TRENDLER

Victoria Park Akademi: Sosyal Girişimciler Yetiştiren İlkokul

Görüntülenme 2179

0
Victoria Park Akademi: Sosyal Girişimciler Yetiştiren İlkokul

Big Brother Jurnal Odası’ndan, sıcak hava balonlarına ve develere kadar Victoria Park Akademi, bildiğiniz ve alışageldiğiniz ilkokullardan değil. 2007’de, İngiltere’deki en başarısız okullar arasından yer alan Victoria Park Akademi’ye, 2011 yılında hükümetin Eğitim Standartları Daire Başkanlığı (OFSTED) tarafından “Üstünlük Ödülü” verildi. Peki bu değişim 4 yılda nasıl gerçekleşti?

Victoria Park Akademi, sosyal girişimciliği ve temel fark yaratan becerileri; empati, takım çalışması ve yaratıcılığı müfredatına ekleyerek öğrencilerin bağımsız olmaları ve öğrenme süreçlerinin sorumluluğunu üstlenmeleri için cesaret vermek için yola çıkmış bir ilkokul.

Bu okulda öğrenciler, başarısızlığa başka perspektiften bakmayı öğreniyorlar ve bu sayede direnç kazanma ve problem çözme becerileri gelişiyor.

Okulun birçok fark yaratan programı var. Bunlardan bir tanesinde, her dersin başında, öğrencilere çözmeleri için bir problem veriliyor ve o ders boyunca o problem ile başa çıkmaları bekleniyor. Öğretmenler, öğrencileri adeta problem dolu bir kuyuda yalnız bıraktıklarını söylüyor. Ancak bu yöntemin korkutucu olup olmadığını öğrencilere sordukları zaman “Hayır” cevabıyla karşılaşmışlar. Nedenini sorduklarında ise öğrencilerden şu cevap gelmiş: “Problemle mücadele etmek ve kendi başıma çözmek beni gururlandırıyor.”

Okul Aile Birliği Başkanı Amer Marshall, öğrencilerin öğrenme süreçlerini şu cümlelerle özetliyor: “Çocukları hevesli ve kendilerinden emin görmek harika! Çocuklar yaptıkları her işi büyük bir şevk ve amaçla yapıyor.”

Öğrencilerin kendilerini ifade edebilme becerilerini geliştirmek için bağımsız öğrenmenin oldukça önemli olduğunu düşünen okul yönetimi, bu beceriyi geliştirmek için okulda “Big Brother Jurnal Odası” isimli bir alan yaratmış. Burada, öğrenciler kendi seslerini kaydederek öğrenme süreçlerini tartışıyor ve güçlü yanlarını belirleyip geliştirdikleri yanlarını tanımlıyorlar. Bu videolar sayesinde öğrenciler ve öğretmenler öğrenme süreçlerinin takibini rahatlıkla yapabiliyor.

Sosyal girişimciliğin okul müfredatında olduğunu söylemiştik. Bu sadece teorik değil aynı zamanda pratikte de uygulanan bir konu. 40’tan fazla farklı dil konuşulan Victoria Park Akademi’de, okulun kurduğu sosyal girişimle okul topluluğunun temelindeki çeşitliliğin yansıtılması baz alınmış. Bu yüzden baharatlar seçilmiş. Öğrenciler yerelde kullanılan baharatlar üzerine pazar araştırması yapıyor, bilgi ve hikayeler topluyor. Sonrasında ise yeni ürünleri üretmek ve satmak için akıllarındaki yaratıcı fikirler sunuyorlar.

Sosyal girişimci olmak için umursamak ve önemsemek zorundasınız. Victoria Park Akademi öğrencilerin empati becerilerini ve duyarlılıklarını geliştirmeyi çok önemsiyor. Victoria Park Akademi müdürü, “ Öğrencilerin, toplulukları ve dünya için duyarlı olduklarını, sorunlara önem verdiklerini gördüğümde çok seviniyorum.”

4 yıl içerisindeki büyük ve dönüştürücü başarının sırrı da tam olarak bu: Kısıtlanmamış yaratıcılık ile Victoria Park Akademi, İngiltere’de eğitimi kökten değiştiriyor ve gelecek nesil girişimciler ve sosyal olarak duyarlı fark yaratanlar yetiştiriyor. Victoria Park Akademi, fark yaratan programlar vizyonuyla, hızlıca değişen 21. yüzyıl dünyasında çocuklara mücadele etme gücü veriyor.

Kaynak: https://medium.com/@AshokaTurkiye/ashoka-farkyaratan-okullar-a%C4%9F%C4%B1-sosyal-giri%C5%9Fimciler-i%C3%A7in-i%CC%87lkokul-victoria-park-akademi-84cc607c8a46#.ss0tf0j05

http://www.turkey.ashoka.org/

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!