TRENDLER

PISA Matematik Sonuçları ve Türkiye

Görüntülenme 473

0
PISA Matematik Sonuçları ve Türkiye

“Varlıklı Çocukların Geride Kaldığı Ülkeler”

WorldPost’dan Pablo Zoido tarafından hazırlanan istatistiklere göre varlıklı öğrenciler kendi ülkelerinin matematik puanı başarı sıralamasında Lihtenştayn, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri gibi özel örnekler dışında hemen hemen her zaman listenin en üstünde yer alıyorlar. Buna karşılık varlıklı öğrenciler, her zaman, uluslararası ölçekte başarılı olamıyorlar. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nden yoksul çocukların matematik sonuç ortalaması 700 üzerinden 433. En varlıklı çocukların ortalaması ise 547. Yoksul çocukların matematik puanı ortalaması (433) OECD ortalamasının (436) çok az altında. Buna karşılık en varlıklı çocukların ortalaması(547) OECD ülkelerinin en varlıklı çocuklarının ortalamasının (554) altında kalıyor.
University of Southern California’s School of Education’da çalışmakta olan Profesör Morgan Polikoff’a göre; Amerika’nın en zengin diliminde yer alan çocuklar dünyanın en zengin çocuklarından olmalarına karşın şaşırtıcı bir şekilde dünyadaki denklerine oranla kötü performans gösteriyorlar.
Veriler çok sarsıcı sonuçları ortaya çıkarıyor .Buna göre; Kanada’nın sosyo-ekonomik düzeyinin 4. diliminde olan çocuklar Şili’nin en varlıklı çocuklarıyla aynı performansı sergiliyorlar. Tayvan’ın en yoksul çocukları Montenegro’nun en zengin çocuklarından daha başarılılar. Vietnam’ın en fakir çocukları Peru’nun en zengin çocuklarını gölgede bırakıyorlar. Polanya’nın en yoksul çocukları Amerika’nın 4. Dilimdeki çocuklarıyla eşdeğer bir performans sergiliyorlar.

Türkiye’nin yoksul ve zengin çocukları PISA matematik sonuçlarına göre Dünyanın neresindeler?

Türkiye’nin en yoksul çocukları OECD ülkelerinin yoksul çocuklarının matematik alanındaki ortalamasının hemen hemen 50 puan altında yer alıyor. En varlıklı öğrenciler ise OECD ülkelerinin en varlıklı çocuklarına oranla 30 puan gibi bir farkla daha başarısız. Şangay’ın en yoksul çocukları Türkiye’nin en zengin çocuklarından başarılı durumdalar. Singapur, Tayvan, Kore, Japonya gibi ülkelerin 3. veya 4. dilimindeki çocuklar Türkiye’nin en varlıklı çocuklarından daha başarılılar. Türkiye’nin uzak doğunun matematik eğitim politikalarından ve uygulamalarından öğreneceği çok şey var gibi görünüyor. Amerika’nın en varlıklı çocukları Türkiye’nin en varlıklı çocuklarından biraz daha iyi performans sergilemiş durumdalar.

Türkiye’nin en yoksul çocukları Güney Amerika kıtasındaki denklerine oranla daha başarılı durumdalar. Peru, Brezilya, Kolombiya, Uruguay, Arjantin, Şili, Meksika gibi ülkelerin yoksul çocukları daha başarısız durumdalar. Aynı ülkelerin zengin çocukları Türkiye’nin zengin çocuklarından epey geride bir performans sergilemiş durumdalar.

Türkiye Müslüman ülkeler arasında en iyi performansı gösteren ülke konumunda. Listedeki Müslüman ülkeler olan Endonezya, Ürdün, Malezya, Tunus, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar gibi ülkelerin tamamının yoksul çocukları Türkiye’nin yoksul çocuklarından, zengin çocukları da Türkiye’nin zengin çocuklarından daha düşük bir performans sergilemişler.

Türkiye’nin 2. ve 7. dilimleri arasında kalan öğrencilerin birbirlerine çok yakın bir performans sergilediği görülüyor. En yoksul ve en zengin grubun ortada yığılan bu kümeden bariz şekilde uzağa düştüğünü söyleyebiliriz. 2. ve 7. Sosyoekonomik düzeydeler arasında kalan çocukların birbirine çok yakın nitelikte bir eğitim aldıklarını söylemek yanlış olmayacaktır.

pısa

Çeviren ve Yorumlayan; Yılmaz Erdal

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!