TRENDLER

Yale Üniversitesi’nin “Mutluluk” Dersinden Neler Öğrendim?

Görüntülenme 1791

0
Yale Üniversitesi’nin “Mutluluk” Dersinden Neler Öğrendim?

Mutluluk öğrenilebilir.

Bu, Yale Üniversitesi’nin şimdiye kadarki en popüler dersinin ana fikri. Profesör Laurie Santos, bu konudaki bütün bilimsel veriyi bir araya getirmiş ve mutluluk seviyenizi artırabilmeniz için adım adım uygulayabileceğiniz bir program hazırlamış.

10 hafta süren ders programına online eğitimler veren internet sitesi Coursera aracılığıyla ücretsiz olarak ben de katıldım. Resmi adı “İyi Olma Bilimi” olan ders, internet üzerinden bugüne kadar 225 binden fazla öğrenciye ulaştı. Yayınlanmaya başladığından beri Yale Üniversitesi’nde her dört öğrenciden biri bu dersi almış durumda.

Santos bana bu dersi hazırlamasının üç sebebi olduğunu söyledi: Hayatımızı iyileştirmek konusunda psikologların günümüze kadar öğrenebildiklerini bir araya getirmek, üniversite öğrencilerinin okuldaki stres ve mutsuzlukla başa çıkabilmelerini sağlamak ve “kendi hayatını iyileştirebilmek”.

Derse başladığımdan bu yana yalnızca beş hafta geçmesine rağmen, hayatıma olan etkileri muazzam.

İşte sebebi: Seminerler harika, aynı zamanda size alışkanlıklarınızı değiştirtecek günlük uygulamalar içeren bir sürü ödev veriliyor. Bir yandan kötü alışkanlıklarınız belirlenip onları bırakmanız sağlanırken öte yandan yeni ve iyi alışkanlıklar geliştirmeniz hedefleniyor.

Şimdiye kadar öğrendiğim çok sayıda ipucu arasından seçtiğim dört uygulamayı aşağıda paylaştım. Unutmayın, bu olumlu alışkanlıklar psikoloji bilimine uygun şekilde test edildi ve işe yaradıkları onaylandı.

Güçlü yönlerinize odaklanın

Verilen ilk ödevde size özel olan güçlü yönlerinizi belirlemeniz ve her gün bu yönlerinize odaklanmanız isteniyor. İnternet üzerinden “VIA Anketi”ne katıldım (bu ankete herkes linkten ücretsiz olarak katılabilir) ve bu anket benim en güçlü yirmi dört yönümü ortaya çıkardı. Başı çekenler: Öğrenme aşkı, güzellik ve mükemmelliği takdir edebilme, liderlik ve adalet.

Kendinizi iyi tanıyorsanız, sonuçlar sizin için şaşırtıcı olmayacaktır. Burada önemli olan, güçlü yönlerinizi belirlemek ve her gün kullanabileceğiniz durumları bulmak. Bu, kişiliğinizi daha da zenginleştirecek bir yola girmenizi sağlayacak. Çalışmalar, bir kişi güçlü olduğu özelliklerini sıkça kullanırsa mutluluğun arttığını ve depresyonun azaldığını gösteriyor. Kendi adıma, gün içerisinde adaleti, mizahı ve öğrenme sevgisini kullanabileceğim basit yollar aradım.

İpucu: Bu konuda yapılan ek araştırmalara göre, en güçlü dört özelliğinizi işyerinde uygulamaya koyabilmek; işinizde gelişmenizi, daha pozitif deneyimler yaşamanızı ve yaptığınız işi daha da sahiplenmenizi sağlıyor.

Deneyimlere yatırım yapın

Ben paramı yeni “oyuncaklar” yerine canlı müzik, geziler ve yemek gibi deneyimlere harcıyorum. Beni hep böyle şeyler mutlu etmiştir. Artık araştırmaların da beni desteklediğini biliyorum. Gelir seviyenizin bir önemi yok; yürüyüşe çıkmak ya da yeni bir yere yolculuk yapmak, kişiyi bir şeyler satın almaktan çok daha mutlu eden yatırımlardır.

