Yaratıcı Bir Sınıf Uygulaması: “Bana Soru Sor” Şapkası

0
4141

Hep söylüyoruz ve kabul ediyoruz: Sınıflarımız bizim sahnemiz.

Sahnedeki 11. senem. Dört sene önce bir gün, her gün neden bu kadar yorulduğum üzerine biraz düşündüm. Günler geçerken, en sevdiğim sahnede aslında hafta sonuna doğru tahammülümün nasıl düştüğünü fark ederken, tahammülümün azalmasının öğrenme ortamına etkisini anlamaya başladım.

Sorular!

Öğrencilerimin merak duygusunu bu kadar korumak ve beslemek isterken, bana her gün sordukları yüzlerce sorunun aslında beni sahneden nasıl uzaklaştırdığını fark ettim. Kendimle mi çelişiyordum? Hayır, aslında soru sormalarını, merak etmelerini istiyor ve destekliyordum ancak, “Bu çalışmada keçeli kalem kullanabilir miyim?, Arka sayfaya da yazabilir miyim?” gibi soruları hem sormalarını engellememenin hem de bu alanı biraz rahatlatmanın bir yolunu bulabilirdim. O süre içerisinde katıldığım bir eğitim sırasında tanıştım bu uygulama ile.

Hemen sınıfta uygulamaya geçtik. Sınıfta sürekli duran, üzerinde – biz İngilizce dersi ile ortak kullanabilmek adına İngilizce yazdık – “Ask me!” yazılı şapkaları hazırladık.

Sınıfta yapılacak her çalışma sırasında, 4 öğrenci bu şapkayı takıyor. Ders esnasında sorusu olan öğrenciler bu öğrencilere sorularını soruyor, eğer o öğrenciler cevabı bilmiyorsa, şapkası olan öğrenciler, soruyu öğretmene sorup, cevaplarını arkadaşlarına aktarıyor.

Burada hassas bir nokta var, belki bir örnekle üzerinden geçmek daha sağlıklı ifade etmeme yardımcı olabilir.

Bir matematik dersi düşünelim. Konumuz, toplama işlemi. Öğrenciler bireysel olarak çalışmalarını tamamlayacaklar. 4 öğrencide şapkalar takılı. Öğrencilere çalışmaları, araç-gereç sorumlusu öğrenciler tarafından dağıtıldı ve çalışma kağıdı öğrencilere açıklandı. Bireysel olarak çalışmaya başlayacaklar.

Birbirlerine şu konularda sorular sorabilirler,

* Çalışma kağıdını tamamladıktan sonra ne yapacakları,

* Çalışma kağıdında boyama yapmaları gereken yerde kullanabilecekleri kalemler,

* Çalışma kağıdını belli bir sıraya göre yapıp yapamayacakları.

 

Yani aslında, onlarla paylaşılan ama unuttukları, atladıkları, karar veremedikleri bilgiler.

Buradaki hassasiyet, çalışmalarında anlamadıkları bir yer olduğunda bu bölümü şapkası olan öğrencilere sorup soramayacakları. Bu durum biraz öğretmen inisiyatifinde, derse/konuya ve şapkayı takan öğrencilere göre değişebiliyor. Akademik bilgiyi, anlamadıkları bölümleri de bu öğrencilere sormalarını sağlayabilirsiniz.

Uygulamanın asıl amacı, öğrenme ortamında sorulan, cevapları herkes tarafından bilinen soruları öğrencilerin cevaplaması.

Çocukların bu konudaki geri bildirimlerini de bu yazının en değerli cümleleri olarak yazıya eklemek istedim. İşte çocuklardan gelenler:

 

Şapkalar size ne hissettiriyor/ne katıyor?

* Daha hızlı bir şekilde bilgiyi öğrenebiliyorum çünkü onlar 4 kişiler.

* Bana soru sor şapkası bana takıldıysa ders çok eğlenceli oluyor.

* Bu şapkalar olmasaydı soru sormak için bahçeye kadar sıra olurdu.

* Arkadaşlarıma yardım etmek çok keyifli.

* Şapkayı taktığımda kendimi gururlu hissediyorum.

* Şapkayı taktığımda kendimi sorumlu hissediyorum bu da beni mutlu ediyor, benim yaşımdaki çocuklar sorumluluk almak isterler hep.

* Farklı bir işle de uğraşıyor olmak bize iyi hissettiriyor.

* Onları taktığımda, taç takmış gibi hissediyorum, bir kraliçe gibi.

 

Şapkaları kaldırsak/tekrar kullanmayacak olsak ne hissederdiniz?

(Çığlıklar) Hayır! Hayır! Hayır!

 

*Cümleler öğrencilerin izinleri ile yazıya eklenmiştir.

 

Emel Sözer

Sınıf Öğretmeni

[email protected]

 

Bu yazı FİDE OKULLARI tarafından desteklenmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here