir eşya seçmesi, işin eğlenceli kısmıdır çünkü herkes kendini projenin bir parçası gibi hisseder. Sonrasında aynı çalışmayı ailenin diğer üyeleri sırayla yapabilir.

https://chalkbeat.org/wp-content/uploads/2020/04/unnamed-650x867.jpg

Natürmort sanat projesi, Larry Minetti

Sizce yaşadığımız bu deneyim, sınıf öğretmenlerinin daha fazla takdir edilmesine vesile olabilir mi?

Uzaktan eğitimin ilk günlerinden itibaren insanların genel olarak öğretmenlere karşı inanılmaz bir minnet ve takdir duygusu gösterdiklerini görüyorum. Öğretmen olmayan ebeveynlerin, her gün yaptığımız şeylere karşı daha fazla saygı duymaya başladığını düşünüyorum.

Şu an sana umut veren nedir?

İnsanların sosyal mesafeye uyması ve ihtiyacı olanlara yardım etmesi bana gerçekten umut veriyor. Eninde sonunda bunu atlatacağız ve bu süreçte ön saflarda yer alan çalışanlar benim en çok sevgi ve saygı duyduğum insanlar. Bir ekip gibi çalışan ve kuralları uygulayan herkes bunu atlatmamızı sağlayacak. Sanat stüdyoma gireceğim ve öğrencilerimi göreceğim günü iple çekiyorum. Onları çok özlüyorum.

Çeviri: Özlem Öztürk

Kaynak: https://chalkbeat.org/posts/ny/2020/04/14/working-from-home-this-nyc-art-teacher-has-students-rethinking-what-they-need-to-create-a-masterpiece/?fbclid=IwAR38574aLFxFeser0f3hyfBbL0oMozwi6oPMAlPHnmCrHVdXiyD_uySjW9Q

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!