Aldığınız eşyalar neredeyse onları satın aldığınız an “mutluluk değeri”ni kaybediyor. Öte yandan, paranızı yeni deneyimler için harcamanın mutluluk açısından birçok faydalı yönü bulunuyor. Birincisi, deneyimin beklentisi daha fazla mutluluk ve sevince yol açıyor. İkincisi, sonradan arkadaşlarınızla bu deneyim hakkında konuşmanız, o an yaşadığınız mutlu anları hatırlamanıza sebep oluyor ve ilginçtir ki, bu hikayeleri arkadaşlarınızla paylaşmanız onların da mutluluğunu artırıyor.

Son olarak, yeni eşyalara alışma eğilimi, deneyimler söz konusu olduğunda farklı şekilde işliyor. Meksika’ya yapacağınız bir seyahate alışmak gibi bir durum mümkün değilken, bilim, bir telefon gibi yeni bir “oyuncak” aldığınızda hissettiğiniz sevinç seviyesinin anında azalmaya başladığını gösteriyor. Beyniniz işte böyle işliyor.

Tadını çıkarmayı öğrenin

Tadını çıkarmak, yaşadığınız deneyimi gözlemlemek ve takdir etmek için onun dışına çıkabilmektir. Bu size “anı yaşama” fırsatı tanır. Ayrıca, bu sayede deneyiminizden daha uzun süre keyif alabilirsiniz.

Ödevlerimden biri, her gün tadını çıkaracağım bir an bulmaktı: Bir gün parkta koşuyordum ve birden çok güçlü bir rüzgar esti, neredeyse beni uçuracaktı! Garip ama harika bir andı ve eve gider gitmez bunu eşime anlattım. Bu tür anları bulmaya çalışmak, yaşadığım dünyaya olan hayranlığımı artırdı diyebilirim. Araştırmalar, bu mutlu anları tekrar tekrar yaşamanın pozitif duyguları bir aya kadar sürdürebileceğini gösteriyor.

Minnet duygunuzu dile getirin ve iyilik yapın

Bu kısım eğlenceli. Genel olarak kıymet biliyor ve sahip olduklarınıza minnet duyuyorsanız, mutluluk seviyeniz de artıyor. Aslında çok kolay bir yöntem ama işe yarıyor. Derslerde yaptığımız bir diğer alıştırmada, her gün için minnet duyduğumuz beş şeyi sıralamıştık. Listenize bakmak dahi minnet duymanıza ve sahip olduklarınız hakkında düşünmenize yetiyor. Bunu haftada yalnızca bir kere yapmanız mutluluğunuzu artırıyor ve kötü sağlık belirtilerini azaltıyor.

İyilik yapmak da mutluluğu bulmanın başka bir yolu. Bir araştırmaya göre, başkaları için para harcamak kendinize harcadığınız paradan daha çok mutlu ediyor sizi. Örneğin, bir arkadaşınıza ya da tanımadığınız birine kahve ısmarlamak gibi ufak değişiklikler mutluluk seviyesini artırıyor. Tam da bu yüzden son zamanlarda bolca kahve satın aldım.  

Santos ekliyor: “Beyinlerimiz, diğer insanların ödüllerini kendi ödülleri gibi görmeye programlanmış. Başka biri için nazik bir jestte bulunduğunuz her anda siz de mutlu oluyorsunuz. Buna beynimizin meyilli olduğu işleyiş biçimi olarak da bakabiliriz.”

Mutluluğa giden yol

Her gün egzersiz yapmak ve yeterince uyumak gibi refahınızı artırıcı eylemleri içselleştirmeyi unutmayın.

En önemlisi, daha mutlu hissetmenize yol açacak yeni alışkanlıklar edinin. Yukarıda örnek verdiğim eylemlerden size uygun olanını seçin ve denemeye başlayın. Ben “İyi ki denemişim,” diyorum.

Kaynak: https://www.businessinsider.com/im-taking-yales-class-on-happiness-already-working-2019-3

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!