Vitiligo Hastası Çocuklar İçin Oyuncak Bebekler Ören Bir Dede

0
1705

Vitiligo, ciltteki pigment hücrelerinin kaybıyla oluşan beyaz lekelerle kendini gösteren bir cilt hastalığıdır. Nüfusun yaklaşık yüzde 1-3’ünü etkileyen hastalığın fiziksel bir zararı olmasa da, psikolojik strese ve toplumsal damgalamaya sebep olabilir. Ayrıca güneşe karşı duyarlılığın artmasına da etki eder.

64 yaşındaki Brezilyalı dede João Stanganelli Junior, 30’lu yaşlarından beri giderek belirginleşen vitiligo hastalığından muzdarip. Yakın bir zaman önce emekliliğe ayrılan João, kendisini aktif ve meşgul tutmak için bir hobi edinmeye karar verdi. Karısı ile birlikte tığ işi yapmaya başlayan João, ilk başlarda zorlansa da kısa sürede ustalaştı.

“İlk başlarda parmaklarım ve sırtım çok ağrıyordu, ama artık geçti,” diyor João. “Çok yoğun olmasa da hala çalışıyorum ama artık zamanımın yüzde 90’ı bebekleri örmekle geçiyor.”

João’nun ilk projesi, torunu için kendisini her zaman hatırlamasını sağlayacak bir bebek örmekti. Böylece vitiligo hastası bebek fikri doğdu. João, tekerlekli sandalyede bebek gibi pek çok farklı bebek üretti. Hepsi de, hangi durumu yaşıyorlarsa yaşasınlar, çocukların kendilerini “normal” ve değerli hissetmelerine yardımcı olmak için tasarlandı.

Bilgisizliğin ve hoşgörüsüzlüğün sebep olduğu toplumsal damgalamaya karşı savaşmanın en iyi yolu, anlamak ve farklılıklara daha fazla maruz kalmaktır. João, emekliliğinde edindiği yeni hobisiyle tam da bunu yapıyor. Aynı zamanda, bu süreçte birçok küçük çocuğun yüzünde bir gülümseme oluşmasını da sağlıyor.

Kaynak: https://www.boredpanda.com/vitiligo-grandfather-knits-dolls-joao-stanganelli-junior/?utm_source=google&utm_medium=organic&utm_campaign=organic

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here