TRENDLER
Müjdat Ataman
Müjdat Ataman Hacettepe Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği / Ankara Üniversitesi Yaratıcı Drama

Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği bölümünde, Türkçe Öğretmenliği yan alanı ile yüksek lisans eğitimini de Ankara Üniversitesinde Yaratıcı Drama alanında tamamladı. Bilkent Üniversitesi Hazırlık Okulunda (BLIS) ve Özel İzmir SEV Okullarında öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. İstanbul'da Tarabya İngiliz Okulları İlkokul Müdürlüğü görevinde bulundu.

Çağdaş Drama Derneği İzmir Şubesinin kuruluşunu ve başkanlığını yürüttü. Forum Tiyatro, sınıfta yaratıcılık, çocuk yazını, alternatif eğitim konuları üzerinde çalışıyor. Eğitim kurumları, sanat akademileri, dernekler ya da çeşitli kuruluşların gereksinimlerine yönelik, konulu atölyeler gerçekleştiriyor. Eğitimpedia yazarıdır. PEGEM Akademi tarafından yayımlanan "Yaratıcı Yazma için Yaratıcı Drama", "Yaratıcı Türkçe Dersleri", "Eğitim Gerçeğimiz" ve "112 Öğretmenliğime Notlar" kitaplarının yazarıdır. Koza Yayınlarından çıkan 4. Sınıf Türkçe kitabı yazarlarındandır. "Türkçe Öğretiminde Yeni Yaklaşımlar", "Yaratıcı Yazma", "Sınıfta Yaratıcılık", "Yaratıcı Dramanın Yöntem Olarak Kullanılması" konularında bildiriler sundu ve seminerler verdi. Halen Fide Okulları'nda Okul Müdürü olarak görev yapıyor.

TÜM YAZILARI

Yaratıcı Bir Yazma Tekniği: RAFT

Görüntülenme 3091

0
Yaratıcı Bir Yazma Tekniği: RAFT

Konuşmayı çok seven öğrencilerimizin yazma konusunda zorlandıkları yadsınamaz bir gerçektir. Tek sözcüklü yanıtlara, çoktan seçmeli sınavlara alıştırılan öğrencilerin yazma alanından uzak durması normal olsa gerek. Bu nedenle yıllar önce bir eğitimde öğrendiğim ve öğrencileri yazmaya teşvik edebilecek bir etkinlikten bahsetmenin yararlı olacağını düşünüyorum.

RAFT, Role (rol), Audience (seyirci), Format (biçim), Topic (konu) sözcüklerinin ilk harflerinin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş bir yazma tekniğidir. RAFT, öğrencilerin hangi rolde yazacaklarına karar verdikleri, bu rolde kime yazacaklarını belirledikleri, yazım için hangi biçimi kullanacaklarını (afiş, mektup, şiir, e-posta vb.) kendilerinin seçtikleri bir yazma stratejisidir. Bu stratejiyi kullanarak öğretmenler, öğrencilerin ilgi alanlarına yönelik seçim yapmalarını, yaratıcılığı kışkırtmayı, farklı perspektiflerden bir konuyu ele alabilmelerini ve farklı kitleler için yazma alıştırmaları yapmalarını sağlayabilir.

Derste işlenen herhangi bir konuyla ilgili öğrencilerin hangi rolde yazacaklarına karar vermeleri gerekiyor. Örneğin trafik sorunu ile ilgili bir konuda çalışılacak. Öğrencilerden bu konuda hangi rolü seçerek yazmayı isteyeceklerini belirlemeleri istenir. Araba, yol, yaya, bisiklet, trafik ışığı vb. arasından istediğini seçip, seçtiği rolde yazmaya başlayabilir. İkinci adım da seçilen rolde kime seslenileceğine karar verilmesidir. Örneğin, öğrenci bisiklet olarak yazamaya başladı ve trafikte yer alan bir bisiklet olarak arabalara, devlet yetkililerine, tüm sürücülere ya da yollara hitaben yazabilir. Rolün, hangi role hitaben yazacağına karar verdikten sonra, hangi yazım türünde yazılacağına karar verilmelidir. Bir mektup mu, şiir mi, afiş mi, e-posta mı?

Bu yazma tekniğini uygularken basit bir format kullanılabilir. A4 sayfasının üstüne “Kim, Kime, Konu, Biçim” yazılarak öğrencilerin bu başlıkların altına seçimlerini yazabilmeleri için boşluk bırakabilirler.

Özellikle tek bir konuda tüm sınıfın aynı şeyi yazmasının beklendiği yazma çalışmalarından sıkılan öğrenciler için farklılık getirecek böylesi bir teknik, öğrencilerin severek yazmaya başlamalarının yolunu açabilir.

Müjdat Ataman

Okul Müdürü

www.mujdatataman.com

[email protected]

Yorum Yazın
Yazarın Diğer İçerikleri
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!